
Tīrību – ar mēru iesaka alergoloģe 1
Alergoloģe Ieva Cīrule pati uz savas ādas ir izjutusi sintētiskās ķīmijas produkta “efektīvo” iedarbību jau deviņdesmito gadu sākumā, kad Latvijas ļaudīm kļuva plašāk pieejami arī rietumvalstīs ražotie saimniecības līdzekļi.
Tradicionālo pastu “Skaidra” viņa nomainīja ar “Fairy” – ātri vien uz rokām parādījās niezoši, sarkani pleķi, sāka šķelties nagi, lai gan līdz tam nekādas alerģiskas reakcijas nebija pieredzētas. Atsakoties no šī šķīduma, visas problēmas izzudušas, kas norādīja, ka nelabvēlīgo procesu izraisītājs bijis tieši “Fairy”. Līdz ar ķīmijas produktu aktīvāku lietošanu ikdienā mūsu valstī palēnām uzplauka arī to radītās blaknes – alerģiskās slimības. “Tā mēs maksājam par savu komfortu,” atzīst ārste.
Par to, ka sadzīves ķīmija ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēkus arvien biežāk skar alerģija, jau sen šaubu vairs nav – ķīmija ir tā, kas sabojā mūsu aizsardzības sistēmu, uzsver ārste. Toties pēdējā laikā radikāli mainījušies uzskati par ārstēšanu – tagad tā vairāk balstās uz simptomu samazināšanu, nevis izārstēšanu, tādēļ liela uzmanība tiek pievērsta slimības novēršanai, profilaksei.
Pacientiem, kuru skaits ar katru gadu pieaug, kā arī vēl alerģiju neskartajiem viņa iesaka pievērst uzmanību produkta smaržai un konsistencei – noteikti labāk izvēlēties tādus līdzekļus, kas nesmaržo, kā arī nav pārāk šķidri – pastas un gēlus –, kuru lietošanu var koncentrēt noteiktā vietā. Noteikti ne aerosolus, jo tā līdzeklis nonāks ne tikai uz ādas, bet arī gļotādām. Veļas mazgājamajās mašīnās izmantot nevis pulveri, bet kapsulas – acis un deguns būs pasargātāki. Lai pasaudzētu rokas, jāvelk cimdi, taču daudziem arī tie mēdz izraisīt niezi un apsārtumu.
Viena no teorijām, kāpēc cilvēkus piemeklē alerģijas, ir pārmērīgā tīrība mājokļos, kā arī antibiotiku lietošana pat nenozīmīgu slimības simptomu gadījumos, kas raksturīga ne tikai Latvijā, bet visās attīstītajās valstīs. Cilvēka imūnsistēmai nonākot sterilā vidē, tai nav jācīnās ar baciļiem, tāpēc tā sāk ražot pretvielas pret parastām vielām, piemēram, zīdaiņiem, kas pirmajās dzīves dienās saņem mākslīgā piena maisījumu, rodas antivielas pret govs pienu. Ja nelielu iesnu un klepus gadījumā lietojam antibiotikas, tad nobloķējam imūnsistēmu, kas atkal sāk cīņu pavisam nepareizā virzienā.
Tāpēc Ieva Cīrule tīrākai videi un veselīgākai dzīvei iesaka pārlieku neaizrauties ar sintētiskās ķīmijas mazgāšanas līdzekļu izmantošanu – gan jau grīdai pietiks ar putekļusūcēju un mitru lupatu, bet traukiem – ar karstu ūdeni un švammi, kā viņa to dara jau gadiem ilgi pēc neveiksmīgā mēģinājuma ar Latvijā joprojām visvairāk pirkto trauku mazgāšanas līdzekli.