Foto-Anda Krauze

FOTO PAMĀCĪBA. Kā atsvaidzināt griestus ar auduma palīdzību? 0

Manā īpašumā nonākuši vairāki desmiti metru katūna – gan vienkrāsaina, gan rakstaina. Esmu dzirdējusi, ka ar audumu var noklāt sienas, griestus un arī mēbeļu virsmas. Vēlos ar tekstilijām atsvaidzināt verandas interjeru – likt uz griestiem un galdiem. Kā to pareizi darīt? GUNDEGA B. ROJAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Uz griestiem

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Uzņēmuma “PlānsB” interjera dizainere Ilze Tola skaidro: lai audumu dabūtu pie griestiem, visvienkāršāk ir to nostiept, piesist ar nagliņām un pa perimetru uzlikt griestu līstītes. Ja gribas ļoti kvalitatīvu klājumu, griesti iepriekš jānotīra (krīts jānomazgā), jānošpaktelē, jānolīdzina un pirms auduma līmēšanas vēl jānogruntē. Pēc tam jānogaida aptuveni trīs stundas, lai grunts nožūst. Ilze parasti izmanto “Vivacolor” grunti Robitix, bet tikpat labi var izvēlēties jebkuru citu analogu. Šāda apstrāde nepieciešama, lai porainu, uzsūcošu un birstošu jeb krītainu virsmu sagatavotu pirms krāsošanas, tapešu vai auduma līmēšanas. Ja virsmu neno­gruntē, audums no griestiem var atlupt, paraujot līdzi zem tā esošo segumu – apmetumu, emulsijas krāsu u.c.

Ja audums ir apmēram metru plats, to var uzvilkt uz koka rāmjiem un tad stiprināt pie griestiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trešais auduma stiprināšanas veids pie griestiem prasīs lielāku piepūli un materiālos ieguldījumus. Lai to īstenotu, vajadzēs preskartonu (jau sagrieztu dažāda izmēra kvadrātos to var iegādāties veikalā “Baltijas papīrs”), PVA līmi, nagliņas un griestu līstes.

– Audumu sagriež 50 x 50 cm, 60 x 60 cm vai 70 x 70 cm kvadrātos, paredzot nelielu rezervīti, ko aplikt kartona malām. Līmi atšķaida ar ūdeni, lai tā ir saldā krējuma konsistencē. Ja atstāj tik biezu, kā ir, līme uz auduma veidos spīdīgus traipus, – interjera dizainere izklāsta veicamo darbu secību. – Tad audumu samērcē līmes šķīdumā un mitru uzstiepj uz kartona. Pēc tam paneļus var likt pie griestiem vai sienas. Tos piesit ar mazām nagliņām. Lai griestu segums būtu pabeigts, pa perimetru liek līstes.

Lai saprastu, kādā secībā pie plaknes stiprināt ar audumu apvilktos kartona kvadrātus, tos vispirms kārto uz grīdas, veidojot savai gaumei atbilstīgu kompozīciju. Ilze Tola iesaka vairākas versijas, kā to darīt. Var kombinēt audumus, kam ir viens tonis, bet atšķirīgs raksts (puķains, rūtains, svītrots). Ja rakstaino audumu toņi atšķiras, labāk tos neapvienot, jo būs par raibu. Var izmantot gaišu vai tumšu audumu un to papildināt ar spilgtāku akcentu. Tādā gadījumā jādominē vienai krāsai. Vēl, piemēram, var veidot kompozīciju no četriem krāsu salikumiem: izmantot gaišu krāsu (baltu vai tuvu tai), tumšu (šokolādes, tumši zilu vai bordo toni), starptoni starp gaišo un tumšo (bēšu vai pelēku) un kādu krāsu (zaļu, zilu, oranžu vai sarkanu) akcentam. Vairāk par četriem krāsu salikumiem nevajadzētu izmantot.

Var būt gaišā tonī ieturēts telpas interjers, bet griesti – krāsaini. Ja gribas intīmāku vai romantiskāku noskaņu telpā (piemēram, guļamistabā), griestu apšūšanai var izmantot tumšāku toņu audumu. Audumu joslām nevajadzētu būt pārāk regulārām, piemēram, aiz tumša likt gaišu, jo tad griesti izskatīsies kā zebras sāni. Labāk veidot plūstošas pārejas.

Reklāma
Reklāma

Uz galda

Vispirms jānovērtē galda virsmas kvalitāte. Atlupusi krāsa jānotīra – jānoslīpē ar rupju smilšpapīru vai jāuzkarsē ar celtniecības fēnu un tad jānotīra ar špakteli. Piešpaktelē negludumus un virsmu vēlreiz noslīpē ar smalku smilšpapīru, pēc tam pārklāj ar grunti. Tad būs labāka virsmas un auduma saķere.

Caurspīdīgu, matētu kokam paredzētu laku ar otu klāj uz galda virsmas, tad liek virsū audumu, raugoties, lai tas neveido krokas. Pēc tam laku vienu vai vairākas reizes klāj uz auduma. Reižu skaits atkarīgs no auduma biezuma – zīdam pietiks ar vienu lakas kārtu, linam vajadzēs vairākas.

– Galda malas var aplīmēt ar audumu, bet to var arī nedarīt, – saka interjera dizainere. – Audumu var nelīmēt līdz virsmas malai, bet atstāt 1–2 cm brīvu joslu, ko nolako. Šis ir labs risinājums, ja galds tiek daudz izmantots, nevis uz tā stāv tikai puķu podi. Strādājot gar galda malu beržamies, tāpēc audums ātri nodils. Ja tomēr gribas apšūt arī galda malas, audumu galda stūros piegriež 45º leņķī, noloka un vairākkārt nolako.

Apaļam galdam audumu pārlaiž pāri galda virsmai, iegriež ik pēc 5-8 cm, pa gabaliņam noloka ap galda malu un pielīmē ar laku.

Tālāk atradīsi pamācību soli pa solim!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.