Igaunijas Nacionālās aizsardzības koledžas augstākās militārās skolas kadeti piemiņas pasākumā 2010. gada 1. decembrī pie pieminekļa Igaunijas Kara skolas kadetiem, kuri gāja bojā 1924. gada notikumos.
Igaunijas Nacionālās aizsardzības koledžas augstākās militārās skolas kadeti piemiņas pasākumā 2010. gada 1. decembrī pie pieminekļa Igaunijas Kara skolas kadetiem, kuri gāja bojā 1924. gada notikumos.
Foto – Postimees/Scanpix Baltics

Sekmēt “revolucionārās valdības” uzvaru Igaunijā bija iesūtīti vairāki simti igauņu tautības padomju revolucionārās kustības veterānu, starp kuriem bija daudz Krievijas Pilsoņu karu izgājušo un dažādās militārās organizācijās pabijušo padomju karavīru. Daudzi šīs valsts teritorijā iebrauca legāli, kā daudzo padomju tirdzniecības pārstāvniecību un PSRS vēstniecības Igaunijā darbinieki. 2


Kopējā sacelšanās vadība bija uzticēta Padomju Savienības sarkanās armijas kadru virsniekam Jānam Anveltam, pučistu vidū bez viņa vēl bija daudz citu sarkanās armijas kadru komandieru – igauņu. Sacelšanās plāns paredzēja neitralizēt Igaunijas likumīgās varas darbību Tallinā, tūlīt pēc sacelšanās sākuma izveidot “revolucionāro valdību”, kura nekavējoties pasludinās Igaunijā padomju varu un lūgs tūlītēju militāro palīdzību Padomju Savienībai, ko arī sagaidīs. Starp citu, tieši šāds plāns, ieņemot kādu apdzīvotu vietu un ar vietējās radiostacijas palīdzību raidot “lūgumu” pēc militāras palīdzības, bija īstenots dažus gadus pirms Tallinas notikumiem, kad Padomju Krievija sagrāba savā varā un likvidēja neatkarīgās Gruzijas un Azerbaidžānas valstis. Tieši tāds plāns bija paredzēts arī 1939. gadā Somijas gadījumā un, kā Krievijas vēsturnieki ir noskaidrojuši, šādi nodomi pastāvējuši arī attiecībā uz Baltijas valstīm 1940. gada vasarā, ja neizdotos varu mainīt, ja tā var teikt, “mierīgā ceļā”. Toreiz gan izdevās…

Cerēja pārņemt varu visā Igaunijā

Izstrādājot sacelšanās plānu, bija ļoti svarīgi paredzēt neitralizēt Tallinā izvietotās Igaunijas valdībai uzticīgās armijas vienības. Pučisti par īpaši bīstamiem uzskatīja Igaunijas armijas karaskolas un apakšvirsnieku skolas kadetus, kavalērijas eskadronu un policijas rezerves apakšvienības. Šīs karaspēka daļas bija paredzēts iznīcināt jau sacelšanās sākumā. Tāpat bija paredzēts ieņemt Igaunijas Valsts vecākā (tā Igaunijā dēvēja prezidenta amata izpildītāju) rezidenci, visas pilsētas centrā esošās valsts iestādes, telegrāfa staciju, dzelzceļa staciju – lai nepieļautu, ka uz Tallinu no tuvākajām pilsētām pārdislocētu armijas vienības.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.