Ķibele ar tomātiem – uz stādiem metra garumā ir “tukšums”. Ko iesaka tomātu audzētāja? 15
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Tomātiem aizmetās pirmie augļi, bet pēc tam apmēram metru garš posms ir tukšs. Tagad atkal aizmetušies mazi ķekariņi. Taču pat pirmie nemaz negrib sārtoties. Kāpēc tā?” – jautā Baiba Kuldīgā.
“Šis tomātu ražas gads sāksies ar novēlošanos, kā viss dabā,” secina tomātu audzētāja Elga Bražūne no ģimenes saimniecība “Neslinko”. Tukšie posmi radušies tāpēc, ka lielajā karstumā ap Jāņiem ziedi neapputeksnējās un nobira. Taču, ja tagad tomāti ir aizmetušies un apputeksnējušies, ir cerība, ka tie pagūs nobriest, jo ir tikai jūlija beigas.
Speciāliste novērojusi, ka neapkurināmās siltumnīcās parasti pagūst ienākties tie tomāti, kuru ķekari uzzied aptuveni līdz 10. augustam.
Jūnija beigās tomāti izskatījās noguruši. Pat profesionāli audzētāji īsti nevarēja saprast, vai tiem slāpst, vai laistīšanas par daudz, vai kaut kā trūkst.
Arī Bražūnu ģimenes siltumnīcās karstais laiks ietekmējis ražas daudzumu, taču dažādi glābšanas darbi nav atstājuši vispār bez augļiem. Novērots, ka arī no šķirnes ir atkarīga ziedu izturība pret karstuma izraisīto stresu.
Citos gados tas nebija tik postīgi, jo karstuma viļņi uznāca vēlāk, kad jau bija paguvis aizmesties vairāk augļu ķekaru. Turklāt vēlā pavasara dēļ daudzi stādīja tomātus vēlāk nekā parasti.
Savukārt faktā, ka tomāti negatavojas, vainojami jūlija laika apstākļi, jo kopumā bija vēss un apmācies (sevišķi naktīs).
Spēcina augus
Tomātu audzētāja iesaka sekot līdzi laika prognozēm, jo meteodienesti lielos ciklus nosaka diezgan precīzi. Jau nedēļu pirms solītā lielā karstuma jāsāk gatavot tomātus. Tiem papildus dod kalciju un boru. Pāris reižu var smidzināt uz lapām, taču lielākoties izmanto kopā ar laistāmo ūdeni. Pēdējos gados tomātu audzētāja par labāko atzīst Boromīnkalcija šķidrumu, ko pievieno laistāmajam ūdenim.
Ja šis līdzeklis nav nopērkams, boru var dot gan ar borskābi, gan nitroboru. Nitrobors ir dzeltenīgs pulveris, kas slikti šķīst aukstā ūdenī, tāpēc to vispirms izšķīdina karstā ūdenī un tad pielej laistāmajam. Šādi barojot augus ar boru, kalciju dod atsevišķi.
Ja šie līdzekļi nav lietoti, ir vērts dot arī tagad.
Purina ķekarus
Otrs svarīgs darbs ražas vairošanai ir ķekaru purināšana. Elga Bražūne atceras, ka arī pati kādreiz bijusi neticīgi noskaņota pret šīs procedūras radīto efektu. Tad veikts eksperiments: vienā rindā tomāti purināti, otrā – ne. Atšķirība ražas daudzumā bijusi acīm redzama, tāpēc ķekaru purināšana ir Bražūnu ikrīta rituāls.
Ar vienkāršu stieples vai auklu pakratīšanu vien nepietiks. Ķekaru bumstināšanai pagatavota īpaša nūjiņa, kam viens gals aptīts ar audumu, lai būtu mīksts un netraumētu augus.
Saulainos rītos Elga procedūru veic ap pulksten pusastoņiem, bet, ja diena lietaina un apmākusies, – ap 10 no rīta.
Elga ar mīksto nūjas galu vairākas reizes piesit zem katra ķekara. Triecienam jābūt diezgan stipram, lai ziedputekšņi ziedā savienotos (tomāts ir pašapputes augs).
Ja no rīta nav laika, tomātus var sabukņīt arī pēcpusdienā pēc darba.
Lauka tomātus papildus kratīt nevajag, jo ziedus apputeksnē vējš, tos kustinot.
Jūlija beigās, augusta sākumā siltumnīcā var galotņot tomātus, atstājot pēdējos ķekarus izziedēšanai. Protams, audzēšanas nianses nosaka arī tas, kāda ir siltumnīca. Ja tā ir apkurināma vai atrodas ļoti siltā vietā, pie ēkām, tomātu ražu var briedināt un vākt ilgi.
Turpina vēdināt
Kaut gan naktis ir aptuveni 11–13 grādu vēsas, tomātiem tas nav par aukstu, un siltumnīcā durvis nevajag taisīt ciet. Durvis aizver tikai tad, kad temperatūra noslīd zem 8–10 grādiem. Reizēm tas var būt augusta vidū, reizēm – tikai septembrī. Ja aizver pārāk agri, uz augiem veidojas kondensāts, bet lieks mitrums tomātiem veicina slimību attīstību.
Vējainākā laikā var pievērt vienu augu mājas galu un vēdlogus, bet pilnībā neaizvērt.
Interesanti!
Uz tomātu nobriešanu vēl var cerēt arī tāpēc, ka laika zīmes sola garu rudeni. Piemēram, dzeguze šogad kūkoja tik ilgi kā reti kad. Arī citus gadus tās kūkošana līdz Pēteriem solīja skaistu un ilgu rudeni, bet šogad putns bija dzirdams pat jūlija vidū.