Gata Šļūkas zīmējums

Ķemertiņš par 800 eiro? Arhitektes viedoklis par jauno būvniecības likumu 33

Esmu sertificēta arhitekte. Dalos pieredzē par situāciju, kāda radusies pēc jaunā būvniecības likuma pieņemšanas cilvēkiem, kas vēlas pārbūvēt savas jau esošās privātās mājas laukos.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Kādu dienu onkulis man lūdz: “Esmu jau vecs, negribas vairs iet aiz kūts uz “ķemertiņu”, liksim to pie mājas! Vienojamies – tā kā rocība ir neliela, piebūve būs tik maza, cik vien var būt – duša un tualetes pods. Telpa – 2,5 kvadrātmetri. Ūdeni ņems no akas, s… ar nosēdakām iesūcinās savos lauksaimniecības hektāros. Onkulis sarēķina, cik bloku viņam vajadzēs sienām, cik spāres jumtam (no pensijas katrs cents svarīgs), un esam gatavi papīru kārtošanai. “Uzzīmēju” būvprojektu minimālā sastāvā (kādreiz to sauca par skiču projektu), kurā pie esošās mājiņas (virtuve un trīs istabas) tad pielieku to “milzu” piebūvi. Esmu uzzīmējusi mājas plānu, visas fasādes, griezumu un novietojuma plānu zemesgabalā. Uzrakstām iesniegumu pēc jaunās kārtības, iesniedzam un gaidām.

Onkulim piesaku: “Tikai nedomā tur kaut ko darīt pirms laika, nedrīkst, nāks skatīties. Ja būsi iesācis, liks jaukt nost.” Pēc laiciņa onkulis man stāsta: “Bija atbraukuši, apskatījās, teica, lai gaidot… došot ziņu, kad varēs saņemt būvatļauju.” Pēcāk tā ir rokā – nu tak varēšot būvēt. Es onkulim: “Paga, paga, izlasi līdz galam…”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jā, tiešām, būvatļaujā rakstīts, ka būvēt vēl nedrīkst. Vēl vajadzīgs projekts, turklāt uz aktuālas topogrāfijas, jāveic visai mājai tehniskā apsekošana, jāpievieno energoefektivitātes aprēķini un būvprojekta izstrādātāja profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise.

Sākām rēķināt – topogrāfija lētāk kā 200 – 300 eiro nebūs, ēkas tehnisko apsekošanu sertificēts būvinženieris uztaisīs par 200 – 400 eiro, energoefektivitātes aprēķiniem arī kādi pāris simti jāparedz… Un tad vēl tā civiltiesiskā apdrošināšana – es tak nevaru savam mīļajam onkulim noteikt apdrošināšanas summu… Un tā kopā kādi 600 – 800 eiro vismaz … Turklāt tas vēl bez paša projekta! Onkulis sāk prātot – ja es to ateju taisu atsevišķi un uz ritenīšiem… (Likuma izpratnē tad tā būtu mazāka un nevajadzētu veikt teritorijas topogrāfisko uzmērījumu, mājas tehnisko apsekošanu, kā arī aprēķināt energoefektivitāti.) Es viņam atkal: “Lai ieliktu durvis ārsienā, pēc likuma tev tehnisko apsekošanu vajadzēs tik un tā.”

“Zini, meit, jāmet miers…” Kāpēc likumu radītājiem liekas, ka cilvēks pēc dabas ir pats sev kaitnieks, kurš grasās savu māju sagraut, un tikai par bargu naudu taisīta papīru kaudze viņu paglābs? Kā lai viņam izskaidro, ka būvatļauja nenozīmē atļauju būvēt…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.