Iedzīvotāji protesta demonstrācijā pie Ukrainas prezidenta rezidences Kijevā pauž neizpratni par Minskas vienošanos, uzskatot “Šteinmeiera formulu” par Ukrainas interešu nodevību.
Iedzīvotāji protesta demonstrācijā pie Ukrainas prezidenta rezidences Kijevā pauž neizpratni par Minskas vienošanos, uzskatot “Šteinmeiera formulu” par Ukrainas interešu nodevību.
Foto: ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Kijeva piekrīt bīstamam kompromisam: var tikt iedragāta Ukrainas suverenitāte 1

Sarunās Minskā par piecus gadus ilgstošā kara Ukrainas austrumos izbeigšanu panākta vienošanās par grafiku, kādā tiks rīkotas vēlēšanas separātiskajos Doņeckas un Luhanskas apgabalos, un likumu, kas piešķir tiem īpašu statusu. Šo plānu, dēvētu par Šteinmei­era formulu, savulaik ierosināja Vācijas bijušais ārlietu ministrs Franks Šteinmeiers, kurš tagad ieņem valsts prezidenta amatu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Zelenskis nepieļaušot sarkano līniju pārkāpšanu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka Ukraina grib karadarbības pārtraukšanu, Krievijas atbalstīto kaujinieku izvākšanu no Donbasa un kontroles atgūšanu pār tās robežām, pirms tiek rīkotas vēlēšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja mēs gribam rīkot vēlēšanas saskaņā ar Ukrainas likumu, robežai jābūt mūsu pārziņā,” Zelenskis teica preses konferencē Kijevā. ”

Vēlēšanas nevar notikt, ja “jebkāds karaspēks” paliek apstrīdētajos apgabalos,” Ukrainas prezidentu citē aģentūra “Bloomberg”.

Ukrainas un Krievijas attiecības īpaši samezglojās 2014. gadā, kad pēc plašām demonstrācijām Kijevā Kremļa atbalstītais prezidents Viktors Janukovičs aizbēga uz Krieviju. Krievija atbildēja ar Krimas apgabala aneksiju un militāra konflikta izraisīšanu Ukrainas austrumos Donbasa reģionā, kur piecus gadus ilgstošajā karā bojā gājuši vismaz 13 000 cilvēku. Krievijas agresija pret Ukrainu pamudināja rietumvalstis vērst sankcijas pret Kremli.

“Šteinmeiera formula pati par sevi nav drauds vai nodevība,” intervijā “Bloomberg” apgalvo Kijevas Mohila akadēmijas politikas zinātņu profesors Oleksijs Harans.

“Ukrainas nostāja paredz, ka pirms vēlēšanām jāīsteno drošības prasības un ka vēlēšanām jābūt brīvām un atklātām. Jautājums ir, vai Ukraina atkāpsies no šīm prasībām, kas būtu ļoti slikti, vai uzstās uz to izpildi?”

Par zināmu uzlabojumu Kijevas un Maskavas attiecībās liecināja pagājušajā mēnesī notikusī gūstekņu apmaiņa.

Zelenskis paziņojis, ka īpašais statuss Donbasam neietvers izmaiņas Ukrainas konstitūcijā, kur kā mērķi minēti valsts dalība ES un NATO.

Kremlis ir pret kaimiņvalsts plānu integrēties Rietumu struktūrās, kas vairojis spriedzi abu valstu attiecībās. Zelenskis izteicies, ka likumu par Donbasa īpašo statusu izstrādāšot Ukrainas parlaments “ciešā sadarbībā un saziņā ar sabiedrību”. “Jaunajā likumā netiks šķērsotas sarkanās līnijas, tāpēc tā nebūs kapitulācija,” apgalvoja prezidents.

Reklāma
Reklāma

Andrejs Ilarionovs brīdina

Sarunu nākamais solis varētu būt tikšanās tā dēvētajā Normandijas formātā, piedaloties arī Vācijas, Francijas un Krievijas vadītājiem. Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss paziņojis, ka “durvis ir atvērtas tālākam progresam 2015. gada Minskas vienošanos īstenošanai”

. “Tagad ir noņemti pēdējie šķēršļi, lai rīkotu Normandijas četrinieka samitu,” paziņojis Ukrainas prezidents Zelenskis.

Ukrainas parakstītā “Šteinmeiera formula” Minskā un prezidenta Zelenska izteikumi, ka tajā esot tikai “pāris nenozīmīgi teikumi”, liecina vai nu par Ukrainas prezidenta dziļo nekompetenci, vai viņa apzinātu mēģinājumu slēpt no sabiedrības viņa īstenoto Ukrainas kapitulāciju Putinam, uzskata analītiķis Andrejs Ilarionovs, kurš savulaik bijis Krievijas prezidenta Putina padomnieks, bet tagad dzīvo ASV, kur ir Katona domnīcas pētnieks.

Zelenskis paziņojis, ka “Šteinmeiera formulas” ietvaros likums par Doņeckas un Luhanskas apgabalu atsevišķu rajonu statusu stāsies spēkā ar noteikumu, ja šajos rajonos tiks sarīkotas pašvaldību vēlēšanas atbilstoši Ukrainas likumiem un pēc Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas ziņojuma publiskošanas par šo vēlēšanu atbilstību EDSO standartiem.

Ja “Šteinmei-era formula” būtu tikai nenozīmīgs papīrītis, tad Putins un Kremlis pēdējās nedēļās neizvērstu atklātu šantāžu pret Kijevu, lai panāktu šī “papīriņa” parakstīšanu, uzskata Ilarionovs.

Viņaprāt, Zelenska piekrišana “diviem priekšlikumiem” nozīmē Ukrainas atteikšanos no valsts unitārās iekārtas un valstiskās suverenitātes savā teritorijā. Likums par atsevišķu Donbasa rajonu īpašo statusu nozīmē, ka Ukrainā būs teritorijas ar īpašu tiesisko režīmu, kas atšķiras no citu Ukrainas apgabalu statusa. Tā būtu pāreja uz Ukrainas federalizāciju, ko cenšas panākt Putins ar rietumvalstu piekrišanu, atzīmē Ilarionovs.

Pieredzējušais analītīķis brīdina, ka EDSO struktūrās aktīvi darbojas Krievijas drošības dienestu aģenti, kas ievirza organizācijas darbību Kremlim labvēlīgā gultnē, kā liecina notikumi Abhāzijā, Dienvidosetijā, Piedņestrā un citviet. Tagad Kremlis var virzīt “Šteinmei­-era formulu” apstiprināšanai arī uz ANO Drošības padomi, lai tā iegūtu starptautiska dokumenta spēku, neatgriezeniski iedragājot Ukrainas suverenitāti, brīdina Andrejs Ilarionovs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.