Kaut Šveiks būtu latvietis 0
3. aprīlī Valmieras teātra Lielajā zālē notiks čehu rakstnieka Jaroslava Hašeka nemirstīgā “Šveika” valmieriešu versijas pirmizrāde. Tās režisors – Varis Brasla, krietnā kareivja Šveika lomā aktieris Tālivaldis Lasmanis. Gluži jaunas dziesmas izrādei radījuši komponists Emīls Zilberts un dzejnieks Jānis Peters.
Šveiks jau kopš pirmās brīvvalsts laikiem bijis viens no latviešu iemīļotākajiem varoņiem, iemesli tam būtu jāmeklē mentalitātes pētniekiem. Jau 1928. gadā Dailes teātris Rīgā uzveda “Šveiks dzīvo sveiks”, titullomā spēlējot Augustam Mitrēvicam, tajā pašā gadā skatuves iestudējumu piedzīvoja arī Hašeka romāna otrā daļa – “Šveiks frontē”. Dailē kareivis atgriezies vairākkārt, gan Gunāra Placēna, gan Artūra Skrastiņa iemiesots. Valmieras teātra uzvedums būs jau desmitā “Šveika” versija.
Arī valmierieši gājuši līdz šim veiksmīgāko ceļu un uz skatuves nesīs romāna daļu pirms Šveika piedzīvojumiem kara laukā – no J. Hašeka grāmatas dramatizējumā iekļautas ainas no Šveika dzīves Prāgā, mobilizācijas un piedzīvojumiem pa ceļam uz Pirmā pasaules kara fronti, atstājot karalauka notikumus ārpus izrādes. Iestudējuma režisors Varis Brasla atzīst, ka tieši tagad Šveiks ar savu optimismu un dzīves gudrību ir vajadzīgs tā, kā nekad agrāk. Ne velti izrādes apakšvirsraksts ir “paraugs izdzīvošanai trakos laikos”. “Varoņa tolerance pret ikvienu, cieņa pret cilvēku, nevis viņa dienesta pakāpi, humors, kā arī spēja ar laipnību vien pārliecināt katru sarunas biedru ir tās īpašības, kuru mums patlaban ļoti pietrūkst,” uzskata V. Brasla.
“Man gribētos, lai viņš būtu latvietis,” saka režisors. “Tomēr latvietis nav spējīgs par sevi tā pasmieties. Man atmiņā ir viens labs Šveika teiciens: “Traktierī “Pie kausa” salasījās ielas skuķi un cita godīga publika.” Viņš nešķiro cilvēkus kategorijās, toties viņam ir savs goda kodekss.”
Valmierieši sola krāšņu raksturu un notikumu mozaīku, kuru kopā saturēs Tālivalža Lasmaņa Šveiks. Aktieris priecājas, ka līdz šim nav gadījies redzēt nevienu no Šveika iestudējumiem Latvijas teātros – nebūšot jācīnās ar ietekmēm. “Grāmata uzrakstīta ļoti spilgti, visa sula ir Šveika monologos, dzīves uzskatā un paradoksālajos spriedumos situācijās, kad neviens neko tādu negaida,” saka aktieris. Lai arī tautā jau folklorizējušās Valta Pūces komponētās un “Prāta vētras” dziedātās Šveika dziesmas, valmierieši cer, ka arī viņu Šveika dziesmas varētu nonākt tautasdziesmas godā. “Jānis Peters ne tikai precīzi uztvēris Šveika būtību, bet savos tekstos iedod vēl papildu slāni, padziļina materiālu, reizēm iedodot skaudrāku noti, reizēm pastiprinot jautrību,” saka T. Lasmanis. Komponists Emīls Zilberts, desmit jaunu oriģināldziesmu autors, piebilst, ka skanējumā gribējis pietuvoties Balkānu orķestrīša muzicēšanas veidam. “Skanējums, iespējams, būs ne tik sterils un tīrs, kādu esam pieraduši dzirdēt ierakstīto mūziku. Domāju, melodijas sanākušas pietiekami vienkāršas, viegli uztveramas jebkurai publikai.”
Izrādes tēli būšot gluži kā izkāpuši no Jozefa Ladas ilustrētās Hašeka grāmatas: pārsmalcinātais meitu ģēģeris virsleitnants Lukašs (Mārtiņš Meiers), neglābjami sentimentālais feldkurāts Kacs (Januss Johansons), kurš pat karalauka altāri spēj nodzert, nevaldāmi stulbais leitnants Dubs (Arnolds Osis), bezcerīgais rīma Baluns (Juris Laviņš) un daudzi citi Austroungārijas impērijā sastaptie karavīri un viņu draudzenes.
Izrādes tēla veidošanā liela nozīme būs scenogrāfam Kristapam Skultem, kostīmu māksliniecei Ievai Kundziņai, grima un parūku māksliniecei Ilzei Muraškai, gaismu māksliniekam no Igaunijas Igoram Kapustinam un horeogrāfam Albertam Kivleniekam.
Uzziņa Tuvākās izrādes: 4. un 21. IV 18.30, 15. un 22. IV 13.00. Biļetes Valmieras teātra kasē, “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā: www.bilesuparadize.lv, www.vdt.lv. |