Kas ir kas? 1

* Ekomarķējums piešķirts sešiem akciju sabiedrības “Spodrība” “Eco Seal for nature” produktiem: trauku mazgāšanas šķidrumam un balzamam, krēmziepēm un šķidrajām ziepēm, tualetes mazgāšanas līdzeklim, grīdu mazgāšanas līdzeklim.

*Ekomarķējums piešķirts arī diviem uzņēmuma “Sonata Enterprise Inc” Latvijas filiāles “Tri-bio natural eco” produktiem: trauku mazgāšanas šķidrumam un balzamam.

* Eiropas Komisijas ekomarķējumu ar ekopuķītes logo Latvijā tiesīgs piešķirt Vides pārraudzības valsts birojs.

Portāls aicina atteikties no trīs sadzīves ķimikālijām

* Gaisa atsvaidzinātāji. Atsvaidzinātājos izmantotās smaržvielas ierindotas pasaules alergēnu topa piecniekā. Pirms vairākiem gadiem Eiropas patērētāju organizācija izpētīja dažādus gaisa atsvaidzinātājus un secināja, ka no tiem iekštelpu gaisā nonāk nepieņemami daudz ķimikāliju, tostarp arī kancerogēnās. Lielākie piesārņotāji izrādījās gaisa atsvaidzinātāji aerosola formā un automātiskajos izsmidzinātājos. Pēdējie ir arī veselībai bīstamo ftalātu un stirola avots.

* Veļas mīkstinātāji. ASV Alerģijas un vides veselības asociācija atzinusi, ka veļas mīkstinātāji ir vieni no kaitīgākajiem ikdienā lietotajiem sadzīves ķīmijas līdzekļiem. Uz auduma tie veido tādu kā ķimikāliju kārtiņu, kas šķietami padara drēbes mīkstākas, taču šim nolūkam izmantotās ķimikālijas var veicināt astmu. Vairākumam šo vielu piemīt arī antibakteriālas īpašības, tā sekmējot supernoturīgo baktēriju veidošanos. Veļas mīkstinātāju smarža no drēbēm izdalās pat nedēļām ilgi, piesārņojot gaisu un kairinot elpceļus, no tās nepalīdz atbrīvoties arī vairākkārtīga drēbju mazgāšana.

* Antibakteriālie tīrīšanas līdzekļi. Pētnieki uzskata, ka Rietumu pasaules apsēstība ar sterilu tīrību devusi savu artavu pieaugošajā iedzīvotāju saslimstībā ar tādām kaitēm kā alerģiskā astma un rinīts. Tāpat dažnedažādie dezinfekcijas līdzekļi var sekmēt supernoturīgo baktēriju veidošanos, kuras apkarot vēlāk nav pa spēkam pat antibiotikām. Nereti antibakteriālie līdzekļi satur triklozānu, kas pieder kancerogēno ķīmisko vielu grupai, uzkrājas vidē un cilvēkos. Organizācija “Environmental Working Group” atklāja triklozānu 97% mātes piena un 75% urīna paraugos.

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.