Kases aparātu nomaiņa buksē 7
“Ko darīt? Vai rakstīt VID iesniegumu, ka nevaru prasību par kases aparātu nomaiņu no manis neatkarīgu iemeslu dēļ izpildīt? Vai no 1. jūlija jāslēdz ciet veikala durvis vai tomēr es drīkstu klientiem izrakstīt kvītis? Vai VID dos man garāku pārejas termiņu?” neslēpj satraukumu kāda neliela veikala Vecrīgas tirdzniecības zonā īpašniece, kura vēlējās palikt anonīma. Viņai tāpat kā vairākiem desmitiem tūkstošu Latvijas uzņēmēju līdz 1. jūlijam jāpaspēj kases aparāti un kases sistēmas nomainīt ar modernākiem, kuri strādā ar elektroniskajām kontrollentēm, taču to nav iespējams izdarīt. Arī tāpēc, ka līdz šim brīdim VID datubāzē nav reģistrēts neviens hibrīdais kases aparāts ar elektronisko kontrollenti.
Jaunajām prasībām atbilstošus kases aparātus vai sistēmas uzņēmumiem bija jāsāk lietot jau no 2017. gada 1. janvāra, bet līdz 1. jūlijam VID ir piešķīris pārejas periodu lietošanas uzsākšanai. Līdz 1. jūlijam ir jāveic kases sistēmu sertificēšana, tas ir, atbilstības noteiktajām tehniskajām prasībām novērtēšana. Latvijā šobrīd ir pieejami vairāk nekā simts dažādu kases aparātu modeļu un vairāki desmiti dažādu kases aparātu sistēmu risinājumu. Jaunajām prasībām no tiem atbilst tikai viena kases sistēma un seši kases aparātu modeļi.
Gan kases sistēmas apkalpojošie uzņēmumi, gan to atbilstības novērtēšanā iesaistītās kompānijas atzīst, ka līdz 1. jūlijam ir pārāk maz laika, lai nomainītu visus kases aparātus un sistēmas pret atbilstošiem.
Pārāk daudz neskaidrību
Neziņā ir ne tikai mazie uzņēmēji, arī nozīmīgiem tirgus dalībniekiem kases aparātu reforma sagādā galvassāpes. Tā, piemēram, ātrās ēdināšanas restorānu tīkla “Hesburger” attīstības direktore Ieva Salmela sarunā ar “LA” atzina, ka līdz šim uzņēmums ieguldījis daudz darba un laika, lai būtu gatavi jaunajam kases sistēmu regulējumam, taču joprojām, lai gan līdz 1. jūlijam ir vairs tikai dažas nedēļas, atrodas pārejas periodā. “”Hesburger” ir starptautisks uzņēmums, kam izstrādāta viena kases sistēma visām valstīm, un tā tiek pielāgota jeb pārprogrammēta atbilstoši katras valsts prasībām un likumdošanai. Tā kā sertifikācijas apstiprinājums joprojām atrodas saskaņošanas procesā un nav zināms, kad tas tiks saņemts, ir grūti paredzēt, vai būsim gatavi ar 1. jūliju ieviest jaunās kases sistēmas visā restorānu tīklā Latvijā. Ieguldītās investīcijas jauno kases sistēmu ieviešanā mūsu uzņēmumam sasniegušas aptuveni 70 tūkstošus eiro,” skaidro I. Salmela.
Arī viens no lielākajiem gaļas pārstrādes uzņēmējiem SIA “Forevers” valdes priekšsēdētājs Andrejs Ždans nav pārliecināts, ka pagūs termiņā izpildīt VID prasības par kases aparātu nomaiņu. “Lielāko sa- traukumu un bažas rada ilgstošā neziņa un neskaidrības par daudziem jautājumiem. Piemēram, joprojām nav skaidrības, kādām tieši šīm sistēmām ir jābūt. Tā kā nav pilnas informācijas, nezinām, cik daudzus kases aparātus varēsim tikai pārprogrammēt un tie derēs jaunajiem noteikumiem, bet cik daudzi būs jāiegādājas no jauna. “Forevers” komanda ir nepārtrauktā gatavības režīmā, lai, atrisinoties visām neskaidrībām, pārorientētu savu darbu, ieviestu izmaiņas un “Forevers” veikalu tīklam nebūtu jāpārtrauc darbs,” teic A. Ždans.