Kas to būtu domājis! Aptumšojoši aizkari guļamistabā samazina Alcheimera slimības risku 3
Mēs visi esam pieraduši pie mākslīgās gaismas, kas apgaismo mūsu dzīvi 24 stundas diennaktī. Tomēr pēdējie pētījumi liecina, ka šī mūsu ikdienas sastāvdaļa var būt saistīta ar nopietnām veselības problēmām. Vai nakts gaisma var paātrināt Alcheimera slimības attīstību? Jaunākie zinātniskie atklājumi liek nopietni aizdomāties par šo jautājumu, vēsta laikraksts “Bild“.
Pētnieki ir atklājuši satraucošu saikni starp nakts gaismas piesārņojumu un Alcheimera slimības risku. Pētījumā tika salīdzināti gaismas piesārņojuma dati 48 ASV štatos ar medicīniskajiem ierakstiem. Rezultāti liecina, ka cilvēkiem, kas dzīvo apgabalos ar augstu gaismas piesārņojumu, īpaši tiem, kas jaunāki par 65 gadiem, ir lielāks risks saslimt ar Alcheimera slimību.
Mūsu ķermenis ir pielāgojies dzīvot pēc dienas un nakts cikla. Mākslīgā gaisma naktī izjauc šo dabisko ritmu, ietekmējot miegu, hormonu līmeni. Pētnieki uzskata, ka noteikti gēni, kas saistīti ar Alcheimera slimību, var kļūt jutīgāki pret nakts gaismas iedarbību.
Kā pasargāt sevi?
Lai mazinātu nakts gaismas negatīvo ietekmi, ir vērts veikt dažus vienkāršus pasākumus.
Aptumšojiet guļamistabu. Izmantojiet biezus aizkarus vai žalūzijas, lai bloķētu ielu apgaismojumu un citus gaismas avotus.
Guliet ar masku. Miega maska var palīdzēt pilnībā aptumšot acis un nodrošināt dziļāku miegu.
Izvairieties no ekrāniem pirms gulētiešanas. Tālruņu, planšetdatoru un televizoru ekrāni izstaro zilās gaismas, kas var traucēt miegu.
Lai gan ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai pilnībā izprastu saikni starp nakts gaismu un Alcheimera slimību, pašreizējie dati liecina, ka ir vērts pievērst uzmanību tam, kādā vidē mēs guļam. Vienkārši pasākumi, piemēram, guļamistabas aptumšošana, var ievērojami uzlabot mūsu miega kvalitāti un samazināt risku saslimt ar dažādām hroniskām slimībām, tostarp Alcheimera slimību.
Pētījuma rezultāti tika publicēti žurnālā “Frontiers in Neuroscience”.