Foto – AFP/LETA

Ķīna mīkstina viena bērna politiku un atsakās no pārmācīšanas nometnēs 0

Ķīnas parlamenta pastāvīgā komiteja sestdien pieņēmusi lēmumu par viena bērna politikas mīkstināšanu un atteikusies no “pārmācīšana caur darbu” nometnēs, vēstīja valsts plašsaziņas līdzekļi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Lēmumu komiteja pieņēma sešu dienu sanāksmes noslēgumā, vēstīja Ķīnas valsts ziņu aģentūra “Sjiņhua”.

Izmaiņas Ķīnas ģimenes plānošanas politikā ļaus pāriem laist pasaulē divus bērnus, ja viens no vecākiem ir vienīgais bērns savā ģimenē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viena bērna politiku Ķīnā  ieviesa pagājušā gadsimta 70.gadu beigās, lai kontrolētu milzīgo Ķīnas iedzīvotāju skaita pieaugumu. Lai ierobežotu pasaulē apdzīvotākās valsts iedzīvotāju skaitu, politikas īstenošana ir bijuši nežēlīga.

Pašlaik likums lielākajai daļai pāru ļauj laist pasaulē tikai vienu bērnu, otru bērnu  pieļaujot vien  tad, ja abi vecāki savās ģimenēs ir bijuši vienīgie bērni.

Ķīna uzstāja, ka viena bērna politika ir nepieciešama, lai kontrolētu iedzīvotāju skaita pieaugumu un veicinātu valsts straujo izaugsmi, tomēr tādas politikas piemērošana ir bijusi pārmērīga un pašlaik valstij draud demogrāfiskas problēmas, ko sabiedrība noveco, sarūk darbspējas vecuma iedzīvotāju skaits un ir sieviešu un vīriešu īpatsvara nesamērība.

Uz katrām simts sievietēm Ķīnā ir 115 vīrieši, pērn sāka sarukt darbaspēks, bet dzimstība Ķīnā ir samazinājusies par pusotru reizi salīdzinājumā ar pagājušā gadsimta 90.gadiem.

Atvieglotie ģimenes plānošanas noteikumi attieksies uz desmit miljoniem pāru, tomēr pašvaldībām būs tiesības, “saskaņā ar vietējā demogrāfiskās situācijas izvērtējumu un atbilstoši likumam par iedzīvotāju un ģimenes plānošanu”, kā arī parlamenta komitejas pieņemto rezolūciju lemt par konkrētu jaunās politikas īstenošanu.

Gaidāms, ka izmaiņas ģimenes plānošanas politikā spēkā stāsies nākamā gada pirmajā ceturksnī.

“Sjiņhua” norādīja, ka atteikšanās no pārmācīšanas caur darbu, kas zināms kā “laodzjao”, nozīmē, ka tiks atbrīvoti pašreizējie ieslodzītie, bet tāda veida sods vairs netiks noteikts.

Reklāma
Reklāma

Nometnes pārmācīšanai caur darbu Ķīna ieviesa 1957.gadā, lai tādā veidā ātri sodītu sīko pārkāpumu veicējus, tomēr sistēma, kas ļauj policijas komisijai bez tiesas noteikt sodu līdz četriem gadiem, drīz vien kļuva par pārkāpumu instrumentu.

Ķīnas valsts plašsaziņas līdzekļi norādīja, ka Ķīnas tiesību sistēmas attīstībā nometnes ir kļuvušas liekas un to “vēsturiskā misija” ir beigusies.

Apvienoto Nāciju Organizācijas 2009.gadā publicētā ziņojumā teikts, ka Ķīnas pārmācīšanas caur darbu nometnēs ir ap 190 tūkstošiem cilvēku.

Ķīna ir apdzīvotākā pasaules valsts ar 1,35 miljardiem cilvēku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.