Vai ir bīstami sauļoties bez peldkostīma augšiņas? 1
“Zinu, ka ārsti iebilst pret sauļošanos, tomēr atvaļinājumā gribas atpūsties arī saulē, turklāt bez peldkostīma augšiņas. Vai organismam tas ir bīstami?”LILITA RĪGĀ
Nūdisma piekritēji apgalvo, ka saules vannas pilnīgi bez apģērba ir tuvināšanās dabai un iedegums bez baltiem ķermeņa laukumiem ir estētiskāks. Taču krūšgali un intīmās ķermeņa daļas saulē cieš visvairāk.
Sauļošanās nūdistu pludmalē attaisnojama tikai no vizuālā viedokļa, jo citādi pat pilnīgi vesels cilvēks nonāk ādas vēža riska grupā, bet sievietes – arī krūts vēža un citu audzēju riska grupā. Ultravioletais starojums ir pietiekami spēcīgs kairinošs faktors. Ķermeņa daļas, kas izceļas virs līdzenajām, saules starus saņem intensīvāk. Visu orgānu un sistēmu darbība ir savstarpēji saistīta, un, ja notiek funkcionāli traucējumi vienā, var sākties neatgriezeniski procesi citā.
Lai saņemtu saules staru labvēlīgo iedarbību – D vitamīna sintēzi organismā –, nav jāatkailinās pilnīgi. Pietiek, ja saulainā dienā ārā pavada aptuveni divas stundas, turklāt izvairoties no tiešiem saules stariem.
Dermatologs Raimonds Karls uzsver, ka sauļošanās bez krūštura ir īpaši bīstama, jo sieviešu krūšgali saules starus piesaista spēcīgāk. Šis ķermeņa apvidus nav radis atkailināties un ir pakļauts lielākam apdegumu riskam. Krūtis nevajadzētu pakļaut tiešiem saules stariem ilgāk par piecām minūtēm. Pārspīlējums izraisa ādas lobīšanos, krūšgali kļūst raupji, rodas plaisas, var būt pat čūlas vai ierosināti iekaisīgi procesi piena dziedzeru audos. Vīriešu ķermeņa augšdaļa ir biežāk radusi saņemt saules starus. Īpaši jāuzmanās, ja uz krūtīm ir dzimumzīmes, jo ultravioleto staru ietekmē to šūnas var pārveidoties par vēža šūnām.
Sauļošanos bez krūštura neatbalsta arī mamologi, jo daudzām sievietēm krūtīs ir labdabīgi veidojumi, par kuriem viņas pat nenojauš. Vēl vairāk riskē sievietes, kurām operēti krūšu dziedzeri, kuras cieš no aptaukošanās, lieto hormonālos preparātus vai kuru ģimenē bijušas onkoloģiskas slimības. Sauļošanās, protams, nevar izraisīt mastopātiju, taču, ja slimība noris bez simptomiem, tā var izpausties pēc nesaudzīgām saules vannām. Iedegums un karstums stimulē endokrīno orgānu darbību, izjaucot hormonālo līmeni un provocējot ne tikai krūts dziedzeru stāvokļa pasliktināšanos, bet arī ginekoloģiskas slimības.
Krūšgalus un maigo pigmentēto ādu ap tiem sauļojoties ieteicams pasargāt ar aizsargkrēmu, kam ir ultravioletā starojuma aizsargfiltrs. Nopērkamas arī speciālas krūšgalu uzlikas. No saules jāsargā arī lūpas, jo to ādai nav dabisku spēju sevi aizsargāt no saules un novecošanas. Tomēr aizsargkrēms neattaisno ilgāku uzturēšanos saulē.
Pēc sauļošanās ieteicams ādu mitrināt ar speciāliem kosmētiskiem līdzekļiem vai parastu ķermeņa losjonu, lai āda ilgāk saglabātu mitrumu, līdz ar to arī jaunību un elastību.