Dravošana ar plastmasas stropiem. Biškopja Krista Ēberliņa pieredze 0
Vēlos iegādāties dažus plastmasas stropus. Kāda ir bitenieku pieredze, tos lietojot? Vai stropi neizdēd saulē, vai nebojā dzīvnieki? MĀRTIŅŠ ZVAIGZNĪTS VALMIERĀ
Vairāku gadu pieredze, dravojot gan ar koka, gan poliuretāna stropiem, ir Ēberliņu dravas biškopim Kristam Ēberliņam. Viņš plāno arī turpmāk savu dravu papildināt ar abu veidu stropiem. Krists uzskata, ka tie ir vienlīdz labi, tikai katram vajadzīgas pilnīgi atšķirīgas dravošanas metodes.
“radicionālais Latvijas strops ir stāvstrops, turpretī no poliuretāna ražotais ir daudzkorpusu strops. Dravošana ar poliuretāna stropiem ir izdevīga lielo dravu saimniekiem, kuri nopietni nodarbojas ar medus ražošanu,” spriež bitenieks. Pats viņš iegādājies Polijā ražotos firmas “Lyson” stropus. Interesanti šķituši arī somu piedāvātie Paradise honey un dāņu Esventy ražojumi. Kapitālieguldījumi vajadzīgi pamatīgi, jo poliuretāna stropi ir daudz dārgāki.
Iesācējam, nelielu dravu (līdz 50 stropu) saimniekam labāk izvēlēties tradicionālos koka stropus. Arī tad, ja bites vairs negribēs turēt vai dravošana neveiksies, koka stropiem pircēji atradīsies, jo tos plaši izmanto.
Bitenieks stāsta, ka abus materiālus var arī apvienot, piemēram, ar poliuretānu siltināt koka stropus u.c. Pērkot svarīgi izvēlēties tādas bišu mājas, kuru apkāres derētu arī tradicionālajiem koka stropiem, jo tas atvieglos dravošanu, ja dravā ir dažādu materiālu un veidu stropi.
Poliuretāna stropiem ir daudz labu īpašību – ar tiem var viegli strādāt, ir ērta komplektācija, laba termoizolācija, iespējams iegūt bagātīgu medus ražu.
Koka stropi, protams, ir izturīgāki un ilgmūžīgāki, tos var pielabot katrs pats. Plastmasas stropu daļas darbojoties var salūzt, un tad jāgaida, kamēr atsūtīs nepieciešamās detaļas, jo ne koka, ne plastmasas stropiem Latvijā nav uzkrājumu. Koka stropi arī labāk iekļaujas ainavā, kas svarīgi nelielām un māju tuvumā ierīkotām dravām.
“Dravošanā ar plastmasas stropiem vēl daudz neatbildētu jautājumu,” secina Krists. Zināšanas par plastmasas stropiem un dravošanu ar tiem var atrast dažādās interneta vietnēs, galvenokārt angļu valodā. Latvijā papildu literatūras par to nav, daudzi bitenieki paši meklē labākos risinājumus, bet citi savus atklājumus glabā kā biznesa noslēpumu. Par dravošanu ar tradicionālajiem Latvijas stropiem gan ir daudz literatūras, un padomu var dot katrs tuvumā dzīvojošais bitenieks.
Dzīvnieki poliuretāna stropiem sagādā problēmas. Vieni no lielākajiem kaitniekiem ziemā ir putni un caunas. Bitenieks stāsta, ka to iespējams novērst, aprīkojot stropus ar sietiem vai kā citādi liekot lietā iztēli, taču tas ir papildu darbs un izdevumi. Postītāji darbojas arī dravās ar koka stropiem, taču tur tiem nedarbi nesokas tik raiti. Ja bites atrodas tālāk no mājas un ziemā tiek apskatītas reti, pamatīgais caurums stropā var apdraudēt saimes dzīvību.
Problēmas var radīt arī lielie dzīvnieki, kam apgāzt plastmasas stropu ir tīrais nieks. Pašu dravā ir negatīva pieredze ar mājlopu ganāmpulku, kas bija devies nesankcionētā pastaigā.
“Saule, lietus un vējš plastmasas stropus mehāniski nebojā, taču jādomā, kā tos stabili novietot un nostiprināt jumtiņus pret stiprāku vēju,” brīdina bitenieks.