Katrīna Kukaine par bērnu slikto lasītprasmi: “Māmiņas mazāk runā, bērns nedzird valodu – viņam neveidojas vārdu krājums” 46
TV24 raidījumā “Uz līnijas” kāds skatītājs norādīja, ka bērnu lasītprasme sākas jau ar pasaciņām – bildītēm un burtiņiem. “Jāsāk jau ir ģimenē! Ne jau tikai skola vai bērnudārzs vainīgs,” tā uzsvēra skatītājs, paužot savu redzējumu par Latvijā dzīvojošo bērnu slikto lasītprasmi, ko apliecina pēdējo gadu pētījumi, un, par ko raidījumā diskutēja ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Attīstības departamenta direktori Katrīnu Kukaini.
Tieši to pašu, ko teica skatītājs, vēlējusies raidījumā uzsvērt Kukaine. “Viss sākas ģimenē! Ir pat tādi interesanti pētījumi, ka tādās labvēlīgās ģimenēs, kur kopā notiek lasīšana un ir tāda labvēlīga vide, ir līdz pat līdz 300 miljoniem vārdu, ko bērns iemācās līdz zināmam vecumam. Un prinicpā, ja līdz 3.klasītei bērns nav apguvis tās lasīšanas un izpratnes lietas, tad viņam ir ļoti grūti tālāk. Tiešām viss sākas ģimenē. Viņam jau principā būtu jāierodas skolā ar spēju lasīt,” tā TV24 raidījumā komentēja Kukaine.
Turklāt LNB pārstāve norādīja uz vēl kādu interesantu novērojumu un pētījumu par jaunajām māmiņām.
“Mūsu māmiņas vispār mazāk runā! Jau sākot tajā mirklī, kad viņa gaida bērniņu, jo arī tad ar dzirdi dzird runāšanu, pirmos vārdus, pēc tam jau mazulītis…Un māmiņas mazāk runā, jo viņas vairāk ir datorā, elektroniskās ierīcēs. Nu kaut vai elementāri agrāk vajadzēja pacelt telefonu, piezvanīt, pajautāt, pasūtīt, tad tagad mēs to visbiežāk izdarām rakstiski vai telefonā, un bērns nedzird šo valodu! Viņam neveidojas vārdu krājums,” tā pastāstīja Kukaine.
Pie tam tā sauktajās nelabvēlīgajās ģimenēs esot vēl uz pusi mazāk apgūto vārdu, kas tad arī tālāk ietekmē visu tālāko bērna lasītprasmi, tā TV24 raidījumā “Uz līnijas”, diskutējot par bērnu slikto lasītprasmes līmeni Latvijā, kas ir izpētīts nesenos pētījumos, pauda LNB Attīstības departamenta direktore Kukaine.