Sunim drīkst vai nedrīkst dot kaulus? Skaidro veterinārārste 3
Esmu dzirdējis, ka sunim nedrīkst dot kaulus. Agrāk visiem deva, un nekas. Kāpēc nedrīkst dot un, ja drīkst, tad kādus? Vai jēlu kaulu graušana (un gaļa) var padarīt suni agresīvu? VILIS ENGURES NOVADĀ
“Ir daudz dažādu viedokļu par pareizu suņu barošanu un arī kaulu iekļaušanu barībā,” skaidro veterinārārste Solvita Zvirgzdiņa.
Nereti speciālisti tā iesaka, jo suņu saimnieki neizprot suņa vajadzības un pareizu ēdienkarti, un šāda mākslīgā alternatīva nodara mazāku ļaunumu. Taču Solvita Zvirgzdiņa uzskata, ka sunim tomēr ir vajadzīga arī dabīgas izcelsmes pārtika. Arī kaulus jaunam, veselam sunim varētu dot.
Taču tad saimniekam ir jāvēro, kā dzīvnieks tiek galā ar graužamo. Ja suns atvemj kaula šķembas vai ekskrementi kļūst balti, cieti (tā sauktais fekālais akmens), pārtrauc dot kaulus. Ja pēc kaulu ēšanas suns nevar nokārtoties, steigšus jāmeklē ārsta palīdzība.
Kaulus nedrīkst dot vecam sunim, kuram sāk bojāties zobi, mazinās graušanas spēja un sākas citas vecuma izraisītas ligas, kad ēdienkarti veido gremošanas traktam saudzējošāku.
Liellopa un vistas kauli der
Jāapdomā arī, kādus kaulus dzīvniekam dot, – piemēroti būtu liellopa cukurkauli. Kaula krimšana sunim būs labs laika kavēklis un nodarbe, turklāt tā dzīvnieks uzņems papildu barības vielas un patīrīs zobus. Taču nedrīkst dot tādus kaulus, kurus suns var sakost šķembās.
Sunim labu maltīti var izvārīt no vistu muguriņām un pašus kauliņus atdot sagrauzt.
Droši var dot veikalā pirktās vistas kaulus (izņemot stilba kaulus), jo fermās putni izaug aptuveni mēneša laikā un kauli ir mīksti. Lauku vistas aug lēnāk (vismaz pusgadu), to kaulus sunim labāk nedot.
Var būt alerģija
Nav sliktas arī cūku kauliņu skrimšļainās daļas, taču cūku kaulus un gaļu nedrīkst dot, ja sunim ir alerģiska reakcija pret cūku taukiem. Tā var izpausties kā apmatojuma izmaiņas, pat izkrišana, nieze, sarkanas acis, šķaudīšana, deguna berzēšana.
Ja sunītim ir šādas pazīmes, cūku tauki var būt tikai viens no cēloņiem. Der apdomāt arī citus iespējamos alerģijas ierosinātājus. Visspēcīgākie alergēni ir sadzīves ķīmija (līdzekļi, ko pievieno grīdas mazgāšanai). Arī sedziņas mazgāšanai nederēs pulveri, ko lieto cilvēkiem. Piemērotāks būs suņu šampūns vai bērnu drēbēm paredzēti līdzekļi. Suņa tuvumā nevajadzētu pūst matu laku vai lietot citas spēcīgi smaržojošas ķīmiskas vielas.
Presētie mākslīgie kauli, kurus reklamē zobu tīrīšanai, arī īsti nederēs, jo lielāks suns tos viegli pārkož un norij lieliem gabaliem.
Mācīts suns nav agresīvs
Gaļas veikalā iegādātu kaulu un gaļas došana sunim to nepadara agresīvu. Kā mēdz teikt, atmodināt zvēru sunī varētu tad, ja dotu svaigi kauta lopiņa kaulus vai gaļu. Taču līdz veikalam gaļa nonāk jau nogatavināta, ne agrāk kā 48 stundas pēc kaušanas.
Pareizi audzinātam sunim saimnieks var atņemt jebkuru barību, un tas neizrādīs agresiju. Šo prasmi ieaudzina jau kucēna vecumā. Ja tā nav, vainojams pats saimnieks, un palīdzību var meklēt pie kāda pieredzējuša kinologa vai suņu psihologa.