Ekrānšāviņš no ‘Facebook’

Kašķaina lapsa Liepājas ielās. Ārstēt bezjēdzīgi, ķert bīstami, mājās turēt aizliegts 0

Autore: Kate Šterna, Liepāja

Bildes ar Liepājas ielās klīstošu ļoti slimu lapsu 1.martā parādījās sociālajā vietnē “Facebook”. Dzīvniekam acīmredzami bija kašķis vienā no pēdējām stadijām, tas ir nosalis un meklē pārtiku. Spriežot pēc fotogrāfijām, lapsa it nemaz nebaidījās ne no cilvēkiem, ne no transporta. Tas nozīmē, ka dzīvnieks jau sen dzīvo pilsētā un mijiedarbojas ar mājdzīvniekiem un savvaļas sugu dzīvniekiem, kas dzīvo pilsētā, cilvēkiem neredzot. Šajās aukstajās dienās lapsas vienīgais mērķi ir sameklēt kaut ko ēdamu. Protams, slima un nosalusi lapsa izskatās nožēlojami un, protams, tās izskats rosināja cilvēkus paust viedokļus un līdzjūtību.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas
Ekrānšāviņš no ‘Facebok’
Ekrānšāviņš no ‘Facebok’

Viens no aculiecinieku ieteikumiem bija noķert lapsu un ārstēt. Kāds cits atgādināja, ka lapsas varot pieradināt un turēt mājās. Protams, ka tas ir iespējams, taču visam ir vairāk nekā viena šķautne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cik bīstams ir kontakts ar savvaļas lapsu cilvēkam?
Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore skaidro, ka pilsētā dzīvojoša lapsa ir pieradusi pie cilvēkiem un mašīnām. Viņa zina, kad ir jābaidās un kad nē, tādēļ ierastā situācijā dzīvnieks arī izskatās mierīgs. Pavisam cita reakcija sekos, ja kāds mēģinās lapsu noķert. Lapsa cīnīsies par savu dzīvību, un sakostas rokas varētu būs mazākā no problēmām. Lapsas pārnēsā desmitiem bakteriālu, parazitāru un sēnīšu slimību, tai skaitā arī viltus trakumsērgu, jeb Aujeski slimību, kas ir nāvējoši bīstama suņiem un citiem zīdītājiem. Lenteņi, citi gremošanas trakta un asins parazīti, sēnītes un baktērijas, tas viss nāks dāvanā ķērājam. Veterinārārste apstiprināja, ka lapsām raksturīgais kašķis nav spējīgs vairoties cilvēka ādā, taču viena no kašķa ērcītes attīstības stadijām cilvēkiem mūsu organismā var noritēt un tas nozīmē divas, trīs nepatīkamas nedēļas, kuru laikā cilvēks nokasīs rokas līdz asinīm.

Kādu kaitējumu nodarīs lapsai kontakts ar cilvēku?
Kā jau sacīts, lapsa pretosies cilvēkam, uzskatot, ka tās dzīvība ir briesmās. Nevar ar vārdiem vai glāstiem ieskaidrot savvaļas dzīvniekam, ka viņam mēģina palīdzēt. Lapsai noķeršana un turēšana sprostā būs milzīgs, pastāvīgs stress, kas nodarīs vairāk ļaunuma, nekā būs labuma no atrašanās klīnikā. Jautājums vēl, vai izdosies kūmiņu noķert, nenodarot tam fiziskas sāpes?

Vai ir jēga ārstēt?
Kašķis ir ļoti kontagioza (lipīga) slimība. Nonākot atpakaļ ārējā vidē, kur tā uzturējusies iepriekš, izārstētā lapsu ļoti ātri inficēsies no jauna. Līdz ar to ārstēšana ir bezjēdzīga. Lapsa atkal izies visu ciklu no sākuma – no nelielas niezes vienā punktā, līdz neciešamai niezēšanai un sāpēm pa visu ķermeni. Jāpiebilst, ka kašķim vienmēr seko sekundāras infekcijas un rezultāts lielā daļā gadījumu ir letāls.

Vai drīkst turēt mājās?
Savvaļas sugu dzīvniekus ir aizliegts turēt mājās. Tas ir pretrunā ar Dzīvnieku aizsardzības likumu. Lai turētu mājās medījamo savvaļas dzīvnieku sugu pārstāvi, kas ir lapsa, jāsaņem Valsts meža dienesta ikreizēja atļauja, kurai ir nepieciešams nopietns pamatojums. Pretējā gadījumā lapsas turēšana nebrīvē ir likuma pārkāpums. Neatkarīgi no motīviem, kas mudinājuši kādu ieslodzīt lapsu sprostā. Nekādi citādi noturēt mājās pieaugušu lapsu neizdosies.

Trakumsērga
Pie kašķainās lapsas fotogrāfijām tika uzdots klasiskais jautājums, vai tai nav slima ar trakumsērgu. Kā zināms, dzīvnieki, kuri slimo ar šo slimību, zaudē bailes no cilvēka un uzvedas neadekvāti. Visticamāk lapsas drošās uzvedības iemesls bija pieradums – pilsētā dzīvo ļoti daudz lapsu, kas pārtiek no atkritumiem kaķu barības un kaķiem. Trakumsērga Latvijā nav reģistrēta kopš 2012.gada. Tomēr nekad nav izslēgts, ka tā Latvijā atkal var parādīties.

Reklāma
Reklāma

Lapsas Liepājas un citu pilsētu ielās un mikrorajonos tiek manītas visai bieži. Tās rokas pa miskastēm, meklē izmestu pārtiku pie veikaliem, kafejnīcu pagalmos un citur, tās apēd kaķu tantiņu noliktās reņģes, aplasa slimos un vārgos kaķus. Veselas un spēcīgas lapsas dzīvo mums līdzās, nemanāmi un veiksmīgi. Ar kašķi saslimusi lapsa ziemas spelgonī nav spējīga sasildīties, cieš no pastāvīgās niezes un sāpēm un meklē visvieglākos iztikšanas ceļus. Un rezultātā kļūst redzama. Tā ir tikai aisberga virsotne.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.