NBA bijusī zvaigzne Deniss Rodmens (no kreisās) vairākkārt apmeklējis Ziemeļkoreju un ticies ar tās vadoni Kimu Čenunu, taču “basketbola diplomātija” nav palīdzējusi normalizēt ASV un Ziemeļkorejas attiecības.
NBA bijusī zvaigzne Deniss Rodmens (no kreisās) vairākkārt apmeklējis Ziemeļkoreju un ticies ar tās vadoni Kimu Čenunu, taču “basketbola diplomātija” nav palīdzējusi normalizēt ASV un Ziemeļkorejas attiecības.
Foto – AP/LETA

Kims Čenuns: no basketbola fana līdz raķešu vīram 0

Abām Korejas valstīm iesaistoties sarunās par to delegāciju kopīgu piedalīšanos Phjončhanas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā, kā arī kopīgas sieviešu hokeja komandas izveidošanu, Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna tēls it kā ieguvis cilvēciskākus vaibstus, taču pasaule nav aizmirsusi viņa vairākkārt izteiktos draudus noslaucīt no zemes virsas amerikāņu imperiālismu un tā sabiedroto Dienvidkoreju.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Kā Kimu dinastijas jaunākā atvase, kas vairākus gadus mācījies Šveices internātskolā, no tukla apaļvaidža kļuva par slepkavniecisku maniaku, kurš ceļā uz varu nogalinājis pat savus radiniekus un draud pasaulei ar kodolrungu? Šodien Kanādas pilsētā Vankūverā tiekas ASV, Britānijas, Kanādas, Japānas un Dienvidkorejas ārlietu ministri, lai apspriestos, kā ietekmēt Phenjanu mainīt tās bīstamo kursu.

Kimam bijusi laba humora izjūta

Analītiķi uzskata, ka Kima piekrišana sūtīt Ziemeļkorejas delegāciju uz olimpiādi Phjončhanā ir veikls propagandas triks Dienvidkorejas sabiedrības ietekmēšanai, lai Seula mazinātu sakarus ar ASV. Kims un vairāki viņa radinieki savulaik mācījušies Šveices internātskolā, kur iestājās ar citiem uzvārdiem. Mācības Šveicē ietekmēja Kimu, kurš pirms dažām dienām atzīmēja savu 34. dzimšanas dienu, atzīmē izdevums “The Daily Beast”. Kims mācījās Šveicē pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu otrajā pusē. Viņa klasesbiedri atceras viņu kā zēnu ar labu humora izjūtu un basketbola apsēstu, īpaši interesējoties par NBA komandu “Chicago Bulls”. Par spīti neretajiem dusmu uzliesmojumiem, Kims esot labi saticis ar visiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Žo Mikaelo, kurš tagad ir šefpavārs kādā Bernes restorānā, pēc gandrīz 20 gadiem saglabājis patīkamas atmiņas par savu bijušo klasesbiedru Lībefeldes-Šteinhēclas privātskolā, kur mācības notika vācu valodā. Tāpat kā visi, kas tolaik pazina Kimu, Mikaelo uzskatīja, ka viņš ir “Paks Uns”, Ziemeļkorejas vēstniecības darbinieka dēls.

Kādu dienu Kims esot atklājis Mikaelo savu īsto izcelsmi, bet Mikaelo licies, ka Kims to izdomājis. “Viņš bija labs draugs, un mums kopā gāja jautri,” Mikaelo teica intervijā “The Daily Beast”, piebilstot, ka neko nezina par viņa dzīvi šodien. “Es atceros tikai zēnu, ko pazinu skolas laikā. Viņam patika basketbols, ko mēs spēlējām kopā. Es viņam teicu – ja tev kādreiz ir laiks, sazinies ar mani, lai varam atkal satikties,” atceras Mikaelo. Kimam esot bijusi plaša “Nike” sporta apavu kolekcija, un, lai gan tikai 1,67 metrus garš un pārāk tukls, viņš bijis labs basketbolists.

