Foto: Karīna Miezāja

Katrā novadā citādāk! Kurās pilsētas un lauku skolās bērni varēs pusdienot bez maksas? 19

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Apvienotajos novados katrā pašvaldībā bija cita kārtība, kā izglītības iestādēs tiek finansēta skolēnu ēdināšana. Vienā pašvaldībā brīvpusdienas saņēma visi izglītojamie līdz vidusskolas pēdējai klasei, citā – tikai bērni līdz 4. klasei, kur daļēji šīs izmaksas sedz valsts.

Bija skolas, kur pašvaldība nodrošināja šo atbalstu līdz 9. klasei. Dažādu pieeju izvēlējušies arī jaunie novadi. No “Latvijas Avīzes” aptaujātajām pašvaldībām vairāki novadi šajā mācību gadā katrā teritorijā saglabās līdzšinējo kārtību, kas ir iespējams, jo administratīvi teritoriālās reformas pārejas periods beidzas nākamā gada 1. jūnijā, līdz kuram ir jāsaskaņo saistošie noteikumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daļa vietvaru centīsies jau līdz šā gada beigām noteikt vienotu kārtību, sagatavojot nākamā gada budžetu. Taču Ogres novada dome jau ir nolēmusi noteikt vienotu ēdināšanas pabalstu piešķiršanas kārtību visā jaunā novada teritorijā, kurā vēl ir Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes agrākie novadi.

Saistošie noteikumi vēl ir jāsaskaņo ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, pēc tam tie stāsies spēkā. No 1. līdz 4. klasei visās skolās bērniem paredzētas siltas pusdienas, ko uz pusēm finansē valsts un pašvaldība.

Ķegums paliek zaudētājs

“Mums būs vienādi noteikumi visā teritorijā, jo – ja ir viens novads, tad visur ir jābūt vienai kārtībai,” apstiprināja novada domes priekšsēdis Egils Helmanis (NA). Viņš atzina, ka tik lielā pašvaldībā nevarēs visiem skolēniem piešķirt brīvpusdienas, kā tas bija, piemēram, Ķeguma novadā. Taču citi varētu no vienotās kārtības būt ieguvēji. Viena no prioritātēm ir daudz­bērnu ģimenes.

Pagājušajā nedēļā Ogres novada dome, nosakot skolēnu ēdināšanas maksas pabalstus, nolēma, ka pirmsskolas izglītības iestādēs, pamatizglītības un vidējās izglītības iestādēs pabalstu 100% apmērā no pašvaldības noteiktās ēdināšanas maksas ir tiesības saņemt bērnam, kuram noteikta invaliditāte, kā arī, ja viņa ģimenei noteikts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss.

Savukārt daudzbērnu ģimenēm pilnā apmērā ēdināšana tiks segta pamatizglītības un vidējās izglītības iestādēs, bet pirmsskolas iestādēs – 50% apmērā. Pašvaldība paredzējusi brīvpusdienas visiem bērniem arī mazajās lauku skolās, kur ir mazāk nekā 150 bērnu, tādas ir Birz­galē, Krapē, Ķeipenē, Lauberē, Madlienā, Mazozolos, Meņģelē un Taurupē.

Reklāma
Reklāma

Ogres novada domes deputāts, bijušais Ķeguma novada priekšsēdis Raivis Ūzuls (“Latvijas attīstībai”/Vidzemes partija) atzina, ka Ķeguma vidusskolā iepriekš visiem bērniem bija brīvpusdienas. Viņš esot ierosinājis Ķeguma teritorijā noteikt pārejas periodu līdz apvienotās pašvaldības jaunā budžeta pieņemšanai, lai to varētu izskaidrot vecākiem, bet šis priekšlikums nav guvis vairākuma atbalstu.

Taču tālākajās lauku skolās atbalsts paliks, maznodrošināto un daudzbērnu ģimeņu bērni tagad visur saņems ēdināšanas pabalstus. R. Ūzuls saprot, ka tik lielā pašvaldībā nav iespējams visus bērnus ēdināt par brīvu.

Dienvidkurzemē jaundzimušo pabalsts

Bauskas un Dienvidkurzemes novados, kas, visticamāk, tādi nav vienīgie, esošo kārtību saglabās līdz jaunā budžeta pieņemšanai, bet Cēsu novadā – visu mācību gadu līdz nākamajai vasarai. Dienvidkurzemes novadā apvienojās astoņas pašvaldības, bet Cēsu novadā – septiņas pašvaldības. Tajos atšķirīgo noteikumu saskaņošana prasīs vislielāko darbu. Bauskas novadā iekļāvās Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novadi.

Bauskas novada priekšsēdis, bijušais Rundāles pašvaldības vadītājs Aivars Okmanis (NA) atzina, ka tieši Bauskas novads iepriekš sniedzis vislielāko finansiālo atbalstu skolēnu ēdināšanai savās skolās. Savukārt, piemēram, Iecavā vidusskolas klasēs nebija brīvpusdienu, kas saistīts ne tik daudz ar budžetu, kā ar to, ka nebija tam piemērotas telpas.

Taču tagad skolai topot jauna ēdamzāle. Esošā bērnu ēdināšanas kārtība saglabāsies katrā teritorijā līdz jaunā 2022. gada budžeta pieņemšanai. Taču atšķirības neesot lielas un ir cerības visā teritorijā noteikt maksimāli labākos noteikumus.

Līdz jaunajam gadam astoņu pašvaldību dažādos noteikumus plāno saskaņot arī Dienvidkurzemes novads, kura jaunā dome tagad iepazīstas detalizētāk ar katru bijušo novadu, tajos pēc kārtas rīkojot izbraukuma domes sēdes, pastāstīja domes priekšsēdis Aivars Priedols (ZZS). Arī šajā pašvaldībā brīvpusdienas ir visiem maznodrošināto un trūcīgo ģimeņu bērniem, bet līdz pēdējai klasei visiem bērniem priekšsēdis to neņemas solīt, jo “Norvēģijā arī bērni iet uz skolu ar savu maizīti, to var nodrošināt ģimene, ja vecāki normāli pelna”.

Pēc Andreja Radzeviča (LRA) priekšlikuma dome jau ir nolēmusi piešķirt 500 eiro pabalstu par katru jaundzimušo bērnu, tā teikt, “pūra naudu”, piebilda A. Priedols. Pašvaldībās atšķiras arī cenas, cik izmaksā pusdienas vienam skolēnam katrā teritorijā.

Cēsu novada priekšsēža vietnieks, bijušais Līgatnes novada vadītājs Ainārs Šteins (“Jaunā Vienotība”) atzina, ka Cēsu novadā visu mācību gadu paliks spēkā tā kārtība, kāda katrā agrākajā novadā bija līdz šim, jo līdz nākamā gada jūnijam notiks septiņu pašvaldību saistošo noteikumu konsolidācija.

Arī šeit ir atšķirīga kārtība – piemēram, Pārgaujas un Priekuļu bērnu ēdināšanā pašvaldība sniedza lielāku finansiālo atbalstu, bet Līgatnē brīvpusdienas bija tikai pirmajām klasēm, kā tas ir noteikts visā valstī, kā arī maznodrošināto un trūcīgo ģimeņu bērniem, bet daudzbērnu ģimeņu atvasēm bija 50% atlaide. “Tā būs politiskā izšķiršanās, pieņemot nākamā gada budžetu, kad varēs redzēt, ko mēs varam atļauties,” uzsvēra A. Šteins.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.