Dekoratīvais sīpols.
Dekoratīvais sīpols.
Foto: Avita Jasliņa

Kaut kas dārzā jāmaina, bet nevar saprast, ko darīt citādi… Var ņemt talkā ķīniešu astrologu gudrības 2

Šis ir brīdis, kad daudzi nāk pie atziņas, ka ar dārza darbiem galā tikt nevar, arī dārza kompozīcija pašam īsti vairs nepatīk. Ir skaidrs: kaut kas jāmaina, bet nevar saprast, ko darīt citādi. Viena izeja ir ņemt palīgā tūkstošgadīgās ķīniešu astroloģijas gudrības. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ķīniešu astroloģijas entuziaste Līga Pommere no Sidrabes ķīniešu horoskopu izmanto ikdienas dzīvē. Piemēram, ir labi zināt, kāds periods tavā dzīvē ir patlaban un kad tas mainīsies. Teiksim, kad gaidāms veiksmes, miera, rosīgas darbības vai tukšais periods.


Arī dārza darbus Līga cītīgi plāno pēc šīs sistēmas. Viņa praksē pārliecinājusies, ka tas darbojas. Katrs dārznieks instinktīvi jūt: ir dienas, kad visi darbi šķiras, un tādas, kurās visi plāni izjūk. 


CITI ŠOBRĪD LASA

Ja jādara fiziski smagi un pat netīri darbi, tos labāk veikt Vērša vai Zirga zīmē.


Šķirņu izvēlei katalogos un izstāžu apmeklējumam derēs Kaza un Gailis. Savu dārzu vislabāk izrādīt Pūķa laikā.


Izvēlas dzīvnieku palīgu


Tā sauktajā ķīniešu horoskopā ir piecu elementu (koks, uguns, zeme, metāls, ūdens) un 12 dzīvnieku cikls (nejaukt ar horoskopiem, ko atzīmē kalendāros!). Šis horoskops veidots pēc Mēness un tā cikliem. Atkarībā no paredzētajiem darbiem ņem palīgā dzīvnieku, kam tas varētu būt pa spēkam. 


Katrs dzīvnieks ir konkrēta gada, dienas un stundas aizbildnis. Katras zīmes raksturu nosaka arī tas, vai tajā dienā ir vairāk sievišķīgās vai vīrišķīgās enerģijas (iņ un jaņ).


Kompozīcijā saglabā līdzsvaru


Dārza kompozīcijā vajadzīgs līdzsvars. Dažkārt cilvēks pat savā sētā nejūtas omulīgi. Pie vainas varētu būt kāda elementa nomācošs pārākums vai trūkums. Arī klasiskā ainavu arhitektūra māca, ka dobēs blakus jāliek dažādu auguma un lapojuma formu, faktūru un krāsu augi, lai tie izceltu cits cita skaistumu. 


Vēl var gadīties, ka dārzs nesaskan ar paša dārznieka horoskopu. Piemēram, ja dārzniece dzimusi ūdens zīmē, kam raksturīgs maigums, vijīgums, viņai dzīvē noteikti vajadzīgs balsts (vai cilvēks pats tā jūtas). Akmeņdārza un sīki augi tad dārzā neder.

Līdzsvaram vajadzētu izvēlēties augus ar noteiktu un stingru faktūru (deviņvīruspēku, liela auguma hortenzijas, liatres, eremūrus, izvietot dārzā dažādas stabilas pergolas un sētas). 


Reklāma
Reklāma

Ja dārzu ierīko tukšā vietā, augus var grupēt pēc iedomāta apļa principa, vienādi lielas platības veltot dažādiem elementiem. Piemēram, sākt ar koka elementu un stādīt dažādus zaļos augus ar stingru faktūru. Aiz tā – ugunīgi sarkano augu daļa, tad zemes daļa, kur īstā vieta arī sakņu un garšaugu dārzam. Baltie un pelēkie toņi augos un lapojumā, taisni celiņi simbolizē metāla elementu. Visi zilie un violetie toņi simbolizē ūdeni. 


Dārzā harmoniju rada arī līdzsvars starp dekoratīvajiem un ražas vākšanai paredzētajiem augiem. Turklāt tie var augt miksētās dobēs (cūku pupu lapu sudrabainums labi izskatās baltajā metāla dobē vai sarkanās bietes ugunīgo rožu dobē). 


Vajag tik rakt! 


Ja pat nav īstas skaidrības, ko un kā stādīt, nav liela bēda, jo kļūdas dārzā parasti viegli var izlabot, augus pārstādot. Galvenais ir iepatikušos augu nest mājās un iestādīt kaut vai vagā.

Kolekciju horoskopu dārzam nevar izveidot vienā gadā, jo savākt vēlamos augus (ar sarkanām, sudrabotām lapām vai ziliem ziediem) nemaz nav tik viegli. Turklāt, tikai vērojot augu dārzā, var saprast tā īsto raksturu. Katalogos rakstītais ne vienmēr atbilst reālajai situācijai, un katrā dārzā augi jūtas un atklājas atšķirīgi. Kad būs lielāka skaidrība, kur ko stādīt, jau palielos cerus varēs pārlikt jaunā vietā. 


Vēl šogad ieteicams palēnām ielabot zemi vecajās un topošajās dobēs, iegādāties dažādiem augiem piemērotu augsni un mēslojumu. Der atjaunot dārza instrumentu arsenālu, jo varbūt nespējā tikt galā ar dārzu vainojami tie. Piemēram, vecās dzīvžoga cērpamās šķēres aizvietot ar motorizētām. Beidzot nopirkt jaunu kapli vai vēl labāk – riteņkapli sakņu dārzam. 


Uzziņa

• Glīti līkumotas taciņas vislabāk var iezīmēt Čūskas laikā.


• Ja grib, lai pašu, māju vai kādu dārza vietu pamana, ņem talkā uguns elementu – velk mugurā, krāso vai stāda sarkano. Enerģijas pieplūdumu mājai vairo sarkans jumts. 


• Izvēloties draugus kopīgiem dārzu apmeklējumiem vai pasūtījumiem, der ņemt vērā, ka lieliski sapratīsies Cūkas (neiespringstam!), Truša (apgūstam jaunas teritorijas!) un Kazas (darām visu radoši un eleganti!) gadā dzimušie. 


• Ja kāds darbs padevies sevišķi labi, der izpētīt un atzīmēt, kādā zīmē tas bijis. Iespējams, tādējādi izdodas atrast savas īpašo darbu dienas. 


• Jebkuru horoskopu izmantošana ir tikai palīgs un iedvesmas avots. Jāņem vērā reālās iespējas un laika apstākļi.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.