“Viņš bija jokdaris,” Kimu atceras bijušais klasesbiedrs Marko Imhofs no Bernes. “Vienmēr bija gatavs pasmieties, bet viņam nepatika zaudēt. Uzvarēt bija ļoti svarīgi.” Kima humora izjūtu un prasmi sadzīvot ar visiem, pat ar tiem skolēniem, kuri bija no valstīm, kas bija Ziemeļkorejas ienaidnieces, intervijā Vācijas laikrakstam “Welt am Sonntag” atzīmēja cits viņa klasesbiedrs. “Politika skolā bija aizliegts temats. Mēs strīdējāmies par futbolu un basketbolu, nevis politiku,” viņš atceras.

Diktatoram jābūt nežēlīgam

“Kimu ģimenes pārstāvji ir ilgstoši uzturējušies Šveicē, gūstot priekšstatu par dzīvi Rietumos, taču nav pamata uzskatīt, ka (pašreizējā Ziemeļkorejas diktatora) Kima Šveicē pavadītais laiks būtu izmainījis viņu,” uzskata korejiešu izcelsmes analītiķis Gordons Čangs, grāmatas “Kodolpretstāve: Ziemeļkoreja pret pasauli” autors.

“Šim puisim ir tas pats diktatora gēns kā viņa vectēvam. Viņš arī ļoti labi apzinās, cik grūti ir ievērot līdzsvaru Ziemeļkorejas pārvaldīšanā. Visgrūtākais totalitāra režīma vadīšanā ir nodrošināties, lai pats netiktu nogalināts. Viņš ir bezsirdis. Viņš ir nežēlīgs. Un tādam viņam jābūt,” uzskata Čangs.

Reklāma
Reklāma

Līdz ar Kimu Čenunu Šveices skolās Bernē un tās tuvumā no 1992. līdz 2000. gadam mācījušies arī viņa vecākais brālis Kims Čenuls un jaunākā māsa Kima Jočena. Mācību laikā Šveicē viņus uzraudzīja Kima krustmāte Ko Jonsuka. Skolas brīvdienās

viņi devās slēpot uz Šveices Alpiem vai vasarā uz Franču Rivjēru. “Kims nebija nerātns, bet viņam trūka iecietības,” intervijā laikrakstā “The Washington Post” teica viņa krustmāte Ko. Viņa vecākais pusbrālis Kims Čenams, kurš bija mācījies Maskavā un vēlāk Ženēvā, pērn tika brutāli noindēts lidostā Malaizijas galvaspilsētā Kualalumpurā.

Kims pameta skolu Šveicē 2000. gadā mācību gada vidū un atgriezās Ziemeļkorejā.

Kad 2011. gadā 70 gadu vecumā pēc sirdslēkmes nomira viņa tēvs Kims Čenirs, par Ziemeļkorejas vadoni kļuva Kims Čenuns. Nav zināms, ka Kims kopš tā laika būtu apmeklējis Šveici, taču tur pavadītais laiks ir viņu ietekmējis. 2012. gadā Kims pārraudzīja kalnu slēpošanas trases izveidošanu Vonsanā. Tās izveidošana izmaksāja desmitiem miljonu dolāru, taču tiek ļoti maz izmantota, jo valstī, kur vismaz 40% iedzīvotāju dzīvo nabadzībā, nevar atļauties šādas izklaides. Kims esot gribējis aprīkot slēpošanas trasi ar Šveicē ražotiem pacēlājiem, taču to liedza starptautiskās sankcijas, ko Kima režīms pratis apiet, straujā tempā modernizējot valsts kodolarsenālu un ballistiskās raķetes. Analītiķi uzskata, ka Kims nevēlas, lai viņu piemeklētu bijušā Lībijas vadoņa Muamara Kadafi un Irākas diktatora Sadama Huseina liktenis, kuri atteicās no savām kodolprogrammām un tika gāzti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.