Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Pasaule pūlas uzminēt, vai Covid-19 Ķīnā tiešām ir apturēts 0

Saskaņā ar oficiālajiem Ķīnas varasiestāžu paziņojumiem, ar Covid-19 saslimušo skaits šajā valstī samazinās ar katru dienu, turklāt 90,13% visu saslimušo atveseļojušies. No šodienas reģionā, kur 2019. gada nogalē sākās korona­vīrusa uzliesmojums – valsts vidienes Hubei provincē, pēc divu mēnešu karantīnas atcelti iebraukšanas un izbraukšanas ierobežojumi. Uhaņas pilsētā, kur vīruss plosījās visvairāk, ierobežojumus atcels no 8. aprīļa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Hubei administratīvajā centrā Uhaņā vakar tika ziņots tikai par vienu jaunu saslimšanas gadījumu, kamēr veselu nedēļu pirms tam jauni saslimšanas gadījumi pilsētā vispār vairs netika reģistrēti.

Uhaņā, kuras dzīvnieku tirgū, kā uzskata, 2019. gada decembrī bīstamais vīruss sāka savu triumfa gājienu, sākot ar 8. aprīli, plānots atsākt sabiedriskā transporta kustību. Galvenie rūpniecības objekti darbu tur atjaunoja jau 11. martā. Kopš marta vidus Hubei provincē no jauna saslimušo skaits mērāms ne vairs simtos, bet desmitos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķīnas Valsts veselības aizsardzības komitejas vakar izplatītie statistikas dati vēsta, ka otrdien slimnīcās atradās 4735 koronavīrusa pacienti. Kopumā valstī reģistrētais ar Covid-19 saslimušo skaits sasniedza 81 171, no kuriem 73 159 jau skaitījās atveseļojušies un pametuši slimnīcas.

Ņemot vērā, ka par epidēmijas epicentru uzskata Hubei provinci, kur arī saslimšana ir visintensīvākā, Ķīnas varasiestādes savu uzrādīto statistiku dala vēl detalizētāk – visā Ķīnā, Hubei provincē un tās galvaspilsētā Uhaņā. Nāves gadījumu īpatsvars katrā no šīm sadaļām visai būtiski atšķiras. Uhaņā nomiruši 5,04% visu saslimušo, Hubei provincē – 4,66%, bet pārējā Ķīnā – 0,87%. Kopumā visā valstī epidēmija paņēmusi 3277 cilvēku dzīvību un tādējādi mirstības procents ir 4,03.

Daudzus pārsteidz, ka mirstības rādītāji no Covid-19 Ķīnā izrādījušies ievērojami zemāki nekā Itālijā, kur upuru skaits jau pārsniedz 6000 un nomirušo procents no saslimušo skaita ir augstāks par 8%.

Eksperti starptautiskajā žurnālā “Nature Medicine” norāda, ka nāves procents Ķīnā īsti nesaskan ar tām proporcijām, kas vērojamas Eiropā un arī citur pasaulē. Austrālijas Kvīnslendas universitātes Molekulārās bioloģijas institūta direktors, profesors Ians Hendersons paudis, ka Ķīnas panākumi cīņā ar koronavīrusu ir “ekstraordināri”. Panākumus var izskaidrot dažādi. No vienas puses, Ķīna ātrāk ieviesa ļoti stingrus ierobežojošus pasākumus, kas krietni samazināja vīrusa izplatīšanos ārpus 60 miljonu apdzīvotās Hubei provinces.

Valsts mediji pastāvīgi brīdina iedzīvotājus, ka otrs infekciju vilnis var būt neizbēgams, ja netiks ievēroti visi noteiktie vīrusa iegrožošanas pasākumi. Britu raidkorporācijas BBC korespondents Šanhajā tāpat ziņo par Ķīnas mediju un amatpersonu izplatīto uzskatu, ka vīruss var atgriezties arī tādēļ, ka citas valstis nesperot tik izlēmīgus soļus kā Ķīna. Reālā vai iedomātā teju uzvara pār Covid-19 ir ārkārtīgi cēlusi ķīniešu pašapziņu.

Reklāma
Reklāma

Taču, no otras puses, ir stipras aizdomas, ka komunistiskais režīms gan viet­varu, gan augstākajā līmenī pēc vajadzības koriģē statistikas rādītājus tā, lai tie neizskatītos pārāk dramatiski. Varasiestādēm ir visas iespējas grozīt datus kā to savākšanas, tā apstrādes brīdī. Kāds Uhaņas provinces karantīnas iestādēs strādājošs vārdā nenosaukts ārsts Japānas ziņu aģentūrai “Kyodo” pastāstījis, kā notikusi sagatavošanās valsts prezidenta Sji Dziņpina vizītei sērgas piemeklētajā reģionā pagājušajā nedēļā.

Pirms valsts galvas ierašanās daļa pacientu ar koronavīrusa simptomiem atlaisti no karantīnas pirms laika, bet jaunu testu veikšana piebremzēta. Protams, kopējā statistika no tā tikai uzlabojās. Minētais mediķis aicinājis neuzticēties oficiāli nosauktajiem skaitļiem, jo slimnīcās un karantīnās esošo skaits apzināti tiekot samazināts “lai demonstrētu valdības panākumus cīņā ar epidēmiju”.

Pēdējā laikā notiekot masveidīga cilvēku izrakstīšana no slimnīcām. Pārbaudīt gan šīs ziņas nav iespējams, taču skaidrs, ka īstenības viltošana un pārāk ātra cilvēku izrakstīšana var novest pie jauna vīrusa uzliesmojuma.

Tajā pašā laikā Ķīnas un citu valstu zinātnieki debatē, vai Covid-19 var kļūt par sezonālu parādību līdzīgi “parastajai” gripai. Ķīnas medicīnas eksperti tādu scenāriju noliedz, kamēr Vācijas Roberta Koha institūta direktors Lotars Vīlers medijos minējis, ka epidēmija var noritēt viļņiem un otrs vilnis pasauli var piemeklēt gada beigās.

Pēc Vīlera domām, daudz kas atkarīgs no vakcīnas izstrādāšanas ātruma un tā, cik daudz pasaules iedzīvotāju slimību izslimos. Galu galā šis procents var sa­sniegt 60–70, taču neviens nevar pateikt, kāda tā laikā būs mirstība. Kas attiecas uz vakcīnu, tad profesors Vīlers nedomā, ka tā varētu parādīties agrāk par nākamā gada pavasari, jo vajadzīgs laiks, lai apzinātu visas radītā pretlīdzekļa īpašības un pārliecinātos par tā drošību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.