Ķīna atjauno pandu diplomātiju ar ASV 5
Ķīna plāno nosūtīt jaunu pandu pāri uz Sandjego zooloģisko dārzu, atjaunojot savu ilggadējo draudzības žestu pret ASV pēc tam, kad gandrīz visi burvīgie lāči, kas bija aizdoti ASV zooloģiskajiem dārziem, tikai aizvesti atpakaļ, kad attiecības sāka pasliktināties abu valstu starpā.
Sandjego zoodārza amatpersonas ziņu aģentūrai “The Associated Press” teica, ka, ja tiks apstiprinātas visas atļaujas un citas prasības, divi lāči, tēviņš un mātīte, ieradīsies jau vasarā. Tas ir apmēram piecus gadus pēc tam, kad zoodārzs nosūtīja savas pēdējās pandas uz Ķīnu.
“Mēs esam ļoti satraukti un cerīgi,” sacīja Megana Ouena no Sandjego zooloģiskā dārza savvaļas dzīvnieku alianses un savvaļas dabas aizsardzības zinātnes viceprezidente. “Viņi ir pauduši milzīgu entuziasmu, lai no jauna uzsāktu sadarbību ar pandām, sākot ar Sandjego zooloģisko dārzu.”
Novembrī Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins pauda cerību, ka viņa valsts atkal sāk sūtīt pandas uz ASV.
Ķīna apsver iespēju izveidot pāri, kurā ietilpst Bai Junas un Gao Gao, divu bijušo zoodārza iemītnieku pēcteči, skaidro Ouena, pandu uzvedības eksperte.
Bai Junas, kura dzimusi nebrīvē Ķīnā, Sandjego zoodārzā dzīvoja vairāk nekā 20 gadus un tur dzemdēja sešus mazuļus. Viņa un viņas dēls bija zoodārza pēdējās pandas un atgriezās Ķīnā 2019. gadā.
Gao Gao dzimis savvaļā Ķīnā un dzīvoja Sandjego zoodārzā no 2003. līdz 2018. gadam, pirms tika nosūtīts atpakaļ uz Ķīnu.
Gadu desmitiem ilgi saglabāšanas pasākumi savvaļā un pētījumi nebrīvē paglāba pandu sugu no izzušanas, palielinot tās populāciju no mazāk nekā 1000 līdz vairāk nekā 1800 lāčiem savvaļā un nebrīvē.
Melnbaltie lāči jau sen ir ASV un Ķīnas draudzības simbols, kopš Pekina 1972. gadā Vašingtonas Nacionālajam zoodārzam uzdāvināja pandu pāri. Vēlāk Ķīna aizdeva pandas zooloģiskajiem dārziem, lai palīdzētu audzēt mazuļus un palielinātu populāciju.
Ķīnas sabiedrības vidū pieauga prasības pēc pandu atgriešanas, kas pazīstamas kā Ķīnas “nacionālais dārgums”, jo Ķīnas sociālo mediju pārpludināja nepierādīti apgalvojumi, ka ASV zoodārzos slikti izturējušies pret pandām.
Bailes par tā dēvētās pandu diplomātijas nākotnē saasinājās savā gadā, kad zooloģiskie dārzi Memfisā, Tenesī un Vašingtonā, atdeva pandas Ķīnai, atstājot tikai četras pandas ASV, un tās visas atrodas zooloģiskajā dārzā Atlantā. Šis aizdevuma līgums beidzas šogad.
Ķīnas vērotāji spekulē, ka Pekina pakāpeniski izvelk savas pandas no rietumvalstīm, jo pasliktinās diplomātiskās attiecības ar ASV un citām valstīm.
Pandas ir grūti ļoti pavairot, jo reproduktīvais logs ir nepieciešams šaurs. Tas katru gadu ilgst tikai 48 līdz 72 stundām.