Kura tehnoloģija nākotnē mainīs nozari? Saruna ar Maksimu Giratonu no “Samsung” 0
Par jaunākajām tehnoloģijām un drošības nozīmi mūsdienu savienotajās ierīcēs saruna ar “Samsung” mārketinga direktoru Maksimu Giratonu.
“Mobile World Congress” laikā, neskaitot jaunos telefonus, “Samsung” ļoti aktīvi stāstīja par “Samsung Knox”. Kas tas ir?
M. Giratons: “Samsung Knox” pastāv jau kopš 2013. gada. Tā ir sistēma, kura sevī apvieno gan programmatūras, gan aparatūras komponentus, jo pakalpojums ir bāzēts, visa atslēga ir vienā mikroshēmā. Jāsaprot, ka “Knox” ir ikvienā pēdējo gadu “Samsung” ierīcē, jautājums tikai, vai lietotājs to izmanto.
“Knox” esam izstrādājuši, lai mēs būtu droši par operētājsistēmas aizsardzību un drošību, kā arī tās integritāti. “Knox” dod iespēju aizsargāt gan privātos, gan biznesa datus, ja lietotājs tālruni izmanto darba vajadzībām. Tostarp arī visus datus, kuri rodas, izmantojot lietotnes. Realitātē “Knox” visus datus uztur vienā mapē, kurai no ārpuses nav iespējams piekļūt, taču ir iespējams datus dzēst, bez pieejas lietotāju personīgajiem datiem. Ja kāds ierīcē cenšas ielauzties, šī viena mape tiek vienkārši izmesta miskastē, virtuāli sadedzināta, bez iespējas šai trešajai pusei piekļūt datiem. Šo drošības sistēmu apstiprinājušas jau 40 valstis pasaulē.
Cik šobrīd ir svarīga kiberdrošība, visu tīklā savienoto ierīču drošība? Šķiet, ka joprojām cilvēki uzskata, ka vajag aizsargāt datoru, māju, mašīnu, bet ne viedtālruni vai citas lietas, kuras ir savienotas.
“Samsung” ierīcēs piedāvājam jau integrētu “McAfee” drošības rīku, kas skenē vīrusus, ir “Knox”, kas rūpējas par datu drošību, kā arī vēl citi mazāk zināmi risinājumi. Mūsu jaunajos “S10” viedtālruņos esam nodrošinājuši pasaulē drošāko pirkstu nospiedumu nolasīšanu, to nevar viltot, jo sistēma patiesībā nolasa informāciju, kas ir iekšā pirkstā – informāciju, kas ir unikāla katram cilvēkam.
Bet vai cilvēkiem drošība ir prioritāra? Ja ražotāji nenodrošinātu iebūvētos drošības risinājumus, vai cilvēki paši labprātīgi lūkotos pēc tāda?
Jāatdala privātums un ierīču drošība. Cilvēki šobrīd visvairāk ir satraukti par savu datu drošību, par to, vai kompānijas datus neizmanto pašlabumam, vai nenotiek datu noplūde, to nonākšana trešo pušu rokās. Datiem šobrīd pieder pasaule, ikviens grib operēt ar iespējami lielāku datu daudzumu. Taču tam var būt ēnas puses, ja notiek datu noplūdes, tas kompānijām rada milzīgas problēmas, daudzām nākas pat izbeigt darbību.
Eiropā par datu drošību uztraucas visvairāk, ko pierāda nesenā datu regula. Taču datu drošību grūti nodrošināt bez ierīču drošības, viss iet roku rokā. Tāpēc, ņemot šo visu vērā, domāju, ka klienti rūpētos par savām ierīcēm arī bez mūsu palīdzības.
Bieži domāju, vai mūs negaida kāds liela izmēra kiberuzbrukums, kas mainītu to, kā mēs uztveram ierīču drošību.
Godīgi sakot, es nezinu, vai kas tāds mūs negaida. Bet tāpēc mēs, mūsu eksperti un citas kompānijas strādā pie tā, lai tas nenotiktu. Vai – ja notiktu – mēs reaģētu pēc iespējas ātrāk un ciestu pēc iespējas mazāk cilvēku, ierīču, datu. Jāsaprot, ka 5G ienākšana visam ļaus notikt ātrāk, lielākos apjomos un mums būs jāparūpējas par to, lai viss būtu droši.
Kas šobrīd, jūsuprāt, ir nozīmīgākā tehnoloģija, ierīce nozarē?
Neuzskatu, ka šobrīd vadībā būtu kāda viena ierīce, drīzāk tās viena otru papildina. Piemēram, liels modes kliedziens šobrīd ir virtuālā realitāte, kas mainīs to, kā cilvēki spēlēs videospēles. Taču virtuālā realitāte mainīs ne tikai šo nozari, to izmanto un izmantos arī tādi uzņēmumi, kuriem ar videospēlēm nav nekāda sakara. Tāpēc mēs attīstām pilnīgi visu, neliekam uzsvaru uz kādu vienu tehnoloģiju vai ierīci.
Piemēram, salokāmo telefonu…
Jāsaka, ka “S10” ir desmit gadu inovatīva darba virsotne visās jomās. Savukārt “Galaxy Fold” un vispār salokāmās tehnoloģijas ir jau ieskats nākamajos desmit gados. Skaidrs, ka salokāmos telefonus nelietos lielas masas, vismaz ne sākumā. Tos lietos tie, kas gribēs gūt unikālu pieredzi. Bet skaidrs, ka šīs tehnoloģijas mainīs viedtālruņu, planšetdatoru nākotni.
Ieminējāties par videospēlēm. E-sports šobrīd aug ārkārtīgi strauji. Kā “Samsung” plāno tajā iesaistīties?
Mums dažādās pasaules valstīs ir vairākas komandas, kuras rūpējas par šīs sfēras attīstību un e-sporta sacensību rīkošanu. Tāpat sadarbojamies ar vairākām kompānijām, piemēram, spēļu izstrādātājiem, lai nākotnē nodrošinātu pēc iespējas labāku spēlēšanas pieredzi, īpaši domājot par videospēļu pielāgošanu salokāmajām tehnoloģijām.
Kura ierīce vai tehnoloģija nākotnē izmainīs nozari? Visi runā par 5G, tagad parādās salokāmie telefoni.
Jebkas, ko mēs šobrīd laižam klajā, maina un mainīs tirgu. Piemēram, runājot par mūsu jauno “S10” displeju – esam to izpletuši pa visu telefonu, kvalitāte un funkcionalitāte ir nebijušos augstumos. Cilvēki jau sen pieprasīja lielākus ekrānus, bet nepalielinot tālruņa izmērus. Nākamā lieta ir salokāmais telefons, kas, kā teicu, ir ieskats nākotnē. Un, protams, 5G, kas izmainīs nozari ne tikai tāpēc, ka nodrošinās datu pārnesi daudz straujāk, bet arī ļaus savienot daudz vairāk cilvēku. Būs daudz izmaiņu, jauninājumu, par kurām daudzi nemaz neaizdomājas.
Kad radās 4G, daudzas kompānijas, piemēram, “Uber” un “Airbnb”, savu biznesu būvēja uz šīs tehnoloģijas. Taču daudzi vēl nemaz neapzinās visas 5G iespējas, par tām nedomā un neplāno izmantot savā labā. Viņi varētu piedzīvot šoku, kad 5G ienāks un izmainīs pastāvošo lietu kārtību.