ASV izlūkinformācija liecina, ka Ķīna piekritusi slepeni piegādāt ieročus Krievijai kā civilos sadzīves sūtījumus 79
ASV noklausīšanās atklāj, ka Krievijas Ārējās izlūkošanas dienestam ir vienošanās ar Pekinu par “nāvējošas palīdzības” sniegšanu tai. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un viņa kolēģis, Krievijas prezidents Vladimirs Putins, pieņemšanā Kremlī 21. martā esot par to vienojušies, vēsta izdevums www.washingtonpost.com.
Ķīna apstiprinājusi “palīdzības sniegšanu” Krievijai tās karā ar Ukrainu jau šā gada sākumā un plānojusi maskēt militāro aprīkojumu kā civilos sūtījumus, tā
Informācija bija iekļauta 23. februāra īpaši slepenajā kopsavilkumā un tas bija viens no vairākiem, iepriekš neziņotiem dokumentiem, ko laikraksts “The Washington Post” ieguva no klasificētiem failiem, kas ievietoti privātā serverī tērzēšanas lietotnē Discord. Ziņojumā sniegti līdz šim visdetalizētākie pierādījumi tam, kas izraisīja valsts un privātās Baidena administrācijas brīdinājumus Pekinai, sākot jau no februāra beigām.
“Mēs neesam redzējuši pierādījumus tam, ka Ķīna būtu nodevusi Krievijai ieročus vai sniegusi militāru palīdzību. Taču mēs joprojām esam noraizējušies un turpinām cieši uzraudzīt Ķīnas darbības,” sacīja augsta līmeņa ASV administrācijas amatpersona.
Tiešsaistē ir nopludināti desmitiem ļoti slepenu dokumentu, kas atklāj sensitīvu informāciju, kas paredzēta augstākajiem militārajiem un izlūkošanas vadītājiem. Ekskluzīvā izmeklēšanā The Washington Post izskatīja arī daudzus papildu slepenus dokumentus, no kuriem lielākā daļa nav publiskoti.
Ķīna, kas uzskata, ka ir neitrāla attiecībā uz karu Ukrainā, nosodīja šos ASV paziņojumus un paziņoja, ka
Taču nopludinātais dokuments paplašina ieskatu Krievijas padziļinātajās attiecībās ar Ķīnu, kas tagad ir Maskavas galvenais ārzemju “draugs”. Lai gan Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins pagājušajā mēnesī trīs dienu vizītes laikā Maskavā šķita nostiprinājis savas attiecības ar Putinu, Ķīna publiski ir atturējusies atbalstīt Krievijas līdera centienus Ukrainā, tā vietā pozicionējot sevi kā potenciālu miera uzturētāju.
Atsevišķā ASV izlūkdienestu novērtējumā, kas ir daļa no plašāk izplatītas Discord failu paketes, uzsvērts, ka Pekina uzskatīs par “nozīmīgu” Ukrainas uzbrukumu Krievijā, izmantojot ASV vai NATO ieročus, “kā norādi, ka Vašingtona ir tieši atbildīga par konflikta un, iespējams, kā papildu attaisnojumu Ķīnai sniegt Krievijai nāvējošu palīdzību.
Tiek uzskatīts, ka Ukraina ir sponsorējusi vai atbalstījusi vairākus uzbrukumus Krievijas iekšienē, un ASV amatpersonas paziņojušas, ka ir brīdinājušas Kijevu neizmantot ASV vai NATO piegādātos ieročus nekādām operācijām ārpus Ukrainas teritorijas.
Šīs ziņas parādījušās laikā, kad ASV un Ķīnas attiecības ir saspringtas un saziņa starp Pekinu un Vašingtonu ir saspīlēta, īpaši saistībā par Taivānu. ASV
sākot no munīcijas līdz pašiem ieročiem.” Augstākās administrācijas amatpersonas, kuras nebija pilnvarotas publiski risināt šo jautājumu, vēlāk sacīja, ka izskatāmajos sūtījumos bija artilērijas munīcija, kas Krievijai ir ļoti nepieciešama.
Atbildot uz to, Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Vans Veņbins sacīja, ka Vašingtonai “jāpārdomā sava rīcība. Tās ir Amerikas Savienotās Valstis, nevis Ķīna, kas bezgalīgi sūta ieročus uz kaujas lauku.
Kurš nopludināja dokumentus?
Jaunais Masačūsetsas Gaisa spēku nacionālās gvardes loceklis Džeks Teikseira ceturtdien tika arestēts izmeklēšanā par simtiem lappušu slepenas militārās izlūkošanas informācijas nopludināšanu. Viņš dalījās dokumentos ar šauru tiešsaistes draugu loku Discord tērzēšanas platformā.
Ko nopludinātie dokumenti atklāj par Ukrainu? Dokumenti atklāj dziļas bažas par kara virzību un Kijevas spēju veikt veiksmīgu ofensīvu pret Krievijas spēkiem. Faili ietver izlūkdatu kopsavilkumus par augsta līmeņa sarunām starp pasaules līderiem, kā arī informāciju par progresīvām satelītu tehnoloģijām, ko ASV izmanto spiegošanai. Tie ietver arī izlūkdatus gan par sabiedrotajiem, gan pretiniekiem, tostarp Irānu un Ziemeļkoreju, kā arī Lielbritāniju, Kanādu, Dienvidkoreju un Izraēlu.