Katalonijas līderis draud pasludināt neatkarību 0
Katalonija pasludinās neatkarību no Spānijas, ja Madride pildīs savus draudus apturēt tās autonomiju, šonedēļ paziņoja Katalonijas valdības vadītājs Karless Pudždemons, piebilstot, ka šobrīd neatkarība vēl nav pasludināta.
“Ja centrālā valdība uzstās uz dialoga atteikšanu un turpinās represijas, Katalonijas parlaments, ja uzskatīs to par nepieciešamu, var iet tālāk un balsot par oficiālu neatkarības pasludināšanu, kas bija atlikta, lai varētu sākt sarunas ar Madridi,” teikts Pudždemona vēstulē Spānijas premjerministram Marjano Rahojam.
Spānijas valdība paziņojusi, ka sestdien uzsāks Katalonijas valdības pilnvaru atcelšanas procedūru saskaņā ar Spānijas konstitūcijas 155. pantu, lai atjaunotu konstitucionālo kārtību. Līdz šim vēl nekad neizmantotais konstitūcijas pants ļauj Madridei “lietot visus nepieciešamos pasākumus, lai piespiestu reģionus ievērot likumu” un atjaunotu savu tiešo pārvaldi autonomajos apgabalos. Spānijas Konstitucionālā tiesa oficiāli atzinusi Katalonijas neatkarības referendumu par pretlikumīgu. Premjerministram konstitūcijas 155. panta izmantošanai vajadzīgs Senāta atbalsts, un Rahoja konservatīvajai Tautas partijai parlamenta augšpalātā ir vairākums. Šī panta iedarbināšana var vēl vairāk padziļināt politisko krīzi pēc 1. oktobrī notikušā Katalonijas neatkarības referenduma, kurā 90% balsojušo atbalstīja reģiona neatkarību no Spānijas. Balsojumā, ko apgrūtināja Spānijas valdības radītie šķēršļi, piedalījās tikai 42% no 5,3 miljoniem balsstiesīgo.
Spānijas laikraksts “El Pais” atzīmē, ka no Madrides un Barselonas tiešas pretstāves varētu izvairīties, ja Katalonijā tiktu rīkotas vietējā parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas.
Kataloniju Eiropas Savienībā neviens neatbalstīs, ja tā izšķirtos par neatkarības pasludināšanu, vakar paziņoja Eiropas Parlamenta prezidents Antonio Tajāni.
“Es uzskatu – būtu labi, ja Katalonijas valdība nepasludinātu neatkarību. Tas būtu labi, jo neviens neatbalsta Katalonijas neatkarību,” Tajāni sacīja intervijā Spānijas radio “Cope”.
“Mēs atbalstām dialogu, bet Eiropā neviens nepieņems Katalonijas neatkarību,” sacīja EP prezidents. “Ja kataloņu līderi uz to uzstās, viņi nonāks izolācijā, Katalonijas valdībai neviens šajā ceļā nepalīdzēs.” Tajāni ar šo viedokli nāca klajā vēl pirms Katalonijas premjerministram Karlesam Pudždemonam noteiktā Madrides ultimāta termiņa beigām, līdz kuram viņam vajadzēja pilnībā atteikties no neatkarības pasludināšanas plāna. Vācijas kanclere Angela Merkele un Francijas prezidents Emanuels Makrons pauduši stingru atbalstu Spānijai jautājumā par Kataloniju. Pulcējoties uz ES samitu Briselē, Merkele un Makrons norādīja, ka krīze, ko radījuši Katalonijas neatkarības centieni, jāatrisina esošās Spānijas konstitūcijas ietvaros. “Mēs atbalstām Spānijas valdības nostāju un ceram, ka iespējami risinājumi, balstoties uz Spānijas konstitūciju,” teica Merkele. ES vadība uzskata, ka strīds par Katalonijas neatkarības referendumu ir Spānijas iekšējā lieta, un atbalsta Madrides viedokli, ka referendums bijis nelegāls, tomēr aicina abas puses uz dialogu. Francija jau iepriekš paudusi savu atbalstu Madridei šajā krīzē, un Makrons nesen izteicās, ka separātistus daļēji mudina “ekonomiskais savtīgums”. Makrons uzsvēra, ka sagaida no visiem ES valstu līderiem pārliecinošu atbalstu Madridei. Beļģijas premjerministrs Šarls Mišels, kura valdošā koalīcija ietver arī flāmu separātistus, aicināja mazināt spriedzi un sākt dialogu.