* 1
Blaknes bieži biedē cilvēkus, taču der atcerēties:
* tās nerodas visiem;
* atšķirīgi medikamenti var izraisīt dažādas blakusparādības, kas nesummējas;
* tās var būt ļoti vieglas;
* daļu no tām speciālisti var novērst vai mazināt.
*
Ja vēža paciente ir stāvoklī, ķīmijterapiju izmantot nedrīkst. Atkarībā no grūtniecības laika tiek piedāvāti dažādi varianti, tostarp aborts. Taču grūtniecība var iestāties arī terapijas laikā, tāpēc jālieto kontracepcijas līdzekļi.
*
Slimniekam nav jāpārtrauc lietot ierastās zāles, bet par visu jāinformē ārsts, kurš vajadzības gadījumā daļu no tām aizvietos.
*
Šajā laikā jāizvairās no sildošām procedūrām – nav vēlams sauļoties pludmalē, solārijā, karsēties pirtī, saunā un citās karstās vietās, kas var izraisīt šūnu nevēlamu dalīšanos.
*
Terapijas laikā un pēc tās svarīgi ievērot veselīga uztura pamatprincipus, izslēdzot no ēdienkartes ātro ēstuvju piedāvājumu. Zāles iedarbojas arī uz aknām, kuras filtrē asinis, tāpēc alkoholu, kas rada papildu slodzi, atļauts lietot vien mazās devās. Tāpat jāizvairās no pārmērīgi trekniem ēdieniem.
*
Būtiski ir rūpēties arī par imūnsistēmu, kas zāļu iedarbībā var tikt novājināta. To palīdz izdarīt onkologs imunologs, katram pacientam izveidojot individuālu plānu, kura viens no svarīgākajiem elementiem ir regulāras fiziskās aktivitātes.
*
Pēc kursa beigām pacienti tiek uzraudzīti – sākumā tās ir regulāras vizītes pie onkologa, bet vēlāk pie ģimenes ārsta.