Ķīnā maina viena bērna politiku 0
Ķīnas Komunistiskās partijas Trešais plēnums kļuvis zīmīgs ar divām vēsturiskām reformām. Pirmkārt, tajā nolemts atvieglot vairkus gadus piekoptās tā dēvētās viena bērna politikas nosacījumus, un, otrkārt, likvidēt soda nometnes, paziņojusi valsts ziņu aģentūra “Siņhua”.
Turpmāk Ķīnā ģimenei būs atļauts radīt vairāk bērnus, ja viens no vecākiem pats būs bijis vienīgais bērns savā ģimenē, skaidro “Siņhua”. Līdzšinējie noteikumi paredzēja, ka lielākajai daļai ķīniešu pāru bija tiesības laist pasaulē tikai vienu bērnu. Izņēmums bija laukos dzīvojošās ģimenēs, kurām bija tiesības radīt otru pēcnācēju, ja pirmā bija meitene. Arī etniskajām minoritātēm nebija noteikts “atvašu skaita ierobežojums”. Ķīnā viena bērna politika tika aizsākta pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, lai ierobežot iedzīvotāju skaita straujo pieaugumu. Taču vairāki demogrāfijas eksperti brīdinājuši, ka šāda politika kropļo valsts demogrāfisko situāciju. Novērotāji izskaitļojuši, ka šīs politikas dēļ līdz desmitgades beigām Ķīnā dzīvos vismaz 24 miljoni vietnuļu vīriešu, kuriem nebūs iespēju sev atrast sievu.
Tāpat Komunistiskās partijas plēnumā, kas ilga četras dienas, nolemts pamazām atteikties no tā dēvētajām pārraudzināšanas darba nometnēm. Pirmās šādas nometnes Ķīnā tika izveidotas 1957. gadā. Šobrīd tajās ieslodzīti tūkstošiem cilvēku. Saskaņā ar ANO aprēķiniem 2009. gadā tajās tika turēti aptuveni 190 tūkstoši ķīniešu. Turklāt vietējai policijai bija tiesības tur cilvēkus ieslodzīt bez tiesas sprieduma. Virkne Ķīnas amatpersonu jau vairākus gadus runājušas par nepieciešamību reformēt šo sistēmu. “Lēmums likvidēt šīs nometnes ir daļa no mēģinājumiem uzlabot Ķīnas cilvēktiesību situāciju un tieslietu sistēmu,” paziņojusi “Siņhua”.