Kasparovs grib Latvijas pilsonību 16
Slavenais šahists un Krievijas varas opozicionārs Garijs Kasparovs ar vēstuli vērsies pie vairākām Saeimas frakcijām, lūdzot piešķirt Latvijas pilsonību par īpašiem nopelniem, saglabājot Krievijas pilsonību. Saeimas deputāti iespējamo pilsonības piešķiršanu vērtē piesardzīgi.
Iesniegumā G. Kasparovs norāda, ka viņa dzīve no jaunības saistīta ar Latviju, kur viņš 70. gados guvis nozīmīgas uzvaras šahā. Arī viņa dēla māte ir Latvijas pilsone, bet dēlam ir uzturēšanās atļauja Latvijā. Iesniegumā šahists velta slavinošus vārdus Latvijai. “Cieņpilna attieksme pret cilvēkiem un cilvēktiesībām pieder pie Latvijas demokrātijas pastāvīgajām vērtībām. Latvijā nepastāv ne cittautiešu etniskā diskriminācija, ne varas diktatūra. Šeit visus jautājumus risina Latvijas tauta ar demokrātiski ievēlētu tautas priekšstāvju – Saeimas deputātu – starpniecību,” teikts iesniegumā.
Saeimas deputāts Ainars Latkovskis (“Vienotība”) uzskata, ka Kasparova iespējamā uzņemšana pilsonībā ir diskusiju vērts jautājums, jo, formāli skatoties, nevar uzskatīt 70. gados Latvijā gūtās uzvaras par īpašiem nopelniem Latvijas labā, tomēr A. Latkovskis pieļauj, ka teorētiski G. Kasparovu var uzņemt Latvijas pilsonībā ar īpaša likuma palīdzību. Deputāts pateicas G. Kasparovam, ka viņš slavējis Latvijas demokrātiju, tomēr arī atgādina, ka šahists Maskavā opozīcijas protestos piedalījies kopā ar nacionālboļševikiem. “Vai viņš apzinās, ka šādi ir atbalstījis Lindermanu?” jautāja A. Latkovskis. Tikmēr deputāte Rasma Kārkliņa (“Vienotība”) uzskata, ka jau pats Kasparova iesniegums ir nopelns Latvijas labā, jo viņš izsaka atzinību mūsu valstij. Viņas personiskais uzskats ir, ka Kasparovam jāpiešķir pilsonība, kā tas iepriekš darīts, piešķirot pilsonību dažādiem sportistiem. Deputāts Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība) uzskata, ka Kasparovs ir inteliģents cilvēks, kuram pilsonību varētu piešķirt, ja viņš apņemtos iemācīties latviešu valodu, tādējādi izrādot lojalitāti Latvijas valstij un mudinātu cittautiešus respektēt latviešu valodu un kultūru. I. Parādnieks skaidroja, ka šos pasākumus varētu uzskatīt par nopelniem Latvijas labā. Atbalstu G. Kasparova uzņemšanai pilsonībā izsaka šahiste, ZZS frakcijas deputāte Dana Reizniece-Ozola, kas viņu sauc par ģeniālu cilvēku. Viņasprāt, Latvija varētu piešķirt pilsonību G. Kasparovam, līdzīgi kā Islande savulaik savu pilsonību piešķīra nu jau mūžībā aizgājušajam šaha lielmeistaram, amerikānim Bobijam Fišeram. “Tas būtu ieguvums Latvijai, jo viņš kandidē uz Pasaules šaha federācijas prezidenta amatu. Viņam pašam pieder īpašs fonds, kas popularizē šahu, un tas varētu palīdzēt ieviest Latvijas skolās šaha nodarbības,” teica D. Reizniece-Ozola, kas piebilda, ka Latvijā ir dziļas šaha tradīcijas – no šejienes nāk šaha lielmeistars, pasaules čempions Mihails Tāls un vicečempions Aleksejs Širovs. Deputāte uzskata, ka Kasparovam būtu jāierodas Latvijā, lai Saeima varētu uzklausīt viņa motivāciju un vēlmes. ZZS Frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis gan ir atturīgāks un norāda, ka Kasparova jautājums nav prioritāte un viņš neredzot, kādi ir šahista īpašie nopelni Latvijas labā. Viņš aicina Kasparovu iziet ierasto pilsonības piešķiršanas procedūru. Nesaskaņas par Kasparova jautājumu vērojamas arī “SC” frakcijā – tās deputāts Boriss Cilevičs, kurš arī spēlē šahu, domā, ka jebkurai valstij par godu nāk tas, ja tai būtu tādi pilsoņi kā G. Kasparovs, un atgādināja, ka “SC” vienmēr ir iestājies par izciliem sportistiem. Pretējās domās ir Saeimas “SC” frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins, kurš norāda, ka Kasparova vēstule nav bijusi adresēta “SC” frakcijai un acīmredzot šaha lielmeistaru neinteresējot “SC” viedoklis, un vēstuli viņš esot izsūtījis tikai “pareizajiem politiķiem”. “Pēc būtības mēs iesniegumu nevērtēsim, jo mums nav pienākuma to darīt – neesam saņēmuši viņa iesniegumu,” teica V. Agešins.
Pēc pēdējām ziņām, šaha lielmeistars G. Kasparovs Latvijā plāno ierasties šā gada decembrī.