Kazahstānas vides aktīvisti ir pārliecināti, ka saigas antilopju sugas pārstāvju masveida izmiršanā vainojamas indīgās vielas, kas apkārtējo vidi piesārņojušas pēc Krievijas kosmosa raķešu neveiksmīgajiem startiem no Baikonuras kosmodroma.
Kazahstānas vides aktīvisti ir pārliecināti, ka saigas antilopju sugas pārstāvju masveida izmiršanā vainojamas indīgās vielas, kas apkārtējo vidi piesārņojušas pēc Krievijas kosmosa raķešu neveiksmīgajiem startiem no Baikonuras kosmodroma.
Foto – AFP/LETA

Kazahus satrauc retu antilop­ju nāve 0

Kazahstānas pilsonisko sabiedrību satraukusi valstī aizsargājamo saigas antilop­ju sugas pārstāvju masveidīgā izmiršana. Kamēr Kazahstānas amatpersonas notikušajā vaino nāvējošu slimību, vides aktīvisti norāda, ka saigu izmiršanā vainojama vairāku Krievijas kosmosa raķešu avāriju dēļ saindētā apkārtējā vide.

Reklāma
Reklāma

Nopietna katastrofa

7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Kazahstānas ārkārtas situāciju departaments izplatījis paziņojumu, kurā norāda, ka pēdējo mēnešu laikā valsts ziemeļos esošajā Kostanajas apgabalā bojā gājuši vairāk nekā 19 tūkstoši Vidusāziju raksturojošie senie dzīvnieki, kuri ir iekļauti valstī aizsargājamo sugu sarakstā. Tiesa, kā liecina Kazahstānas vides aktīvistu šonedēļ publicētās ziņas, pagaidām nenoskaidrotu iemeslu dēļ dzīvību zaudējuši vismaz 30 tūkstoši saigu. “Tā sāk veidoties par nopietnu katastrofu,” sarunā ar britu laikrakstu “The Guardian” sacīja Britānijā esošās Saigu aizsardzības alianses pārstāve Īdžeja Milnere-Gulanda. “Es baidos, ka dzīvnieki turpina mirt, un mēs vēl nezinām galīgo mirušo skaitu. Manuprāt, tuvākajās dienās to skaits ievērojami pieaugs.”

Pēc dzīvnieku aizstāvju organizācijas aprēķiniem, Kazahstānā, Turkmenistānā, Uzbekistānā, Mongolijā un Krievijā dzīvo aptuveni 260 tūkstoši saigas sugu antilopju, no kurām pārliecinoši lielākais skaits – 200 tūkstoši – mitinās Kazah­stānas ziemeļu un rietumu apgabalos. Saiga ir ārkārtīgi sena antilopju suga, kuras pārstāvji, pēc vairāku zinātnieku domām, uz planētas dzīvojuši vēl tajos laikos, kad šeit bija sastopami mamuti un zobenzobu tīģeri. Saigas ir aptuveni tikpat lielas, cik kazas, taču šos dzīvniekus īpašus padara gan neparastais deguns, kas nedaudz atgādina nelielu snuķi, gan skaistie dzintara krāsas ragi, kurus īpaši iekārojuši malumednieki. Kā norāda dzīvnieku aizstāvji, tieši malumedniecība bijis galvenais iemesls, kāpēc neparastā antilopju suga jau vairākkārt bijusi tuvu pilnīgai izmiršanai. “Kopš 1993. gada saigu populācija sarukusi par 95 procentiem. Dzīvnieku liktenis bijis cieši saistīts ar ekonomiskajām problēmām Krievijā deviņdesmitajos gados, kas izraisīja lauku ekonomiku sabrukumu, bezdarbu un nabadzību. Saigu medniecība kļuva par ienākumu un pārtikas avotu,” teikts starptautiskās dzīvnieku aizstāvju organizācijas “Savvaļas aizsardzības tīkls” sagatavotajā aprakstā par apdraudētās dzīvnieku sugas skumjo likteni. Tajā arī uzsvērts, ka saigas, kas tiek dēvētas par Vidusāzijas stepju karalienēm, parasti spējušas pārdzīvot smagus klimatiskos apstākļus – gan ilgu sausumu, gan bargas ziemas. “Šī ir ļoti neparasta suga, jo saigas dzīvo patiesi grūtos ap­stākļos, kur valda gan bargas ziemas, gan milzīgs sausums. Šai dzīvnieku sugai ir dabiskas spējas atjaunoties,” paziņoja Milnere-Gulanda.


LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.