Kas traucē būt tievam. Vispusīgas pārbaudes, kas palīdz to saprast 0
Ne vienu vien nomoka liekais svars. Tas rūp ne tikai daiļā dzimuma pārstāvēm, bet arī daudziem vīriešiem, īpaši siltā laikā, kad mugurā tiek vilktas vasarīgi plānas drēbes. Ja kāds nolēmis atbrīvoties no nevēlamajiem kilogramiem un kļūt slaidāks, svarīgi to darīt ar apdomu un pareizi. Šajā ziņā palīdzēt var speciāla diagnostika.
Skaidrībā par veselības stāvokli
“Saistībā ar svara kontroli pastāvīgi tiek uzsvērta sabalansēta un veselīga uztura nozīme, fizisko aktivitāšu loma, kā arī ārējās vides un psihoemocionālās veselības ietekme uz ķermeņa aprisēm. Tomēr ne vienmēr palielinātas ķermeņa masas gadījumā vainojami vienīgi šie faktori,” uzsver klīnikas Premium Medical ģimenes ārste Aija Šnikvalde. “Liekā svara cēloņi var būt dažādi, to skaitā arī vairākas nopietnas slimības, kuru gadījumā ķermeņa svars ir palielināts vai strauji pieaug un par kuru esamību, iespējams, konkrētā persona nemaz nezina. Nereti, ja netiek apzināti šie faktori un ārstētas slimības, cerēto rezultātu optimāla svara iegūšanā nedod ne sabalansēta diēta, ne fiziskās aktivitātes.”
Pirms sāk tievēt, svarīgi noskaidrot patieso liekā svara cēloni, lai noteiktu piemērotākos tievēšanas veidus atbilstīgi katra cilvēka organisma īpatnībām un veselības stāvoklim. Tāpēc ir pieejamas veselības pārbaudes, kas ir viena no svarīgākajām veselīgas tievēšanas programmas sastāvdaļām.
Pēdējos gados daudz tiek runāts par tā sauktajām kompleksajām veselības pārbaudēm, kas tiek sauktas par checkup (no angļu val. – “pārbaudīt”). Svara samazināšanas gadījumā tas ir metabolais jeb vielmaiņas chekup, jo, pirms sāk novājēt vai palielināt fiziskās aktivitātes, jānosaka organisma vispārējais stāvoklis.
“Viss sākas ar stundu ilgu vizīti pie checkup programmas uzraugošā ārsta,” apraksta daktere Aija Šnikvalde. “Paplašinātās konsultācijas laikā tiek izrunātas konkrētā cilvēka raizes un noskaidrots, kādas ir viņa veselības problēmas. Ārsts uzdod virkni jautājumu par visām orgānu sistēmām, jo, iespējams, pacients nenojauš, kur varētu būt vaina. Paralēli tiek izvērtēts, vai cilvēkam ir palielināts ķermeņa svars, cik lielā pakāpē un kas varētu to rosināt. Tiek arī novērtēts, kādas sekas liekais svars atstājis uz cilvēka organismu.”
Pēc tam ārsts pacientu rūpīgi apskata, novērtē un nozīmē izmeklējumu plānu. Tās ir gan asins un urīna analīzes, gan diagnostiskie izmeklējumi (vairogdziedzera un vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfija, elektrokardiogramma, reizēm jāveic veloergometrija vai vēl kādas pārbaudes), nereti arī pārtikas produktu nepanesības testi. Ja pēdējā laikā pacients kādu izmeklējumu jau veicis, to nevajag atkārtot, galvenais, lai ārstam tiktu parādīti pārbaudes rezultāti. Paralēli var nosūtīt vizītē pie endokrinologa. Jāņem vērā, ka checkup programma ir personalizēta – katram būs savi izmeklējumi.
Checkup programmā tiek iekļauta uztura speciālista konsultācija, kurā tiek izrunāti pacienta ēšanas paradumi un izvēlētā ēdienkarte, kā arī tas, kurus produktus no ēdienkartes vajadzētu svītrot, bet kurus iekļaut, kādu ēšanas grafiku ievērot. Tiek pārrunāti ēdiena gatavošanas veidi. Kādreiz ar vienu reizi pie uztura speciālista nepietiek – nepieciešama atkārtota konsultācija.
