Ķelnē sievietēm rosina ievērot “uzvedības kodeksu” 8
Ķelnes pilsētas galva Henriete Rēkere, kas pēc Vecgada vakarā pieredzētajiem masveida seksuālajiem uzbrukumiem ieteikusi sievietēm turēties “rokas stiepiena” attālumā no svešiniekiem, otrdienas vakarā izpelnījusies asu kritikas vētru, kas pārņēmusi vācu sociālās saziņas vietnes internetā.
Ķelnē otrdienas vakarā notikusi sieviešu protesta akcija, kuras dalībnieces “siltus” vārdus veltījušas arī Vācijas kanclerei Angelai Merkelei.
Tuvojoties tradicionālajai karnevālu sezonai, Rēkere otrdienas preses konferencē, kas bija veltīta satraucošajiem notikumiem pilsētas centrā, paziņoja, ka sākotnēji vislielākā uzmanība tiks pievērsta preventīvajiem pasākumiem, lai nodrošinātu, ka karnevāla laikā nekas līdzīgs vairs neatkārtosies.
Tajā pašā laikā viņa, kā arī policija atzina, ka uzbrucējus joprojām neesot izdevies identificēt.
Kā ziņots, policija saņēmusi vismaz 90 sieviešu sūdzības, ka tās Vecgada vakarā Ķelnes centrālās stacijas rajonā piedzīvojušas seksuālu uzmākšanos un tikušas aplaupītas. Tiek ziņots arī par vienu izvarošanas gadījumu. Cietušās stāsta, ka uzbrucēji bijuši arābi vai ieceļotāji no Ziemeļāfrikas.
Par līdzīgiem uzbrukumiem, kas notikuši Vecgada vakarā, ziņas saņemtas arī no Hamburgas un Štutgartes.
Gan varasiestādes, gan vadošie mediji acīmredzami šīs ziņas sākotnēji centās noklusēt un lielāko laikrakstu lapaspusēs informācija par notikumiem Ķelnē parādījās tikai pēc četrām dienām, kad vairs nebija iespējams izlikties nemanām sašutuma vilni, kas pārņēma sociālos medijus.
Preses konferencē Rēkere ierosināja jaunām sievietēm un meitenēm turēties pie zināma “uzvedības kodeksa”, “lai ar tām nenotiktu šādas lietas”. Mērs paziņoja, ka šāds uzvedības kodekss tikšot publicēts tīmeklī.
Cita starpā viņa ieteica sievietēm turēties “rokas stiepiena” attālumā no svešiniekiem.
Mirkļbirka “#einarmlänge” (“rokas stiepiena attālumā”) jau otrdienas vakarā bija kļuvusi par vienu no populārākajām vācu tviterī.
“Pieprasu, lai no rītdienas būtu pieejams sieviešu autobuss. Pretējā gadījumā es nespēšu nodrošināt “#einarmlänge”,” raksta kāda lietotāja vārdā Zāra.
Savukārt Birgita Hāze Rēkerei izsmējīgi vaicā: “Man ir īsas rokas. Vai tas man sliktākā scenārija gadījumā radīs problēmas?”
Ķelnes galva sievietēm, kas apmeklē lielus sabiedriskus pasākumus, ieteikusi arī turēties kopā ar savu grupu, bet ārkārtas situācijās lūgt palīdzību garāmgājējiem, bet aculieciniekiem – vai nu iejaukties, vai ziņot policijai.
Rēkere paziņoja, ka “uzvedības kodekss” nepieciešams arī karnevāla dalībniekiem, kas pārstāv citas kultūras, lai tie saprastu, ka ķelniešu “līksmajai uzvedībai nav nekāda sakara ar pieejamību, īpaši ar seksuālo pieejamību”.
Tikmēr pie Ķelnes katedrāles otrdienas vakarā pulcējās 200 līdz 300 cilvēku, kas pauda sašutumu par notikušo. Uz viena no plakātiem bija lasāms: “Merkeles kundze, kur Jūs esat? Kas Jums sakāms? Tas mūs biedē!”
Savukārt Vācijas iekšlietu ministrs Tomass de Mezjērs veltījis kritiku Ziemeļreinas-Vestfālenes federālās zemes policijai, pieprasot paskaidrot, kā tā varējusi šādā situācijā ziņot, ka Jaungada sagaidīšana noritējusi mierīgi.
“Policija tā nedrīkst strādāt,” otrdien uzsvēra Mezjērs, piebilstot, ka sagaida no Ķelnes varasiestādēm “skaidru atbildi”.
Kamēr citi politiķi joprojām cenšas savās runās apiet faktu, ka uzbrucēji acīmredzami ir imigranti, ministrs atzina, ka “zināms skaits elementu liecina, ka viņi bija ziemeļafrikāņi”.
“Nedrīkst būt visaptverošas aizdomas, taču nedrīkst būt arī tabu,” uzsvēra Mezjērs, kas pārstāv Merkeles vadītos kristīgos demokrātus (CDU) un jau vairākkārt nācis klajā ar publiskiem izteikumiem, kas ir faktiskā pretrunā ar kancleres joprojām uzturēto “atvērto durvju” imigrācijas politiku.
Ministrs piebilda, ka varasiestādēm ir jānoskaidro, vai uzbrucēji Vācijā ieradušies nesen vai arī tur uzturējušies jau ilgu laiku.