Ķeblis kārtīgam latvietim. Rasējumi, kā izgatavot paša rokām! 0
Ķeblis ir visai ērta un noderīga mēbele virtuvē vai vasarnīcā. Tomēr veikalos nopērkamie ne vienmēr ir pietiekami izturīgi, it īpaši, ja sēdētājs, kā kārtīgam latvietim pienākas, apveltīts ar raženāku augumu. Savukārt gadatirgos tie bieži vien ir dārgi, un, ja vajag vairākus, no maciņa nāksies izvilkt visai pieklājīgu naudas summu.
Taču ērtu un izturīgu ķebli visai viegli var izgatavot pats, ja vien ir nelielas iemaņas darbā ar koku un piemēroti darbarīki. Turklāt tos iespējams veidot visdažādākajās formās un izmēros. Vieni noderēs pieaugušajiem, citi – bērniem.
Piemēram, lai taptu neliels ķeblītis bērnam, vislabāk noderēs 25–30 mm biezs masīvkoka dēlis. Visvieglākā taburete būs no sausa liepas dēļa, mazliet smagāka – no priedes. Vajadzēs izzāģēt un noslīpēt vien trīs detaļas – divas kājas un sēdvirsmu. Tās savā starpā var sastiprināt ar līmi un koka tapiņām. Bērniem domātajām mēbelēm nedrīkst būt asi stūri, tāpēc tie jāapfrēzē vai jānoslīpē ieapaļi. Arī detaļu virsma rūpīgi jānoslīpē, lai nebūtu skabargu. Šāds ķeblītis noderēs ne tikai bērnam, bet arī vecākam cilvēkam, kurš to varētu izmantot kāju atbalstam.
Virtuvē vai darbnīcā bieži vien trūkst vietas, kur likt sīkus priekšmetus. Tos var glabāt arī ķeblī, zem sēdekļa izveidojot piemērota izmēra kasti. Kastes vāks būs sēdvirsma, bet sieniņu dēļi lieliski nostiprinās ķebļa konstrukciju. Šādā kastē saimnieces ērti var glabāt, piemēram, dzijas kamolus rokdarbiem, šūšanas piederumus, saimnieki – āmuru, sauju naglu, asknaibles, skrūvgriežus un citus sīkus darbarīkus.
Lai izgatavotu šādu ķebli, vajadzēs četras rūpīgi apstrādātas 50 x 50 mm brusiņas, 20 mm biezus un 200–250 mm platus dēlīšus sēdvirsmai un kastītes sāniem, finiera loksni kastītes dibenam, skrūves un PVA līmi detaļu sastiprināšanai.
Šādai klasiskas formas taburetei vajadzēs četras 50 x 50 mm un 480 mm garas brusiņas. Sēdeklim – 20 mm biezus dēlīšus: divus 450 x 225 mm vai četrus 450 x 112,5 mm. Būs jāizmanto četras 30 x 30 mm un 310 mm garas kāju starplikas, četri 30 x 60 mm, 310 mm gari sānu dēlīši, 28 koka tapiņas 15 mm diametrā un 60 mm garumā, kokskrūves, PVA līme.
Vispirms sāk ar sēdvirsmu, ja tā sastāv no vairākiem dēļiem. Rūpīgi noslīpētus un vienu otram pielāgotus dēļu sānus noziež ar līmi un iespiež spīlēs, ļaujot līmei izžūt.
Tikmēr apstrādā ķeblīša kājas. Paredzētajās vietās izurbj caurumus tapām, noslīpē sānus un, ja nepieciešams, apfrēzē stūrus. Tad pa pāriem savieno kājas ar starplikām un sānu dēlīšiem. Tapas apziež ar līmi un ar koka āmuru iedzen urbumos. Savienojumus iespiež spīlēs un ļauj līmei izžūt, pēc tam ar atlikušajām detaļām abus pārus sastiprina kopā vienā konstrukcijā. Kad līme nožuvusi, papildu stiprībai detaļas fiksē ar kokskrūvēm.
Pēdējo nostiprina sēdekli. Kāju galus un sānu dēlīšu augšējās malas noziež ar līmi un sēdekli novieto savā vietā. To pievelk ar spīlēm. Stūros virs kājām izurbj caurumus, kuros ielīmē atlikušās tapas. Tapu galus nofrēzē un noslīpē. Ķeblīti var lietot, kad līme pilnībā izžuvusi.
Noderīg būs saliekams ķeblis. Tā izgatavošanai vislabāk noderēs līmētas koka plāksnes vai 18–24 mm biezs finieris, no kura izzāģētajām detaļām būs jāapstrādā vien sāni un stūri.
Rasējumā attēlotajam ķeblim būs vajadzīga līmēta 1120 x 400 x 24 mm koka plāksne, 276 x 8 mm tapa no metāla, kam abos galos uzgriezta vītne, divas paplāksnes un divi 8 mm uzgriežņi ar dekoratīvām uzlikām, PVA līme, kokskrūves un četras mēbeļu eņģes (atvērtā veidā 350 x 400 mm).
Kad visas detaļas izzāģētas un apstrādātas, tās atliek vien saskrūvēt kopā. Jāņem vērā, ka sēdekļa apakšā vietās, kur tiks stiprinātas eņģes, nepieciešams iefrēzēt padziļinājumus. To dziļums atkarīgs no eņģu materiāla biezuma. Lai konstrukcija izskatītos glītāk, metāla tapu var paslēpt piemērota diametra caurulītē, kas izgatavota, apaļam slīpētajam koka stienītim izurbjot viduci. Stienīša garums – 68 mm, urbuma diametrs – 9 mm. Caurulītes sieniņas var būt 2–10 mm biezas.
UZZIŅA
• Viss jāsāk ar rasējumu. Nepieciešams aprēķināt ne tikai ārējos ķeblīša izmērus, bet arī to daļu izmērus, kas paliek neredzamas, piemēram, tapu diametru un urbumu dziļumu.
• Pirms sāk darbu, jāsagādā nepieciešamie darbarīki – mērlente, zīmulis un uzstūris, kas ir pamatu pamats, elektriskais zāģis, elektriskais figūrzāģis, urbjmašīna, slīpmašīna, skrūvgriezis, vēlama elektriskā rokas frēze, ar ko būs daudz vieglāk noapaļot detaļu stūrus. Vēl būs vajadzīgas vairākas spīles detaļu sastiprināšanai līmējot. Nevarēs iztikt bez kalta, metāla un koka āmuriem. Ideāli, ja pie rokas būs elektriskā ēvele, jo ne vienmēr iespējams iegādāties apēvelētus vēlamās koku sugas kokmateriālus.
SVARĪGI
Ķebli, ko izmantos ārpus telpām, izgatavo tikai no masīvkoka, turklāt detaļas parasti izzāģē no biezākiem zāģmateriāliem, kurus rūpīgi impregnē ar koksnes aizsardzības līdzekļiem vēl pirms ķebļa montāžas. Piemērotākie materiāli – Sibīrijas lapegle un ozols.