Vai es pareizi saprotu, ka šobrīd savu uzmanību vēršat Austrumu tirgiem? 6
Šobrīd aktīvi ar savu produkciju ejam iekšā Arābu Emirātu tirgos un tajos jākonkurē ar olu lielražotājvalstīm Brazīliju, Ukrainu, Indiju.
Ar ko šajā konkurences cīņā jūs varat uzrunāt patērētāju?
Pirmkārt un galvenokārt ar kvalitāti. Eiropas kvalitātes standarti visā pasaulē ir novērtēti ļoti augstu, tostarp Ārābu Emirātos. Eiropā visbiežāk kvalitātes standartu diktē ISO, taču mēs esam vēl vairākus soļus tam priekšā, esam pilnveidojuši savu kvalitātes sistēmu ar pārtikas drošības standartu BRC.
Kura valsts jums šo sertifikātu pieprasīja?
Ne gluži valsts. Tīkli, piemēram, “Tesco” visbiežāk ir ārpus vienas valsts robežām. Bez šī standarta sarunas ar pasaules lielajiem tīkliem un ražotājiem tik labi nevestos.
Vai tas nozīmē, ka “Tesco” tīklā ir “Balticovo” produkcija?
Mēs esam pārstāvēti vairākos pasaules lielajos tirdzniecības tīklos, bet galvenokārt ar privātajām preču zīmēm. Ar “Balticovo” preču zīmi esam Horvātijas un Čehijas tirgū.
Vai jums visu plānu realizācijai pietiek ar Iecavas olām?
90% olu tiek ražoti Iecavā, apmēram 10% olu ir no Daugavpils un Mandonas putnu fabrikām. Ja ir pieprasījums atsevišķām olu produktu grupām, esam ieinteresēti iegādāties arī citu ražotas olas no ārpuses, bet tādi gadījumi ir ļoti reti. Ļoti rūpīgi izvērtējam, no kā olas iegādāties. Pārsvarā šīs olas iegādājamies Skandināvijā, kas ir no salmonellas brīva zona. Nevaram atļauties koķetēt attiecībā uz biodrošību, tāpēc veicam ļoti rūpīgu piegādātāju auditu.
Cik tālu esat tikuši Madonas fermas pārveidē par brīvās turēšanas vistu kūtīm? Vai šai nišai pievēršaties tāpēc, ka aug pieprasījums pēc brīvi turētu vistu olām vai lai mazinātu spriedzi attiecībās ar vides aktīvistiem?
Madonā plānotais ir neatgriezenisks. Tā ir ne tikai mūsu labā griba, arī Eiropas pieprasījums un tendences ir saistītas ar vistu ārpussprostu turēšanu. Šā gada izskaņā ar Eiropas atbalstu sāksim tā saucamā 2. numura olu jeb kūtī dēto olu ražošanas apjoma palielināšana Iecavā. Madonā joprojām gribam veidot brīvās turēšanas kūtis, bet šī ideja nav tik vienkārši realizējama.
Vai lielražošanai vispār ir piemērota brīvā turēšana?
Mūsu produktu grozā olas nr. 1 (brīvās turēšanas apstākļos dētas) ir jau tagad, bet tās ražojam, pateicoties sadarbībai ar vietējām zemnieku saimniecībām, kur mūsu vajadzībām ražo brīvos apstākļos turētu vistu olas. Visticamāk, brīvo olu ražošanu attīstīsim divos virzienos – Madonas novietnē un sadarbībā ar vietējiem zemniekiem.
Mēs atbildam pieprasījumam, ja patērētājs ir gatavs par to maksāt. Baltijas valstīs mēs nodrošinām pilnu produktu grozu – gan 3., gan 2., gan arī 1. numura olas. Nav jau nekāds noslēpums – jo turēšanas apstākļi ir brīvāki, jo augstāka ir olu pašizmaksa.