Foto-Vadim Ovchinnikov/Shutterstock

Ķieģeļflīzes – māju ārsienām un noskaņai iekštelpās. To priekšrocības un trūkumi 0

Izvēloties apdares materiālus gan mājas ārsienām, gan kā dizaina elementus netradicionāliem iekštelpu apdares risinājumiem, domājam ne tikai par ilgmūžību, bet arī meklējam pēc iespējas ekoloģiskākus materiālus. Viens no šādiem risinājumiem ir ķieģeļflīzes – tās nebojā ne ūdens, ne sals, tās nekaitē cilvēka veselībai, jo lielākoties izgatavotas no apdedzināta māla.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vispieprasītākās ir ķieģeļflīzes, kas imitē veclaicīgus ķieģeļus, lai gan šis apdares materiāls var būt ar atšķirīgu virsmas faktūru – glazētu, matētu, ar skrāpējumiem un neregulāriem izciļņiem – un dažādās krāsās – no oranžīgas līdz sarkanai, no baltas līdz pat piesātināti melnai, ar krāsu pārejām.

Priekšrocības

Ķieģeļflīzes ražo no ekoloģiska materiāla – māla, to formējot un apdedzinot. To grūti saskrāpēt, materiāls neplaisā un ar laiku nesadalās slāņos, laika apstākļu ietekmē nemaina krāsu, neizbalē, nav nepieciešama tālāka apstrāde – krāsošana, praktiski neuzsūc ūdeni, tam nav izdalījumu un neveidojas pelējums. Ķieģeļflīžu ražošanā var tikt izmantots arī baltais cements, kam piejauc vēlamās krāsas pigmentu. Praktiski visi ražotāji piedāvā arī stūra elementus, kas izgatavoti no diviem savstarpēji savienotiem vai piestiprināšanas laikā savienojamiem elementiem. Pēdējie ērti tādā ziņā, ka transportēšanas laikā nepastāv risks tos salauzt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķieģeļflīzēm ir vēl kāda lieliska īpašība – tās var visai viegli piestiprināt.

Trūkumi

Krītot no augstuma, ķieģeļflīzes viegli plīst. Materiāls nav lēts, piemēram, Latvijā, uzņēmumā Lode, ražotās, maksā, sākot no 0,19 eiro par plāksnīti (250 x 10 x 65 mm). Izpētot cenu piedāvājumu veikalos – materiāla izmaksas ir, sākot no 15 eiro par kvadrātmetru.

Cik ķieģeļflīžu nepieciešams?

Lai parēķinātu materiāla daudzumu, jāizmēra mājas ārsienu laukums. Tam jāpierēķina 5–7% rezerve piegriešanai. Ražotājs norāda flīžu patēriņu kvadrātmetrā, rēķinoties, ka šuves starp flīzēm būs 8–10 mm platas. Tāpat no kopējā laukuma jāatņem logu un durvju ailu laukums. Ņemot vērā nepieciešamo flīžu rindu un ēkas stūru skaitu, jāaprēķina stūra elementu daudzums. Ja konkrētajā sērijā tādu nav, flīzes ar dimanta griezējdisku stūros piegriež 45 grādu leņķī un savieno ierīkošanas laikā.

Montāža

Ķieģeļflīzes iespējams montēt praktiski uz jebkuras virsmas: koka, betona, mūra. Jāsāk ar virsmas sagatavošanu. Jo gludāks būs pamats, jo vieglāka flīžu montāža un labāks galarezultāts. Izciļņi jānokaļ, savukārt padziļinājumi jāaizpilda ar piemērotu materiālu. Virsma jāapstrādā ar atbilstīgu gruntējošo sastāvu. Koka sienas gadījumā pie tās jāpiestiprina armējošs stiklšķiedras siets.

Tāpat jāizvēlas vēlamais ķieģeļflīžu raksts. Iespēju vairāk, nekā mūrējot sienu no ķieģeļiem, jo nav jāievēro savstarpējā ķieģeļu sasaiste.

Flīzes sāk montēt no ēkas stūriem, iepriekš ar auklu iezīmējot horizontālas palīglīnijas. Līmjavu klāj ar robotu špakteļlāpstiņu, kuras zobu augstums 6–8 mm. Ja izvēlētās ķieģeļflīzes ir ļoti smagas, vajadzīga biezāka līmjavas kārta un zobu dziļumam jābūt 10–12 mm. Uz sienas klāj tik daudz līmjavas, lai to varētu nosegt 20–30 minūtēs. Flīzes nevajadzētu klāt uz apžuvušas līmjavas, jo saķere būs daudz vājāka. Neprecīzi pieliktas flīzes vēl 10–15 minūšu laikā iespējams pārlikt. Jāņem vērā, ka karstā vai vējainā laikā līmjava žūst straujāk.

Reklāma
Reklāma

Kad ķieģeļflīzes pielīmētas pie visas sienas, šuvēs iestrādā atbilstīgas krāsas šuvotāju. To ieklāj ar metāla špakteļlāpstiņu un pielīdzina ar speciālu darbarīku šuvju izlīdzināšanai. Lieko šuvotāja masu pēc apžūšanas notīra ar cietu saru suku vai mitru sūkli, ja klātas glazētas ķieģeļflīzes.

Ja nepieciešama ēkas siltināšana, var izvēlēties gatavus paneļus, kur ķieģeļflīzes jau piestiprinātas pie siltumizolācijas materiāla (visbiežāk poliuretāna putas) kārtas. Šādus paneļus pie sienas pieskrūvē ar speciālām skrūvēm.

PADOMI

• Lai izraudzītos vēlamo toni, nepietiek aplūkot tikai vienu atsevišķu flīzi. Labāku priekšstatu var gūt, ja tirdzniecības vietā izlikts lielāks flīžu paraugs, imitējot sienas fragmentu. Tikai tā varēs gūt pietiekamu priekšstatu.

• Līdzīgi arī izvēlas materiāla faktūru. Jāņem vērā, ka māja kopumā tomēr izskatīsies mazliet citādi nekā neliels laukums tirdzniecības zālē. Tas īpaši jāņem vērā, izvēloties gaišas glazētas ķieģeļflīzes – mājoklis neizskatīsies respektabli, ja no ārpuses šķitīs aplīmēts ar vannasistabas flīzēm, protams, ja vien tāds nav mērķis. Nav ieteicama arī pārāk raiba un sarežģītas faktūras materiāla izvēle. Katra atsevišķa flīze būs skaista, taču kopējais iespaids var liecināt par bezgaumību. Vienāda toņa glazētas un matētas ķieģeļflīzes arī dažādi atstaro gaismu, un tas izvēloties jāņem vērā. Savukārt flīzes ar reljefu virsmu šķitīs dažādas pat vienas diennakts laikā – rīta un vakara stundās, krēslā padziļinājumi faktūrā šķitīs dziļāki un izteiksmīgāki nekā dienasgaismā.

• Plānojot mājas apdari un cokolam un fasādei izvēloties atšķirīgas ķieģeļflīzes, vismaz vienām jābūt vienkrāsainām, savukārt šuvotāja krāsai pieskaņotai abu veidu flīzēm. Tā kalpos kā vienojošais elements. Ja izvēle sagādā grūtības, vislabāk konsultēties ar pieredzējušu speciālistu vai dizaineru, kurš ieteiks pieņemamāko risinājumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.