Katrs klients ir ļoti īpašs! Stāsts par divām uzņēmīgām latviešu sievietēm 0
Gitas Paklones un Ingas Puķītes uzņēmumu “PuBe Handmade” cilvēki ir patiesi iemīļojuši. Pētot lapu “www.facebook.com/PuBeHandmade”, var lasīt tik sirdi sildošus komentārus, atsauksmes par meiteņu darinājumiem, ka rodas neviltota vēlme viņas iepazīt tuvāk.
Uzņēmuma nosaukums tika radīts pēc kopīgas prāta vētras. “PuBe” – tie ir meiteņu uzvārdu pirmie burti, Puķīte un Bērziņa, kas bija Gitas Paklones meitas uzvārds. “Handmade” no angļu valodas nozīmē – roku darbs, jo viss, ko realizē Inga un Gita, ir ar rokām un lielu mīlestību darināts. Zīmols nodarbojas ar bērnu apģērbu un aksesuāru šūšanu. Inga precizē: “Šujam visu, ko var sašūt mūsu mazākajiem, – kleitas, bikses, svārkus, kreklus, cepures, šalles, zīdaiņu miega mantas, šūpuļkrēslu un ēdamkrēslu pārvalkus, ratu ieliktņus, autokrēslu ietinamās sedziņas zīdaiņiem un daudz ko citu.”
Spēcīgā trīssavienība
Gita stāsta, ka viss sākās ar Ingu:
Gribējās tomēr strādāt pašas organizētā grafikā, lai varētu pilnvērtīgi pievērsties ģimenei un izvadāt bērnus pa pulciņiem un skolām. Tā kā pašas atvases jau regulāri tika pie skaistām un praktiski noderīgām lietiņām, nāca atskārsme – kāpēc gan nesākt strādāt no mājām? Šūt patika, turklāt sanāca! Kāpēc nepiedāvāt arī citiem?” Sākumā tās bija trikotāžas cepures un šalles ar nosaukumu “Puķītes šujumi”. Ar laiku prasmes attīstījās – un klientiem tika piedāvātas arī bikses, krekli un dažādi bērnu aksesuāri. Darbiņus ļoti iemīlēja, un pieprasījums auga tik ļoti, ka vienā brīdī Ingai jau sāka palikt grūti tikt ar visu galā.
Arī Gitu ļoti aizrauj šūšanas darbi, turklāt pēc bērna kopšanas atvaļinājuma īsti vairs nebija iespējas atgriezties iepriekšējā darba vietā, tāpēc viņa ar prieku pieņēma piedāvājumu pievienoties komandai. Pārmaiņu ietekmē 2016. gada pavasarī zīmols tika pārdēvēts par “PuBe Handmade”. Meitenes vienbalsīgi atzīst: “Savā uzņēmuma “Facebook” lapā vienmēr esam bijušas un joprojām esam atklātas un cilvēcīgas. Nekaunamies ziņot, kad mazie slimo un darbi diemžēl iekavējas vai arī kad esam apraudājušās pie kārtējā supersirsnīgā pasūtījuma pabeigšanas. Gribas domāt, ka tieši tāpēc esam tik ļoti iekritušas mūsu klientu sirsniņās.”
Lai gan klientus apkalpo un pasūtījumus šuj Inga un Gita, uzņēmuma komandā šobrīd darbojas arī trešā draudzene. “Renāte ir mūsu mārketinga rūķis. Sagatavo skaistus reklāmas attēlus, vizītkartes, cenu zīmes utt. Respektīvi, mazais-lielais palīgs svarīgos sīkumos. Es un Inga darbojamies tikai un vienīgi “PuBe Handmade”, taču Renāte strādā arī atsevišķi, veido mārketinga pasākumus vēl citiem uzņēmumiem. Taču pamatdarbi ir un paliek mums visām – būt labām mammām un sievām,” ar siltu smaidu apstiprina Gita.
Labais vairo labo
Darba pilnas rokas ir vienmēr, taču galvenie ģimenes pelnītāji tomēr ir vīrieši: “Tas nevis tāpēc, ka nebūtu ko darīt, bet vairāk aiz mūsu labās sirds. Bieži dodam atlaides, bieži pasūtījumam piešujam klāt vēl kādu dāvanu. Tā mums patīk!
Patiesībā ģimenes ir mūsu lielākie atbalsta punkti, kas iedvesmo un aicina neapstāties. Ir reizes, kad gribas likt visu pie malas un atgriezties biroja darbā; tur nekādu bēdu – nav jārēķina nodokļi, nav jāpārbauda, vai strādā tehnika utt. Bet te tomēr visa atbildība uz mums pašām. Ir grūti, īpaši ar nodokļu slogu. Šobrīd esam pašnodarbinātās personas, bet ir stingri jādomā, vai no nākamā gada šāds statuss vispār atmaksāsies. Liela daļa no preces cenas ir nodoklis, ļoti liela,” pārdomu pilna ir G. Paklone.
Šujot bērnu drēbītes un aksesuārus, lielākoties tiek izmantota kokvilna un kokvilnas trikotāža. “Tas ir bērniem draudzīgs, kvalitatīvs un nesviedrējošs materiāls. Cenšamies iepirkt no ārvalstīm, jo tā ir lētāk, bet trikotāžu iegādājamies arī Latvijā. Kvalitāti vienmēr tiecamies izvērtēt, vismaz to, kas acīm redzams. Bet pilnīgi visu un visos veidos neiztestēsi. Uzticamies mūsu piegādātājiem un esam pārliecinātas, ka saņemam tikai to labāko,” saka Inga.
