Kaulu un kukaiņu milti vistām. Kur iegādāties? 0
Kur var nopirkt kaulu miltus vistu piebarošanai un augsnes ielabošanai? GUNTA KRIMULDAS PAGASTĀ
Latvijā kaulu milti mazumtirdzniecībā nav nopērkami. Šie milti ir dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti, ko var izmantot gan kā dzīvnieku barības sastāvdaļu, gan kā organisko mēslojumu un augsnes ielabotāju, gan tehniskiem mērķiem, piemēram, apkurei. Dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti atkarībā no apdraudējuma riska tiek klasificēti trīs kategorijās. Latvijā nav atzītu uzņēmumu, kas ražo kaulu miltus (trešās kategorijas dzīvnieku izcelsmes dikalcija vai trikalcija fosfāts) un gaļas kaulu miltus (otrās kategorijas blakusprodukts).
Kaulu miltu produktu ražošanu, uzglabāšanu, tirdzniecību, importu, eksportu, tirdzniecību starp dalībvalstīm un izmantošanu nosaka konkrētas prasības. Visiem blakusproduktu apritē iesaistītajiem uzņēmumiem un personām jābūt atzītiem un reģistrētiem kompetentā iestādē un jāievēro normatīvo aktu prasības konkrētam blakusproduktu veidam un tā lietošanas mērķim.
– Stingrās prasības un aizliegumi blakusproduktu ražošanai un izmantošanai ir saistīti ar transmisīvās sūkļveida encefalopātijas apdraudējuma risku. Ierobežojumi nepieciešami, lai aizsargātu cilvēkus un dzīvniekus no saslimšanas ar infekcijas slimībām, kā arī neradītu apdraudējumu videi, – skaidro PVD Veterinārās uzraudzības departamenta Veterināro objektu uzraudzības daļas vecākais eksperts Toivo Lāāts.
Jāpiebilst, ka dzīvnieku izcelsmes organiskais mēslojums un augsnes ielabotāji vēl jāreģistrē Valsts augu aizsardzības dienestā, kur papildus tiek izvirzītas normatīvo aktu prasības to marķēšanai, kvalitātei un tirdzniecībai.
Latvijas Dzīvnieku barības ražotāju un tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Rozenfelde stāsta, ka nākotnē mājdzīvnieku barībā, iespējams, nonāks mājas mušu kāpuri. Kukaiņi, sevišķi mušu kāpuri, ir labs proteīna avots putniem un mājdzīvniekiem (arī cūkām). Eiropas Komisija ir saņēmusi potenciālā ražotāja pieteikumu, lai šo produktu izmantotu dzīvnieku ēdināšanā Eiropas Savienībā. Šajā nolūkā nepieciešamas drošības pārbaudes, ko veic Eiropas Pārtikas drošības iestāde (EFSA) Eiropas Komisijas uzdevumā. Ja vērtējums būs pozitīvs, produktu iekļaus dzīvnieku barības sastāvdaļu katalogā (Catalogue of feed materials). Process ir ilgstošs (reizēm tas aizņem vairākus gadus), tāpēc nevar zināt, kad jaunais produkts būs pieejams mazumtirdzniecībā Latvijā.