Kaņepju sviests
Kaņepju sviests
Foto – Aija Geida

Kas vērtīgs kaņepēs + kaņepju sviesta recepte 1

“Vienā dārza malā bija labi saaugušas kaņepes. Novācām sēklas, izkaltējām un samalām kafijas dzirnaviņās. Kad sajaucām ar sviestu, ieguvām diezgan bezgaršīgu masu. Kā pareizi pagatavot kaņepju sviestu? Ko vēl var darīt ar šīm sēklām?” 
ILZE B. SAULKRASTOS

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Lai gan uztura speciālisti stāsta par kaņepju sēklu bagāto uzturvērtību un spēju nodrošināt ar visām neaizvietojamajām aminoskābēm, vērtīgiem vitamīniem un minerālvielām, ikdienas ēdienkartē tās parādās reti. Bet latvietis kaņepes lietojis jau tūkstošiem gadu, un tikai pēdējā simtgadē tās izkonkurējuši dažādi ārvalstu labumi. No kaņepēm var pagatavot gardu sviestu (ar ļoti augstu uzturvērtību), konfektes bērniem un aromātisku pienu, kas dod enerģijas lādiņu visai dienai. Svaigi spiesta kaņepju eļļa ir tik aromātiska un garšīga, ka piešķir salātiem īpašu garšas buķeti.

Kā pagatavot sviestu


Lai pagatavotu kaņepju sviestu, nepieciešams pareizi sagatavot tā galveno sastāvdaļu – staku. To dara šādi. Kaņepju sēkliņas pēc novākšanas vispirms izvētī un attīra no visiem piejaukumiem, arī sapelējušajām sēkliņām (lietainās vasarās tā mēdz notikt). Tad uz pannas ar biezām malām sēkliņas apgrauzdē, līdz tās sāk sprēgāt. Svarīgi ir grauzdējot nepārcensties, citādi sēklas kļūst rūgtas – jāapgrauzdē tikai mazliet, līdz gaisā sāk virmot patīkama smarža. Apgrauzdēšana dod stakam riekstu garšu un smaržu. Pēc tam seko darbietilpīgākais process: sēkliņas 5–6 reizes izmaļ gaļas mašīnā, līdz iegūst mīkstu, eļļainu masu. Jaudīgie virtuves kombaini arī tiek galā, bet tad vajadzīga diezgan liela porcija, pāris sauju kaņepju sēklu nevarēs apstrādāt. Maļot kafijas dzirnaviņās, no sēklām pietiekamā daudzumā neizdalās eļļa un var iegūt bezgaršīgu masu. Izžāvētas sēklas vislabāk glabāt slēgtā traukā un gatavot mazas porcijas, jo, ilgi uzglabājot staku vai jau gatavu kaņepju sviestu, eļļa oksidējas un produkts kļūst rūgts. Staku var tāpat smērēt uz maizes vai sajaukt ar sviestu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gatavojot kaņepju sviestu, staka un sviesta attiecības ir gaumes jautājums. Klasisks variants ir 30% sviesta un 70% staka. Ja gribas stiprāku kaņepju garšu, liek mazāk sviesta, savukārt, ja tik daudz kaņepju ir par smagu vēderam un garša šķiet pārāk intensīva, var likt pusi uz pusi. Ar svaigi ceptu maizīti šāds sviests ir ideāls ēdiens brokastīs. To var pievienot arī putrām, smūtijiem un dažādiem zaļajiem dzērieniem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.