Viedokļi 7
Kā vērtējat stingrās prasības skolu kafejnīcām?
Guntars Jirgensons, Rīgas 28. vidusskolas direktors: “Mūsu skolā kafejnīca likvidēta. No 4. janvāra durvis ir slēgtas. Suliņa, ūdentiņš – to var nopirkt tagad ēdnīcā, bet vairāk jau neko nevar tirgot. Bērni, protams, nav sajūsmā, taču viņi atradīs iespēju nopirkt to kaut kur citur. Jaunie noteikumi veicinās apgrozījumu tādiem uzņēmumiem kā “Narvesen” vai “Mcdonald”.”
Aija Melle, Rīgas Juglas vidusskola: “Mūsu skolā kafejnīca ir ciet. Ēdinātāji saka: nav ko tirgot. Situācija ir absurda, jo bērni var pārskriet pār ielu uz veikalu “Maxima” un nopirkt visu, ko grib. Kafejnīcas telpā gan esam uzsākuši remontu, jo ēdinātāji saka: ja tur varēs ielikt aukstuma vitrīnu, tad tomēr varētu kaut ko tirgot, piemēram, salātus. Jāsaka, ka kolas un čipsus mūsu skolā netirgoja jau sen. Pagaidām ēdnīca pagarinājusi darba laiku, jo bērniem, kas paliek uz pēcpusdienas nodarbībām, gribas ēst arī pēc pusdienām.”
Andris Priekulis, Rīgas 3. Valsts ģimnāzijas direktore: “Mums joprojām ir kafejnīca, bet tā ir gandrīz tukša. Tajā tirgo ūdeni un burtnīcas. Savukārt ēdnīcā palielinājies pārdoto desertu skaits, jo bērniem acīmredzot vajag ogļhidrātus. Es, protams, arī uzskatu, ka skolēniem jāpiedāvā veselīgs ēdiens. Tomēr uz neveselīga ēdiena problēmu jāraugās kompleksi. Skolēni joprojām var nopirkt neveselīgu pārtiku ārpus skolas.”
Elita Rītere, Rīgas Valda Zālīša sākumskolas direktore: “Skolas kafejnīca joprojām darbojas pilnā sparā. Manuprāt, noteikumu maiņa bija nepieciešama. Protams, var diskutēt, vai tai bija jābūt tik krasai un noteikumiem bija jāmainās mācību gada vidū. Taču pareizi ir tas, ka bērniem skolā jāmācās veselīga uztura pamatprincipi. Domāju, ka skolu kafejnīcas saskaras tikai ar īslaicīgām grūtībām un ar laiku spēs sagādāt prasībām atbilstošu sortimentu. Mēs saviem ēdinātājiem laikus teicām: domājiet, ko varēsiet tirgot pēc jaunā gada. Pagaidām ēdinātāji pat gaida pirmo PVD pārbaudi, lai skaidri saprastu, ko drīkst un nedrīkst tirgot. Protams, bērni gribētu kādu pīrādziņu. Tas ir sātīgāks nekā mandarīns.”