Kad visas pārbaudes veiktas, ir atkārtota vizīte pie checkup programmu uzraugošā ārsta, kurš pacientu iepazīstina ar analīžu un izmeklējumu rezultātiem. Ja nepieciešams, nozīmē papildu pārbaudes. Pēc tam tiek izsniegts apkopojums, kurā pacients redz visu informāciju par savu veselības stāvokli. Ja ir atklātas kādas izmaiņas, kuru dēļ pacients nevar uzreiz aktīvi nodarboties ar sportu, kopā ar speciālistu tiek izrunāts, ko vislabāk darīt. Ja konstatētas problēmas, piemēram, ar aknām, ārsts informē pacientu, ka nav vēlama uz olbaltumvielām balstīta diēta.
Atspēriena punkts
Uz jautājumi, kādi gaidāmi rezultāti, ģimenes ārste Aija Šnikvalde atbild: “Ja ir runa par lieko svaru, respektīvi, par apņemšanos sākt tievēt un atbrīvoties no nevajadzīgiem kilogramiem, jāmaina savs dzīvesveids. Protams, neviens negarantē, ka, izejot metabolo checkup, pacients uzreiz kļūs tievs, – šī programma ir tikai pats sākums, tā teikt, stāvoša ūdens iekustināšana. Bieži vien cilvēks baidās sākt sportot, jo reizēm kaut kur dur un sāp. Tas viss tiek izrunāts ar ārstu – atrasti iemesli un izdomāts, kādi šādā gadījumā ir risinājuma varianti. Checkup ir tikai atspēriena punkts kaut ko mainīt savā dzīvē un saprast, kā to vislabāk izdarīt – kā savā ikdienā ieviest piemērotas fiziskās aktivitātes un izmaiņas ēdienkartē.”
Metabolās veselības pārbaudes atskaite kalpos par pamatu, lai katram individuāli varētu izvērtēt piemērotāko svara samazināšanas metodi.
Daudzfunkcionālā diagnostika
Ja kāds apzinās, ka neizskatās tik labi, kā gribētos, un vaina meklējama lielajos apkārtmēros, turklāt ir vēlme situāciju vērst par labu, šim nolūkam pieejama arī citāda veida daudzfunkcionāla diagnostika. Skaistumkopšanas un medicīnas centra Wellslim centrs ķermeņa estētikas speciāliste Ramona Bergfelde stāsta: tā ir kompleksa pārbaude, lai, ņemot vērā visus konkrētās personas rādījumus, klientam izveidotu individuālu programmu, kurā būtu ieteikumi, kādu ēdienkarti, fiziskas aktivitātes un ķermeņa kopšanas procedūras izvēlēties.
“Diagnostikas laikā speciālists vispirms datorā ievada datus, ko iegūst no klienta mutiski: viņa vecumu, asinsgrupu un rēzus faktoru, pārslimotās slimības, miega režīmu, individuālās uztura īpatnības,” precizē Ramona Bergfelde. “Fiksē arī datus, kas konstatēti vizuāli: celulīta lokalizācijas vietas un stadijas, strijas un to pakāpes, asinsvadu stāvokli, ādas elastību, tās veidojumus (dzimumzīmes, pigmentācijas plankumus). Paralēli tiek veikti mērījumi – klienta garums stāvot, sēžot, svars, apkārtmērs dažādās ķermeņa problēmzonās, locītavu izmērs. Tiek noteikts arī kaulu blīvums. Mērījumus veic daudzās vietās: gan ar metramēru, gan bīdmēru, lai noteiktu tauku krokas biezumu.”
Šāda diagnostika aizņem aptuveni stundu. Pēc ievadīto datu apstrādes programma izprintē informāciju par konkrētās personas ķermeņa parametriem, svaru, problēmzonām, kā arī vēlamajiem risinājuma variantiem. Tāpat tiek doti ieteikumi, kas cilvēkam jāmaina un kādam jābūt viņa dzīvesveidam. Papildus tiek nosaukti iespējamie iemesli, kāpēc radušās problēmas.
Raksts no žurnāla “36,6°C” speciālizlaiduma “Gudras tievēšanas ceļvedis”
Lasiet arī: Kam kājas un vēders apaļš, skriešana neder. Aptaukošanās tipiem piemērota tievēšana