Katalonijas parlaments nosoda Madrides “autoritārismu” 0
Katalonijas parlaments ceturtdien paziņoja, ka centrālā valdība Madridē virzās pretī autoritārismam un aizstāvēja bijušo reģiona premjerministru Karlesu Pudždemonu. Parlamenta pieņemtajā rezolūcijā norādīts, ka Pudždemons, kurš šobrīd atrodas Beļģijā, ir “leģitīms” kandidāts uz reģiona jaunās valdības vadītāja amatu.
Tajā arī uzsvērts, ka katalāņu separātisti “atbalsta Kataloniju kā neatkarīgu valsti”, tomēr deputāti neizšķīrās apstiprināt 27.oktobrī pieņemto neatkarības deklarāciju. Dažas separātistu partijas šobrīd apsver iespēju uz Katalonijas premjerministra amatu virzīt kādu citu kandidātu, bet Pudždemonam piešķirt “simbolisku” lomu.
Spānijas mediji vēstījuši, ka ceturtdien pieņemtā rezolūcija uzskatāma par centienu nomierināt Pudždemonu. Atzīstot viņu par leģitīmu kandidātu, pastāv cerība, ka viņš paies malā un ļaus kādam citam separātistu līderim ieņemt viņa vietu Katalonijā, raksta mediji. Kā viens no iespējamajiem kandidātiem tiek minēts Katalāņu nacionālās sapulces (ANC) līderis Džordi Sančess. Tomēr viņš jau četrus mēnešus atrodas cietumā un viņam izvirzītas apsūdzības kūdīšanā.
Tikmēr Katalonijas parlamenta opozīcijas likumdevēji ceturtdien aicināja separātistus panākt vienošanos. “Mums ir vajadzīga valdība, valdība, kas uzņemas atbildību par problēmām un pārvalda septiņarpus miljonus katalāņu,” paziņoja reģiona sociālistu partijas līderis Mikels Iseta.
Galēji kreisās partijas “Catalunya En Comu” politiķis Ksavjērs Domeneks atzina, ka Sančesam “ir visas tiesības” kļūt par valdības vadītāju, tomēr “mēs zinām, ka tas nebūtu ātrākais ceļš uz pašpārvaldes atgūšanu”.
Pudždemona valdība 1.oktobrī sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.
Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons pēc viņa valdības atlaišanas aizbēga uz Beļģiju, bet Katalonijā palikušie viņa administrācijas locekļi, arī vicepremjers Urials Džunkerass, tika aizturēti un ievietoti apcietinājumā. Spānija izdeva Eiropas orderi Pudždemona aizturēšanai, bet vēlāk to atcēla, paskaidrojot, ka tas tikai sarežģīs izmeklēšanu pret Katalonijas separātistu līderiem, kuri apsūdzēti par dumpi, kūdīšanu un līdzekļu izšķērdēšanu.
Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21.decembrī katalāņu separātisti tomēr saglabāja absolūto vairākumu, un Katalonijas parlamenta spīkers Ružē Turrēns reģiona premjerministra amatam atkārtoti izvirzīja Pudždemonu. Taču Spānijas Konstitucionālā tiesa atzina, ka Pudždemonam jābūt klāt Katalonijas parlamenta sēdē, lai viņš varētu tikt no jauna iecelts reģiona premjera amatā.