Ir tāds teiciens – ja nepatīk meistaram, nepatiks arī klientam. Tieši šīs pārliecības dēļ daudzas lietas ir pāršūtas pat vairākas reizes, līdz sasniegta perfektā, klientam nododamā versija. Ja runa ir par cenām, tad jāteic, ka daudz biežāk no klientiem saņemtas atsauksmes nevis par to, ka cenas ir par augstu, bet gan, ka cenas nebūtu jākautrējas likt augstākas.
“Mammīt, tu par daudz strādā”
Gitas lielākais iedvesmas avots ir trīsgadīgā meitiņa Evelīna. Meita nepavisam neiebilst, ka mamma strādā no mājām. Nereti pat iesaistās darba procesā, piemēram, palīdz piemeklēt piemērotas krāsas aukliņas cepurēm. Vienmēr apvaicājas, kam un kas tiek šūts. Ja iepatīkas kāds konkrēts apģērba gabals vai aksesuārs, tad palūdz arī viņai to uzmeistarot.
Vērtīgi, ka mazā gudriniece reizēm mammai atgādina: darbam tiek atvēlēts pārāk daudz laika. Teikums – “mammīt, tu par daudz strādā” – tiešām lauž Gitas sirdi. Tad, lai arī kā gribētos visiem visu sašūt pēc iespējas ātrāk, tiek pārskatīts un mazliet pakoriģēts plānotājs. “Jā, tie ir tie grūtākie brīži – kad nākas kaut ko atteikt savam bērnam, jo ir jāpastrādā. Piemēram, pirms svētkiem, kad aizņemtības dēļ nav īsti laika parūpēties par svētku sajūtu mājās un galu galā Ziemassvētku piparkūkas cep vīri ar bērniem. Bet tajā pašā laikā pārņem neizsakāms vieglums, jo ģimenes galvas saprot mūs un mūsu darbu. Nevis ieņem pozu – “kam tev to vajag”, bet gan atbalsta un saspringtajos mirkļos ar prieku pārņem rūpes par bērniem,” atklāti stāsta Gita.
Ir sezonas, kad sanāk rauties no agra rīta līdz vēlai naktij. Vislielākais pieprasījums vērojams uz rudeni, kad sākas bērnudārza un skolas gaitas. Tad visiem vajag visu un jau vakar. Inga papildina: “Atteikumus cenšamies neizmantot. Sakārtojam kalendārus tā, lai visi, kuri mūs meklē, pie mums arī paliek. Izlaižam kādu brīvdienu, nepaguļam kādu nakti, bet mūsu klients ir un paliek mūsu klients. Patīkami saņemt no cilvēkiem arī saprotošu attieksmi, piemēram, kad viņi jau pašā sākumā uzsver, ka noteikti nevajag steigties un ziedot veselīgu miegu, ka ir ar mieru pagaidīt. Arī tas ļoti silda sirdi, jo jūtamies saprastas, pieņemtas un svarīgas.”
Tirdziņiem ir savs šarms
Inga un Gita vasaras mēnešos labprāt brauc arī izbraukuma tirdzniecībā: “Šovasar mazliet aizrāvāmies un divus mēnešus braucām gandrīz katrā nedēļas nogalē. Jāatzīst, ka darām to ne jau peļņas dēļ (ietirgojumi nav tik lieli). Tas, ko gūstam, ir komunikācija ar cilvēkiem klātienē.
Pat citus tirgotājus neuztveram kā konkurentus, bet kā kolēģus. Turklāt tirdziņi mums ir lieliska iespēja, lai izkustētos no mājām, citādi mums tā ikdienas rutīna ir diezgan traka – darba galds vien,” ar smaidu uz lūpām teic Gita.
Kad jautāju – par ko mēdz būt vislielākais gandarījums? – Inga atbild: “Tas, ka darām visu ar tīru sirdi un dvēseli. Lai gan strādājam jau vairākus gadus, joprojām esam spējušas saglabāt cilvēcīgumu. Katrs klients mums ir īpašs, katrs darbiņš tiek apmīļots, samīļots un rūpīgi izlolots.”
Pozitīvu atsauksmju ir bijis gana daudz, bet viena jo īpaši iespiedusies Gitas atmiņā: “Pie manis vērsās mamma, kuras meitiņa bija iemīļojusi miega lupatiņu – jau trešajā “paaudzē”. Tai bija grūti definējama forma un izskats, nomīlēta tik ļoti, ka pāri palikusi tiešām tikai lupatiņa. Piemeklēju līdzīgas tekstūras audumus, piegriezu maksimāli līdzīgu esošajai, sašuvu un lūdzu Dievu, lai pieņem. Cik milzīgs bija mans prieks, kad mamma atsūtīja fotogrāfiju, kur meitene ar manu izloloto brīnumu saldi iemigusi! Cilvēkam no malas varbūt to ir grūti saprast, bet man tas bija kas īpašs.”
Runājot par nākotnes plāniem, ir padomā paplašināšanās, jo nepieciešams vēl kāds roku pāris. Tikpat svarīgi būtu atbrīvot mājas no šūšanas aprīkojuma un auduma kaudzēm, respektīvi – atrast darba telpas. Bet tur ir savas problēmas, skaidro Inga: “Rīgā īres cenas ir neadekvāti augstas, bet sava īpašuma, kuru izmantot, nav. Ja būtu jāmaksā īre, tad neatliktu nekas cits kā celt cenas. Vai mēs to gribam? Neesmu pārliecināta.”
Īsumā
“PuBe Handmade”
• Īpašnieces un darbinieces Gita Paklone un Inga Puķīte.
• Bērnu apģērbu un aksesuāru šūšana.
• Īpaša specializācija – jaundzimušiem paredzēta produkcija
• Āpģērbu audumi – ar Eko sertifikātiem.