Nieciņš īstam estētam – Elitas Taubes elegantie keramikas vīna dzesētāji 0
“Manus pirmos māla darinājumus vecvecāki mēdza atrast lauku mājās malkas krāsnī. Toties vēlāk man bija tā laime mācīties Mākslas akadēmijā pie leģendārā keramiķa Pētera Martinsona. Šobrīd manas radošās mājas ir Miera ielā 39 kopā ar māksliniecēm Ievu Grasi, Daci Dravnieci un Martu Ģibieti. Kaut arī uzskata, ka mākslinieki ir lieli vienpatņi, no savas pieredzes varu teikt, ka svarīgi ir domubiedri, kas saprot, atbalsta un iedvesmo,” stāsta keramiķe Elita Taube.
Upīte Podvāze
Braucot uz saviem laukiem Viesītē, Elita šķērso mazo, tikai 20 km garo Podvāzes upīti. “Vienmēr domāju, ka upītes īpatnējais nosaukums, kas veidots no diviem vārdiem – pods un vāze, ir neparasti piemērots keramiķim. Tas tad kļuva par manu zīmolu.”
Keramiķe strādā ar dažādiem materiāliem, bet visvairāk – ar porcelānu un akmens masu. Darbus veido no māla plasta vai lipinot ar rokām, neizmantojot virpu. Tādēļ tie katrs ir atšķirīgi. Formas viņa mēdz papildināt ar faktūrām, apgleznojumiem un citu materiālu, piemēram, tekstiliju un lina auklas pielietojumu.
“Man gribas nemitīgi meklēt un izmēģināt ko jaunu. Pašlaik esmu aizrāvusies ar kobalta ziliem apgleznojumiem uz baltā māla. Katrs trauks ir unikāls, jo zīmējumi neatkārtojas, pat mazo mērces bļodiņu komplektos katra ir atšķirīga. Tāpēc arī mājinieki tās iecienījuši, jo katrs var izvēlēties sev tīkamāko. Tirdziņu apmeklētājiem mani zili apgleznotie trauki asociējas gan ar vecmāmiņu laika zili izšūtajām tekstilijām, gan spāņu vai holandiešu traukiem,” atklāj Elita.
Trauku izmērs variējas no pavisam maziem, plaukstā ietilpstošiem, līdz lieliem. Tie ir daudzfunkcionāli un koši, arī labi izceļas interjerā. “Pēc dabas esmu monumentāliste, man patīk liela izmēra keramikas objekti – dārza keramika, strūklakas, ko gatavoju tikai pēc pasūtījuma. Lielākais līdz šim veidotais darbs “Vilki” bija šamota dārza skulptūru grupa, kur katra no trim figūrām bija manā augumā,” pamato māksliniece.
Vīna dzesētāji
“Man pašai vienmēr paticis ēst no skaistiem porcelāna traukiem, jo tad ēdiens garšo citādi. Tāpēc arī pati apgleznoju porcelāna traukus un bieži palutinu draugus, uzdāvinot kādu apgleznotu priekšmetu. Redzu, ka daudziem patīk manas pūču un kaķu krūzes. Cits nopērk sev, cits – dāvināšanai, kolekcijai, bet vēl kāds smaidot saskata līdzību ar kādu savu draugu vai ģimenes locekli, jo pūču acis manās krūzēs, tāpat kā cilvēkiem, ir dažādās krāsās – zilas, zaļas un oranžas. Arī es pati esmu pūce un man grūti pielāgoties cīruļa dzīvesveidam. Pašlaik viens no jaunievedumiem, ko es darinu, ir keramikas vīna dzesētāji. Tie ir cilindriski neglazēta māla trauki, kas, samērcēti aukstā ūdenī, pat viskarstākajā vasaras dienā var saglabāt ievietoto dzēriena pudeli vēsu. Šo māla īpašību – uzsūkt mitrumu, saglabāt noteiktu temperatūru un žūstot dzesēt produktus – izsenis izmantojuši karsto zemju iedzīvotāji. Vīna dzesētājus rotāju ar simtgadīgas tamborētas mežģīnes motīvu vai latviskām zīmēm – Mēness, akas, kuru aizgādnībā ir vēsums un mitrums,” ar savu meistarstiķi iepazīstina Elita.
Katrs dzesētājs tiek veidots no pabieza māla plasta, lai tas pēc iespējas ilgāk saglabātu mitrumu. Tad dzēriena pudele, no ledusskapja izņemta un dzesētājā ielikta, droši var atrasties uz galda visa vakara garumā un nav nepieciešams ledus.
“Pie šīs idejas nonācu, meklējot dāvanas draugiem un vīram. Sapratu, ka grūti atrast lietu, kas nebūtu sievišķīga un spētu ieinteresēt vīrieti vai jaunu pāri, kas būtu praktiska un reizē glīta,” atceras keramiķe.
“Vislielāko gandarījumu man sagādā cilvēki, kas keramiku iegādājas atkārtoti sev vai citiem saviem draugiem, veidojot komplektus no maniem traukiem, jo tos viegli kombinēt. Uz Miera ielas darbnīcu nāk arī pieaugušie un bērni, kas vēlas iemācīties darboties ar mālu vai veidot apgleznojumus dažādās tehnikās. Ļoti gribētos darboties tikai keramikas lauciņā, bet pagaidām tas ir vēl neaizsniedzams sapnis, kur keramika ir ikdienas, bet ne pamatdarbs.”
Vērtējums
LMA Keramikas katedras asoc. prof. Līga Skariņa: “Elita Taube keramikas pamatus apguvusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā Ausmas Žūriņas vadītajā keramikas nodaļā – skolas darbības uzplaukuma laikā. Profesionāli un radoši veidojās LMA Keramikas nodaļā, kur mācījās gan pie vecmeistares Sarmītes Ozoliņas, gan jaunajiem pasniedzējiem. Māksliniece radoši strādā ar visiem keramikas materiāliem un visās keramikas tehnikās. Elita ļoti plastiski izjūt materiālu un tēmu, ko viņa risina savos darbos. Māksliniece it kā no malas pienāk pie materiāla, klusi un aizrautīgi darbojas. Rezultāts vienmēr uzrunā ar autores personīgo formas un zīmējuma estētiku. Šobrīd Elita Taube ir aktīva keramiķe. Viņas darbs “Vējā” bija novērtēts Pētera Martinsona starptautiskajā keramikas biennāles izstādē Marka Rotko centrā Daugavpilī. Arī Latvijas keramikas meistaru tirgus piedāvājumā Elitas veidotie un dizainētie keramikas darbi ir ar savu seju un uzrunā interesentus ar sievišķīgiem akcentiem.”