Kas tāds Latvijā nebija noticis faktiski kopš 1940. gada! “Derību dienas” tradīcijas atjaunošana 1
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 30 gadiem Rīgā Matīsa tirgus paviljonā notika Jurģu dienas pasākums – reizē atgādinājums par veco laiku tradīcijām un reizē jauno laiku pazīme. Zemnieki varēja uz vietas salīgt sezonas strādniekus un tiem vajadzīgos amatniekus.
Kas tāds Latvijā nebija noticis faktiski kopš 1940. gada. Interese, ņemot vērā ar lauku privātās uzņēmējdarbības atjaunošanu saistīto entuziasmu, kā arī naudas un produktu ziņā bēdīgo stāvokli pilsētās, bija milzīga.
Pasākumu organizēja un vadīja Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs, agrākais radiožurnālists Aivars Berķis, populārajiem žurnālistiem un literātiem Ērikam Hānbergam, Andrim Jakubānam, kā arī dramaturgam Paulam Putniņam piepalīdzot.
Mikrofonā izsauca, kas, kur un kādu strādnieku un ar kādiem noteikumiem meklē, un tad ļaudis no publikas varēja pieteikties.
Piedāvājās gan bez darba palikušie, gan skolēni vasaras brīvlaika darbam, tāpat pensionāri. Arī piedāvājumi bija dažādi – ravēšana, siena vākšana, augļu, ogu lasīšana, bet vislielākais pieprasījums bija pēc konkrētu prasmju amatniekiem.
Pēc padomju okupācijas perioda tas bija kas neparasts, ka darbā līgšana notika atklāti, ne ar kadru daļas starpniecību, bet darba devējam un ņēmējam vienam otru “skatot vaigā”, ar iespējām aprunāties.
Interese bija tik liela, ka pēc nedēļas, 17. maijā, “Jurgonkuļa derības” atkārtoja. Katru reizi noslēdza ap pussimts derību.
Tiesa, grūti pateikt, cik tās bija noturīgas. Propadomiskā “Cīņa” zūdījās, ka reizē ar privatizāciju laukos atjaunojas “šķiru attiecības” jeb “kalpu un saimnieku attiecību šķiriski nežēlīgā būtība”.