Katram citu viedtālruni. Viens labāks sekošanai, cits – satura radīšanai, cits fotografēšanai 2
Autori: Raivis Šveicars, Ivars Bušmanis
Katru gadu gandrīz ikviens viedtālruņu ražotājs laiž klajā vairākus jaunus tālruņus, kuri nedrīkst būt sliktāki par priekšgājējiem un kuru uzdevums ir sakaut jebkuru konkurentu. Pērn dienasgaismu ieraudzījuši trīs jauni dažādu ražotāju un operētājsistēmu flagmaņi – “Samsung S6 Edge +”, “Microsoft Lumia 950” vai “iPhone 6S”? Kurš labāks – izmēģina “Latvijas Avīze”. Zvanīšanu pat nepārbaudām.
Sākumā jāatzīst, ka cīņa nav gluži līdzvērtīga, runājot par tālruņu izmēriem un cenu, jo neapšaubāmi lielākais tālrunis ir 5,7 collu “S6 Edge +”, kurš veikalos maksā no 749 līdz pat 949 eiro – atkarībā no komplektācijas. Tikmēr “iPhone” ir vismazākais, bet, izvēloties 128 GB iebūvētās atmiņas versiju, var būt pat dārgākais. 4,7 collu mazais “6S” maksā sākot 745 līdz 959 eiro. Izmēru ziņā vidusceļš ir “Lumia 950”, kura ekrāns ir 5,2 collas liels, savukārt tas maksā stipri mazāk par abiem konkurentiem – vien 599 eiro. Visi trīs tālruņi ir augstākās klases spēkrati, kuru iespējas ir gandrīz neizmērojamas, tomēr vairāk pievērsīsim uzmanību to vienkāršībai lietojot, kameras darbībai, kā arī to unikālākajām īpašībām.
Vismazāk stresu radīs “S6 Edge +”
Uzstādīt “Samsung” ražojumu, lai tas būtu pilnībā gatavs veikt visas savas funkcijas, ir visvienkāršāk. Iestatījumu ievadīšana, kontaktu sinhronizācija, e-pastu kontu ievade aizņem burtiski dažas minūtes un neprasa nevienu sirmu matu. Bez milzīgām grūtībām iegūt visu nepieciešamo informāciju var arī “Lumia 950”, taču būs nepieciešams izveidot “Outlook” kontu, kas pēcāk automātiski sinhronizējas ar “Gmail”. Visgrūtāk gāja ar “iPhone” – ilgi un dikti nespējām izveidot savu “Apple” kontu (kaut vai norādot maksājuma adreses pasta indeksu!!!), bieži tālrunis “uzkārās”, kas bija diezgan liels šoks, zinot, ka “Apple” izstrādājumiem vajadzētu būt imūniem pret šo kaiti.
“iPhone” ir slavens ar savu vienas pogas filozofiju, taču neredzam tai jēgu, ja malās tāpat ir vēl četras, kas netiek pilnībā izmantotas… Turklāt neesošās atpakaļgaitas pogas – fiziskas vai virtuālas (pēdējā var būt katrā telefona stūrī vai nebūt vispār) – patiešām trūkst. Lietotnes pēc darba beigšanas nav uzreiz aizveramas. Tas liek “6S” uzskatīt par sarežģītāko no apskatītajiem tālruņiem. Kas pārsteidzoši – tālrunim nav iespējama izvēlne latviešu valodā. Pat tad, kad tas pārslēgts uz latviešu valodu. Ir tracinoši, ikreiz rakstot, izvēlēties starp astoņiem dažādiem “ā” zīmju variantiem. Tagad saprotam, kāpēc “iPhone” lietotāji visbiežāk raksta bez garumzīmēm.
Tāpat kā “Samsung”, arī “Microsoft” ražojumi vienmēr bijuši saprotami bez problēmām – tā tas ir arī šoreiz. Vienīgi sākotnēji “Lumia 950” instalētas pārmērīgi daudz nevajadzīgas lietotnes, ar kuru atinstalēšanu nākas kādu mirkli pacīnīties. “Lumia 950” abiem konkurentiem noteikti zaudē ierīces ātrdarbībā – tā 3GB RAM atpaliek no 4GB “Samsung” un arī 2GB “iPhone” veiktspējas, tas arī nepatīkami uzkarst pēc pārlieku aktīvas lietošanas. Taču “Lumia 950” var lepoties vismaz ar vienu lietu – kameru.
Arī sākotnējo darbvirsmu “Lumia” ļauj vairāk veidot lietotājam. Bīdot lietotņu ikonas “Samsung” vai “iPhone” ekrānā, sajutāmies kā tie, kas sava datora darbvirsmu piekrāmē pilnu ar desmitiem ikonu un tad ilgi meklē vajadzīgo.
