Kas notiek pamatīgajā organisma attīrīšanā pančakarmā, kas pieejama arī Latvijā 0
Gara un ķermeņa līdzsvaram
Konsultē kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” fizikālās medicīnas ārste un ājurvēdas speciāliste RITA PEDĀNE.
Latvijā līdzās labi zināmai alternatīvās medicīnas metodei akupunktūrai, kas pie mums ienākusi no Ķīnas tradicionālās medicīnas, un homeopātijai, kas balstās uz atziņu, ka līdzīgs ārstē līdzīgu, pamazām ienāk arī senā Austrumu holistiskās medicīnas sistēma ājurvēda.
Lielākoties gan pie mums piedāvā ājurvēdas relaksējošas masāžas un aromterapiju, taču cilvēki sāk iepazīt arī pančakarmu – senu ājurvēdas metodi ķermeņa un prāta attīrīšanai no uzkrātiem eksogēniem un endogēniem toksīniem jeb, vienkārši runājot, kompleksu organisma attīrīšanu. Pančakarma ir vienīgā ājurvēdas ārstniecības metode, kas Latvijā ir atzīta un reģistrēta kā medicīniskā tehnoloģija.
Saskaņā ar ājurvēdu cilvēks ir vesels tad, ja viņa visas trīs došas (vata, pita un kapha) ir līdzsvarā, normāli funkcionē visi pieci maņu orgāni, ķermenis, prāts un gars ir harmonijā, fiziskie audi ir labā stāvoklī, tiek labi izvadītas visas trīs malas (urīns, izkārnījumi, sviedri), šrotas jeb ķermeņa kanāli, kas līdzīgi meridiāniem šķērso ķermeni, nav aizsprostoti un pa tiem brīvi plūst enerģija, gremošanas uguns jeb agni (rietumnieku terminoloģijā – metabolisms jeb vielmaiņa) ir aktīvs, un cilvēkam ir normāla ēstgriba. Pārciestas slimības, rūpnieciski ražotas pārtikas lietošana uzturā, saskare ar pilsētu piesārņoto gaisu un sadzīves ķīmiskajiem līdzekļiem, nepareizs dzīvesveids, piemēram, mazkustīgums, aptaukošanās, izjauc šo došu līdzsvaru, un ķermenis “ziņo” par to, kura doša izgājusi no līdzsvara. Enerģijas ceļus cilvēka organismā nosprosto arī negatīvi emocionālie pārdzīvojumi.
Zaudētā līdzsvara un veselības atgūšanai ājurvēdas speciālisti piedāvā izmantot pančakarmu – senu ājurvēdas metodi ķermeņa un prāta attīrīšanai no uzkrātiem eksogēniem un endogēniem toksīniem. Galvenokārt ir piecas attīrīšanas metodes: ārstnieciskā vemšana (vamana),
ārstnieciskā caureja (virēčana), ārstniecisku eļļu, gī, kas ir dzidrināts sviests, augu dūmu ievadīšana caur degunu (nasja) un ārstnieciskās klizmas (basti). Atbrīvojoties no organismā uzkrātajiem toksīniem, kas neļauj tam pilnvērtīgi funkcionēt, iespējams atjaunot organisma darbībai optimālo vielmaiņas tipu (došu).