Kaspara Zariņa “Sapņu salas” 0
Restorānā “Fabrikas restorāns” līdz 30. aprīlim skatāma mākslinieka Kaspara Zariņa gleznu izstāde “Sapņu sala”. Mākslinieks uzskata, ka katram ir sava sapņu sala jeb “iedomāta laimes un nepiepildītu ilūziju pasaule”. Viņš mēģinājis uzgleznot šīs salas.
Par savu jauno izstādi mākslinieks Kaspars Zariņš stāsta: “Sapņu sala katram cilvēkam un arī putnam ir sava. Tā ietver nepiepildītas ilūzijas, arī prieku, un dod veldzi dvēselei. Atšķirībā no iepriekšējiem periodiem šie ir darbi bez figūrām. Principā tā ir spēle ar krāsu, ar telpu, ar “salu”. Ideja sākās no mazas lillā bildītes, ko uzgleznoju vienā vakarā.”
Katrai “Sapņu salas” gleznai mākslinieks devis apakšnosaukumu. “Citām nosaukumi saistīti ar krāsu, citām ar kādu motīvu, cilvēku,” tā K. Zariņš un piebilst, ka “te ir darbs Viljamam Tērneram, vienam no maniem mīļākajiem māksliniekiem. Viņš gleznoja faktiski neko – gaisu, gaismu. Te Bēthovenam – viņa mūzika ir spēcīga, dramatiska, vismaz man tā liekas.”
Mākslinieka “salas” ir mēnesnīcās. Mēness ir kā visu redzoša acs un atgādinājums, ka mēs tomēr neesam vieni uz šīs pasaules. K. Zariņš uzskata, ka simbolu valoda ir ļoti svarīga. “Tādā veidā mēs nolasām informāciju par laikmetu. Iespējams, ka cilvēka smadzenēs mīt stereotipi,” atklāj K. Zariņš. Mākslinieks ir pārliecināts, ka cilvēki ir jāpārsteidz pozitīvā nozīmē, ar vizuālu skaistumu. Un tāds ir arī, piemēram, atspulgs.
Zariņš ir sarīkojis 20 personālizstādes un 2009. gadā saņēmis “Lielo Kristapu” par animācijas filmu “Vai tu ko teici?”, Latvijas mākslas pasaulē pazīstams vairāk nekā 30 gadus. Līdzās regulārai izstāžu darbībai K. Zariņš ir Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors.
Latviešu mūsdienu mākslā K. Zariņu uzskata par suverēnu personību ar spilgti izteiktu individuālu stilu. Mākslinieka glezniecībā ir vieta gan pašironijai, gan spēlei ar jēdzieniem un groteskai formai. Viņa darbos jūtama Rietumeiropas kultūras pieredze, kur mākslinieciskā rokraksta būtiska iezīme ir īpašā kompozīcijas veidošanas māksla un savu personīgo simbolu sistēmas izveidošana.