“Kaut kas noteikti ir uzlabojies – mazāk runā Pavļuta kungs.” Sociologs par to, kā mainījusies valdības komunikācija kovid kontekstā 42
Kāda situācija šobrīd ir valdības lēmumu pieņemšanas ātrumā un komunikācijā ar sabiedrību? Vai kaut kas kopumā ir mainījies vai varbūt pat uzlabojies, salīdzinot ar pandēmijas iepriekšējiem gadiem?
“Kaut kas noteikti ir uzlabojies – pirmkārt, mazāk runā Pavļuta kungs. Man brīžiem bija sajūta, ka viņš nakšņo vienlaikus radio un vienlaikus televīzijā pirms gada un pusotra, ar tādu ārkārtīgu iedvesmu un tādu pārdabisku misijas apziņu nemitīgi runājot par tām kovid lietām,” TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” viedokli izsaka sociologs Aigars Freimanis.
Nereti gan esot aizmirsts piebilst par to, cik kas maksā. Pēdējos divos gados naudas šķiešana pa labi, pa kreisi komunikācijas kampaņās bez jebkādas kritiskas analīzes bija ļoti raksturīga.
Viņaprāt, šogad ir palicis mierīgāk, jo varbūt visiem naudas jau pietiek vai gluži pretēji – vairāk nav.
Freimanis stāsta, ka ir parādījušies arī jauni komunikācijas spēlētāji, ar to domājot epidemiologu Ņikitu Trojanski, kas ir “jaunā, uzlēkusī epidemioloģijas zvaigzne”.
Viņš gan nevēlas viņu kritizēt par tā sauktajām kļūdainajām prognozēm, jo pētīšanas procesā, kas ir daudzfaktoru sistēma, iespējams, kāds faktors netika ņemts vērā vai vienkārši bija grūti to ņemt vērā.
Omikrona paveids būtiski atšķiras no priekštečiem – gan deltas, gan alfas – un līdz ar to par šo augsto lipīgumu, kas redzams visās statistikās ar 10 000 saslimušajiem, neviens nekrīt panikā, jo slimnīcu piepildījums nepalielinās tik strauji.
“Man šķiet, ka lēmumu pieņēmēji ir palikuši tādi mierīgāki. Tur varbūt ir aizgūta pieredze no kaimiņvalstīm, vispār no Eiropas Savienības dalībvalstīm, kur viņi tagad ir ļāvušies vairāk tādai lietu dabiskai gaitai,” norāda sociologs.