Foto-Aija Geida

Kas tīk aknām? 0

Aknas ir ļoti pacietīgas – tās ilgi nedod par sevi ziņu arī tad, ja kļuvis pavisam smagi veikt uzticētos pienākumus. Tāpēc varam pat nenojaust, ka toksiskās vielas sāk uzkrāties un graut aknu šūnas – hepatocītus.

Reklāma
Reklāma

 

Atbildīgie pienākumi

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Galvenā aknu funkcija ir kalpot par barjeru, veicot atindēšanu un piedaloties arī sintēzē. Šis orgāns padara nekaitīgus dažādus toksiskos savienojumus – gan tos, kas rodas organismā, gan tos, kas iekļūst no ārējās vides. Aknas vajadzīgas arī holesterīna un tauku, daļēji – cukura vielmaiņas regulācijā. Turklāt tās ir lielā asinsrites loka sastāvdaļa, tāpēc saistītas gan ar asinsspiediena svārstībām, gan diabēta izraisītajām problēmām.

Lietojot medikamentus, daudzi nobažījušies par to, ko zāles nodara kuņģim, aizmirstot, ka smagums gulstas arī uz aknām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepareizs ēšanas režīms, pārmērīga alkohola lietošana, stress, aptaukošanās, saindēšanās, infekcijas slimības, dažu preparātu (antibiotiķu, citostatiķu, diurētiķu, hormonālo, psihotropo un pretdrudža preparātu) lietošana izraisa aknu fermentu sintēzes un darbības pavājināšanos, traucē bioķīmisko reakciju normālai norisei, un sekas ir aknu detoksikācijas un fermentīvās funkcijas traucējumi.

Situāciju ietekmē arī dažādas saslimšanas. Sirds un asinsvadu problēmas traucē audu asins apgādi arī aknās. Nozīmīgus bojājumus nodara pašu aknu un žults izvades ceļu slimības: hepatīts, holecistīts, žultsceļu diskinēzija, žultsakmeņi, ciroze un citas.

Saudzīgs atbalsts

Aknu atbalstam piemēroti ir augu izcelsmes preparāti, jo tie ir diezgan radniecīgi cilvēka organismam, turklāt nodrošina maksimāli saudzīgu kompleksu iedarbību, ir maz blakņu un visai laba panesamība.

Tomēr par šo līdzekļu izvēli vienalga ir jālemj kopā ar ārstu, jo īpaši jau iegūtas aknu patoloģijas gadījumā. Speciālistam ir jānovērtē analīžu rezultāti un saslimšanas smaguma pakāpe.

Jārēķinās, ka dabas līdzekļi nespēj dot ātru efektu, vēl jo vairāk tad, ja aknām jau ir kāds hronisks bojājums. Dažkārt neliela uzlabojuma sākums vērojams tikai pēc vairākiem mēnešiem.

Žultsdzenoši preparāti aktivizē aknu sekrēcijas funkciju, pastiprinot tās izdalīšanos divpadsmitpirkstu zarnā. Tos izgatavo no salmenes, kukurūzas, kurkumas, piparmētras, diždadža, biškrēsliņa. Palīdz arī bal­driāns kopā ar minerālūdeni. Žultspūšļa tonusu paaugstina un žultsvadus atslābina kalmes, bārbeles, salmenes, puplakša, kliņģerītes, koriandra, kurkumas, pienenes, mežrozītes, fenheļa preparāti. Spazmas mazina arnikas, baldriāna, melisas, piparmētras, kliņģerītes līdzekļi.

Reklāma
Reklāma

Tā sauktos hepatoprotektorus lieto, lai stiprinātu aknu noturību pret toksisko iedarbību, atjaunotu to funkcijas, normalizētu vai pastiprinātu šūnu fermentu aktivitāti. Šo līdzekļu galvenā funkcija ir aknu pasargāšana no dažādu faktoru traumējošās iedarbības. Viens no zināmākajiem hepatoprotektoriem ir mārdadzis, kas stabilizē šūnu membrānas, kavē toksīnu iekļūšanu un cenšas bojātās šunas atjaunot, vienlaikus stimulējot organisma imūno sistēmu. Vienīgi jāņem vērā, ka mārdadža preparātu mūsdienās ir ļoti daudz, taču to efektivitāte būtiski atšķiras. Pie hepatoprotektoriem pieskaita līdzekļus arī no artišoka, kurkumas, auzām un mežrozītes.

Lecitīns ir aktīvai aknu funkcionēšanai un žultsskābju apmaiņai ļoti nepieciešams antioksidants. Tas pārvērš taukus organismam piemērotā formā, piedalās to vielmaiņā, aizkavē holesterīna un citu tauku nosēšanos uz artēriju sieniņām un, būdams šūnu struktūrā, sargā tās no toksīnu iedarbības. Lecitīns ir īpaši noderīgs alkohola un toksisko vielu izraisītu aknu bojājumu un hroniska B un C hepatīta gadījumos.

Antioksidantu īpašības, ko izmanto aknu aizsardzībai, piemīt arī flavonoīdiem.

Aizsardzībai un atveseļošanai

Lai nodrošinātu aknu funkcijas, ar uzturu vēlams uzņemt nepieciešamos vitamīnus. Lai gan sava vērtība ir visiem, aknu veselībā liela teikšana ir B grupai, kas piedalās gan oksidēšanos regulējošo fermentu sintēzē, gan lipīdu, ogļhidrātu, olbaltumvielu, aminoskābju un aknu šūnu enerģētiskās apmaiņas procesā, kavē aknu šūnu bojāeju, pastiprina to funkcijas. B3 vitamīnam ir liela nozīme akūta un hroniska hepatīta, aknu cirozes profilaksē un ārstēšanā.

Arī B2 vitamīns ir svarīgs vīrusu hepatīta terapijā, jo paātrina aknu atjaunošanos, B15 – uzlabo atindēšanas un aknu detoksikācijas īpašības, savukārt B4 veicina medikamentu panesamību, bet B6 slāpē dažu preparātu blaknes.

Vielmaiņas procesu normalizēšanā iesaistītais A vitamīns ir sevišķi noderīgs, kad sākusies aknu ciroze. Ir arī novērots, ka žultspūslī veidojas akmeņi, ja organismā pietrūkst A un B6 vitamīna. Vieni no aktīvākajiem vitamīnu antioksidantiem, kas novērš brīvo radikāļu rašanos un palielina šūnu membrānu izturību pret to kaitīgo ietekmi, ir E, C un K vitamīns.

Rūpējoties par aknu veselību, jāizvairās no pārtikas, kurā ir mākslīgie konservanti, nedrīkst arī pārspīlēt ar trekniem un grilētiem ēdieniem. Pēc iedzeršanas un sātīgas izēšanās vienmēr ir vajadzīga atslodzei, savukārt pēc katras ēdienreizes – vismaz pusstunda atpūtai.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.