Kebabos neaizliedz apšaubītās piedevas 0
Eiropas Parlamenta politiķiem neizdevās bloķēt Eiropas Komisijas priekšlikumu atļaut fosfātu piedevas kebabu gaļā.
Tuvo Austrumu, Dienvidāzijas un Centrālās Āzijas tradīcijās gatavotais kebabs ir viens no lētākajiem, gardākajiem un sātīgākajiem ēdieniem, ko iespējams nobaudīt ne vienā vien Eiropas Savienības dalībvalstī, īpaši vecajās, kurās ir lielas un daudzus gadus dzīvojošas reģiona kopienas.
Taču pirms neilga laika vairākos medijos parādījās vēsts, ka kebabus varētu aizliegt. Tam par iemeslu ir virkne fosfātu saturošu piedevu, kuras Eiropas Parlamenta Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komitejas deputāti uzskata par veselību bojājošām un kuras izmanto kebabu gatavošanā. Tiesa, deputāti norādīja, ka parlamentam nav nodoma aizliegt kebabus pavisam, bet tikai cīnīties pret, viņuprāt, kaitīgo piedevu pievienošanu gaļai, kas, kā rādījuši iepriekšēji pētījumi, var radīt sirds un asinsvadu saslimšanas risku.
Fosfāti notur uz iesma
Politiķi bija izstrādājuši rezolūciju, kuras nolūks bija bloķēt Eiropas Komisijas priekšlikumu atļaut fosfātu piedevas kebabu gaļā. Taču, lai tā stātos spēkā, bija nepieciešams iegūt 376 deputātu balsu lielu atbalstu, ko neizdevās sasniegt. Līdz ar to Eiropas Komisija var ļaut kebabu gatavošanā izmantotajai gaļai pievienot fosforskābi, difosfātus, trifosfātus un polifosfātus (E 338 – 452).
Eiropas Komisija skaidro, ka fosfātu piedevas nepieciešamas, lai saturētu atsevišķos gaļas gabalus uz vertikālā iesma, kas raksturīgs kebaba gatavošanai, un nodrošinātu vienmērīgu sasaldēšanu un cepšanu. Vides, sabiedrības un pārtikas komitejas deputāti bija cerējuši, ka izdosies apturēt šo atļauju, pirms nav saņemts Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes slēdziens, kam būtu jātop publiskotam 2018. gada nogalē. Visstingrāk par to, ka piedevu izmantošana nav jābloķē, iestājās Eiropas Tautas partija, norādot, ka nav pārliecinošu pētījumu, kas liktu rīkoties pretēji, kamēr ar kaitīgumu veselībai argumentēja zaļie un sociāldemokrāti, kuri pavēstīja: “Mēs nevēlamies kebabus aizliegt, bet tikai to, lai tie būtu veselīgi.”
Atrastu citu ceļu
Šim procesam ar īpašu rūpību līdzi sekoja kebabu industrija, kas uzstāj, ka apšaubītās piedevas ir ļoti nepieciešamas, lai gaļa būtu mīksta un baudāma. Tiesa, kā norāda izdevums “The Guardian”, ja arī fosfāta piedevas tiktu aizliegtas, industrija vienalga atrastu iespēju, kā likt lietā ko citu, lai savu produkciju – kebabus, kas Eiropā ir gluži tikpat populāri kā hamburgeri ASV, – padarītu pievilcīgus. Lēš, ka visā Eiropā kebabu gatavošanas biznesā strādā ap 200 000 cilvēku. Lielbritānijā vien, kā vēsta izdevums “Metro”, ik dienu 20 000 ēstuvju pārdod ap miljonu kebabu. Taču īpašu trauksmi šīs ziņas bija sacēlušas Vācijā, kur kebabi ir vispopulārākais “ātrais ēdiens”. Vairāki Vācijas nozares pārstāvji paziņojuši, ka piedevu bloķēšana galu galā varētu izrādīties nāves spriedums visam kebabu biznesam Eiropā.
Tiesa, kā raksta izdevums “POLITICO”, lielajā jezgā nepamanīti palikuši citi kebabu veselīguma standarti, piemēram, fakts, ka tie ir kalorijām, taukiem un sāls pārbagāti. Arī vairākas pārbaudes Rietumu valstīs pierādījušas, ka ne vienmēr gaļa atbilst kvalitātei, tajās atrasta arī cūkgaļa, kas nav pieļaujami islāma kultūrā un neatbilst tradicionālā kebaba gatavošanas standartiem.
Ja Eiropas Pārtikas nekaitīguma organizācijas pētījumi apliecinās piedevu negatīvo ietekmi, teorētiski ir iespējams, ka pēc laika atļauju varētu pārskatīt.