20 megapikseļu monstrs
Jaunajai “Lumia 950” ir vairāki trūkumi, un var just, ka “Microsoft” tikai sāk pie “Windows 10” operētājsistēmas pielāgošanas viedtālruņiem, taču vienu lietu viņi ir izdarījuši labi – tālruņa kamera ir labākā no trio. Turklāt to var ieslēgt ar malējo pogu – līdz ar to visātrāk, un tā kalpo arī kā ekrāna atbloķēšanas poga. Bildes sanāk skaistas, dzidras, pat tālākie uzraksti ir labi saskatāmi. 20 megapikseļi savu darbiņu padara. Vien kameras iespēju ziņā tas nedaudz atpaliek no “6S” un īpaši “S6 Edge +”, kuri abi ir aprīkoti palēninājuma, paātrinājuma, video kolāžas, selektīvā fokusa u. c. iespējām. Salīdzinot abus pārējos tālruņus: “Samsung” uzņem labākus foto tālumā, kamēr “iPhone” labāk veicas ar tuvplāniem – var redzēt katru mazāko detaļu. To visu paveic vien 12 MP kamera, kamēr “Edge +” aprīkots ar 16 MP. Ja vajag labāko foto vai videokameru profesionālu attēlu tūlītējai nosūtīšanai, tad labākā ir “Lumia”, bet sociālajos tīklos visērtāk dalīties ar “iPhone”.
Katram ir ko piedāvāt
Kas ir tas unikālākais, ko piedāvā katrs no tālruņiem? Jāsāk ar ilgi gaidīto “Lumia 950”, kam līdzi nāk “Microsoft” ilgi lolotā “Continuum” ierīce – kvadrātveida kārba tālruņa informāciju nogādā uz datora vai pat televizora ekrāna. “Microsoft” to sauc par nākotni, kad telefoni aizvietos visu veidu datorus. Vienkāršāk – datori būs mūsu kabatās. Ar CDMI vadu pieslēdzām televizoram un, jā, visu e-pastu vai attēlus varēja uzreiz vērot televizorā, navigējot ar WiFi peli. Bet… tiklīdz tekstu gribējām palabot telefonā, ak vai – attēls no TV ekrāna pazuda un pārcēlās atpakaļ tālrunī.
Otra interesantā “Lumia 950” iespēja – ekrāns atpazīst lietotāja seju, tādā veidā to atbloķējot. Iespējams, šādi kompānija kompensē pirkstu nospieduma atbloķētāja trūkumu, ko piedāvā gan “S6 Edge +”, gan “6S”. Interesanta funkcija, bet es tomēr izvēlētos pirkstu nospiedumu nolasītāju, kas darbojas krietni straujāk. “Lumia 950” un “S6 Edge” ir vēl viena interesanta funkcija – ekrānu var padarīt divreiz mazāku, lai to var ērti lietot ar vienu roku. Te gan rodas jautājums – kam gan vispār vajadzīgi tie lielie telefoni, ja tos atkal mēģina samazināt? Savukārt “iPhone” labročiem grūti atbloķēt.
“iPhone 6S” galvenais jauninājums ir “3D Touch” funkcija. Turot piespiestu lietotni, izlec virkne iespēju, neejot pašā lietotnē. Tas ietaupa laiku un kalpo kā lielisks īsceļš. “Apple” “3D Touch” funkciju sauc par savu viedtālruņu nākotni. Kādas nu kuram idejas par nākotni.
Tikmēr pie “Samsung” jauninājumiem noteikti jāpiemin tā izskats un liektās malas (“Edge” modelim), kas rada lielisku izskatu, bet vienlaikus lielākas bažas par spēju to pasargāt no triecieniem un skrāpējumiem. Taču malas izmantojamas, piemēram, kontaktu meklēšanā pēc alfabēta.
Kopsavilkums
Ja vien “S6 Edge +” nebūtu tik dārgs, tā būtu izcila izvēle – fantastisks izskats, tas ir vienkāršs, tam ir pirkstu nospieduma nolasītājs, lielisks ekrāns, gandrīz izcila kamera. Vēl varētu vēlēties vien ilgāku akumulatora darbību. Šis ir universālākais viedtālrunis, ar ko var veikt visvairāk dažādu darbību.
Joprojām nespējam saprast “Apple” radīto revolūciju. Jā, tas ir glīts un ērts, tam ir lieliska kamera un dažas ļoti interesantas inovācijas. Tā akumulatora tilpums ir vien 1715 mAh, kas ir, maigi sakot, vāji. Esam droši, ka “iPhone” faniem jaunākais aparāts patiks. To jutām pēc atbildēm, ko uz mūsu, nesaprašu, jautājumiem savas izvēles aizstāvībai sniedza regulārie šī tālruņa lietotāji.
Uz abu konkurentu fona ar cenu izceļas “Lumia 950”, taču zaudē dizaina ziņā, veiktspējā un lietotņu trūkumā. Šajā ziņā “Windows” telefoni joprojām ir ievērojami apdalīti, ko diez vai kompensē kamera. Sava satura radīšanai, tas ir, radošiem un biznesa cilvēkiem, vispiemērotākais.
Secinām, ka satura (tekstu, foto un video) radīšanai labāki ir “S6 Edge +” un “Lumia 950”, bet to pārsūtīšanai (spējā dalīties – share) “iPhone 6S”.