Ķīna cenšas pārveidot stāstu par koronavīrusa pandēmiju, slavējot atdzimušo Uhaņas pilsētu 0
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ķīna pirmo reizi prezentējusi Covid-19 vakcīnas, tādējādi valstij, kurā izcēlās koronavīrusa pandēmija, cenšoties uzlabot savu tēlu.
Šonedēļ Pekinas gadatirgū izvietoti Ķīnas firmu “Sinovac Biotech” un “Sinopharm” izstrādāto vakcīnu paraugi, ar kuriem valsts saista lielas cerības kā tirdzniecības, tā propagandas jomā, atzīmē aģentūra AFP.
Neviena no vakcīnām vēl nav nonākusi tirgū, bet to veidotāji cer, ka tās tiks apstiprinātas pēc ļoti svarīgajām trešā līmeņa pārbaudēm gada beigās.
Firmas “Sinovac” pārstāvis intervijā AFP paziņojis, ka firma jau pabeigusi būvēt vakcīnas fabriku, kas spēs saražot 300 miljonus devu gadā.
Cenšas mainīt stāstu par Covid-19
Ķīna, kas sadūrusies ar kritikas vētru pasaulē par tās attieksmi pret pandēmiju tās izcelšanās sākumā, tagad cenšas mainīt stāstu par Covid-19.
Valsts mediji un amatpersonas tagad uzsver Uhaņas pilsētas atdzimšanu Ķīnas vidienē, kur tika konstatēts nāvējošais patogēns, kā veiksmes stāstu cīņā pret vīrusu.
Viņi arī atzīmē straujo virzību pašmāju vakcīnas izveidē un dažādu iestāžu enerģisko rīcību, saduroties ar bezprecedenta veselības apdraudējumu, kas iedragājis pasaules ekonomiku.
Maijā Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins solīja, ka jebkura Ķīnas izveidotā potenciālā vakcīna “darīs labu pasaules sabiedrībai”.
Divas Ķīnas izstrādātās vakcīnas ir starp gandrīz desmit pasaules paraugiem, kas tiks nodoti trešā līmeņa pārbaudēm, kas parasti ir pēdējais solis pirms jaunu zāļu oficiālas apstiprināšanas.
Uzņēmuma “Sinopharm” pārstāvis paziņojis, ka tā izveidotās vakcīnas antivielu iedarbība pēc injekcijas varētu ilgt no viena līdz trijiem gadiem, lai gan gala rezultāts būšot zināms tikai pēc testiem.
Kā vēsta Ķīnas valsts laikraksts “Global Times”, vakcīnas cena nebūšot augsta. Divas devas varētu maksāt mazāk nekā tūkstoti juaņu (146 dolāri), atzīmē “Global Times”, atsaucoties uz firmas “Sinopharm” vadītāju, kurš paziņojis, ka jau esot injicējis vienu no vakcīnu kandidātēm.
Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra “Xinhua” vēsta, ka cita vakcīnas kandidāte, ko izstrādājuši Ķīnas armijas zinātnieki, spējot tikt galā ar koronavīrusa mutācijām.
Līdz septembrim pasaulē bija iepriekš pasūtīti vismaz 5,7 miljardi devu no vakcīnām, kas šobrīd tiek izstrādātas. Pasaules veselības organizācija brīdinājusi, ka plaša imunizācija pret Covid-19 nevarētu sākties pirms nākamā gada vidus.
Vakcīna kā kontrpropagandas līdzeklis
Ķīna cenšas pārveidot stāstu par koronavīrusa pandēmiju, slavējot atdzimušo Uhaņas pilsētu, kas bija epidēmijas epicentrs.
Ķīnas medijos Uhaņa tiek atainota kā “varonīgs koronavīrusa upuris”, Pekinai cenšoties apšaubīt sākotnējo stāstu par pandēmijas izcelsmi, kas izraisīja sašutumu un bažas pasaulē, atzīmē aģentūra AFP.
Tagad tiek uzsvērta Ķīnas valdības prasmīgā rīcība epidēmijas kontrolē un saimniecības atveseļošanā, to pretstatot ASV likstām.
Pirms nedēļas Ķīnas skolās atsākās mācības un Uhaņā tika uzņemti vairāku globālo firmu, tādu kā “Panasonic”, “Dow” un “Nokia”, pārstāvji, Ķīnas valdībai cenšoties apliecināt, ka pilsētā var dzīvot, strādāt un pulcēties bez aizsargmasku lietošanas.
Ķīnas ārlietu ministrs vairāku Eiropas valstu apmeklējumā augusta beigās pauda viedokli, ka koronavīruss nevarētu būt izcēlies Ķīnā.
Analītiķu ieskatā, Ķīnas politiķi, mediji un diplomāti velta ārkārtējas pūles, lai mazinātu koronavīrusa pandēmijas nodarīto kaitējumu Ķīnas tēlam pasaulē un atvairītu kritiku par Pekinas politiku Honkongā un etnisko uiguru apdzīvotajā Sjiņdzjanas apgabalā.
“Pekina grib, lai stāsts būtu šāds: mēs tikām ar to galā, varam palīdzēt arī jums, un (cerams) esam pirmie, kas izveidojuši iedarbīgu vakcīnu,” uzskata domnīcas “Eurasia Group” analītiķe Kelsija Broderika.
Viņasprāt, “tas ir vienīgais veids, kā Ķīna varētu atkratīties no pieņēmuma, ka šī krīze sākās Uhaņas savvaļas dzīvnieku tirgū”.