Foto: ITAR-TASS/Scanpix/LETA

“Aeroflot” atlaidīs darbinieci, kura “Kaļiņingrada” vietā pateikusi “Kēnigsberga” 14

Par to, cik ideoloģiski uzvilkta atmosfēra šobrīd valda Krievijā, liecina vadošās aviokompānijas “Aeroflot” lēmums atlaist no darba kādu darbinieci tikai tāpēc, ka reisā Maskava – Kaļiņingrada paziņojumā pasažieriem reisā angļu valodā izskanējis pilsētas vēsturiskais nosaukums – Kēnigsberga.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Par to sūdzību interneta sociālajā tīklā “Twitter” bija ierakstījis viens no pasažieriem – Maskavas Valsts universitātes profesors Vitālijs Tretjakovs, kurš pazīstams ar saviem impēriskajiem uzskatiem. Viņš apgalvoja, ka 25. aprīlī dzirdējis kā lidmašīnīnas skaļrunī krieviski tiek pieteikts lidojums uz Kaļiņgradu, savukārt angļu valodā tajā pašā paziņojumā kā galamērķis nosaukta Kēnigsberga. “Vai tad “Aeroflot” var dēvēt Krievijas pilsētas kā vien vēlas?” – jautā Tretjakovs.

Aviokompānijas reakcija, šķiet, pārsteidza pat pašu sūdzības rakstītāju. “Aeroflot” oficiālajā “Twitter” kontā drīz vien parādījās ieraksts: “Veicām pārbaudi, informācija apstiprinājās. Stjuarte tiks atlaista. Paldies jums par signālu.” Tretjakovs vēlāk gan iebildis, ka lidmašīnā dzirdēto paziņojumu esot nolasījis vīrieties, nevis sieviete, un tas drīzāk varētu būt lidmašīnas kapteinis, tomēr aviokompānija atkārtoti atbildēja, ka vainīga esot stjuarte, ko apstiprinājuši arī citi pasažieri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis gadījums izsaucis plašas diskusijas sociālajā tīklā. Vairāki lietotāji izteikuši neizpratni par tik skarbu lēmumu, un jautā – vai tikpat barga būtu arī attieksme pret darbinieku, kurš, piemēram, Sanktpēterburgas vietā būtu nosaucis Ļeņingradu vai Volgogradas vietā – Staļingradu? Citi norāda, ka arī Kaļiņingradā varot nopirkt suvenīrus ar uzrakstu “Kēnigsberga”, bet boļševiks Mihails Kaļiņins, kura vārdā nosaukta pilsēta, tur nemaz neesot lielā cieņā. Sarunvalodā bieži tiekot lietots apzīmējums “Kēniga”.

Senā prūšu pilsēta Kēnigsberga (lietuviešu un latviešu valodās lietots arī nosaukums Karalauči) tika pārdēvēta par Kaļiningradu pēc Otrā pasaules kara, kad tā kā “kara trofeja” nonāca Padomju Savienības īpašumā. Kara laikā pilsēta pamatīgi nopostīta un arī padomju saimniekošana tai nav nākusi par labu, tāpēc daudzas vēsturiskās vietas šobrīd ir nožēlojamā stāvoklī. Kā satriecošs nolaidības piemērs bieži tiek minēta slavenā filozofa Imanuela Kanta māja, kas pārvērtusies graustā un kļuvusi par klaidoņu mājvietu.

Kaļingradas apgabals ir anklāvs, kuram nav sauszemes robežas ar pārējo Krieviju. Maskavai tas ideoloģiksi ir ļoti jūtīgs jautājums, jo ik pa laikam parādās baumas par iespējamajām separātisma tendencēm. Lai gan visi vācieši pēc 1945. gada pameta teritoriju, un pašlaik to apdzīvo iebraucēju pēcteči, interese par pilsētas vēsturi un tās agrāko simboliku pēdējā laikā ir būtiski palielinājusies. Arī dzīves līmeņa atšķirības starp Kaļiņgradas apgabalu un Eiropas Savienību ir stimuls veicināt attiecības ar kaimiņos esošo Vāciju un Poliju. Vienlaikus jāatgādina, ka Kaļingrada ir viena no visvairāk militarizētajām teritorijām Krievijas Federācijā, un Kremļa propaganda bieži to izmanto, lai izteiktu draudus Rietumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.