Pircēji aizvien biežāk izvēlas spilgtas krāsas podus, un pašas puķes krāšņums reizēm kļūst otršķirīgs.
Pircēji aizvien biežāk izvēlas spilgtas krāsas podus, un pašas puķes krāšņums reizēm kļūst otršķirīgs.
Foto: Sandra Ruska

Kas šogad modē puķu dārzā? Stādaudzētāja ieteikumi 0

Laikam kļūstot vasarīgākam, stādaudzētavā Inčukalns pircēju netrūkst. Stādu sortiments tur ir plašs, stādi brangi un kvalitatīvi, spēj apmierināt ikviena, pat viskaprīzākā pircēja vēlmes. Stādaudzētavas saimniekam NIKAM OZOLAM šis ir karstākais darba laiks, jo jāspēj ne tikai uz vietas apkalpot pircējus, bet arī izvadāt augus uz veikaliem Rīgā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

“Sortimentu nosaka pircējs. Ir daudzi augi, kas iepriekš nav audzēti, bet cilvēki prasa un tagad jau vairākus gadus tie ir piedāvājumā, piemēram, mūlenbekijas, kleomes (no spraudeņiem), Jaungvinejas balzamīnes. Jaungvinejas balzamīnes ir dārgākas par parastajām, bet cilvēki tās vēlas, jo ziedi ir lielāki un krūms spēcīgāks.

Mūsu pircēji prasa, lai viss būtu liels: augiem jābūt lieliem un kupliem. Bet Eiropā jaunās šķirnes tiek virzītas uz kompaktumu, lai praktiski varētu izmantot siltumnīcu platību. Ja mūsu pircējs zina, ko viņš vēlas, tad Eiropā viņam pasaka, ko viņš grib,” skaidro Niks Ozols.

Senās vērtības

CITI ŠOBRĪD LASA

Pamazām atkal atgriežas senās vērtības – pircēji pieprasa kosmejas, lefkojas, cinnijas, dālijas, kreses, sīkziedu samtenes. “Ja kādai puķei uztaisa reklāmu un parāda, cik tā skaisti izskatās un kā to smuki var audzēt, tā atkal kļūst pieprasīta. Pērngad pamēģināju lefkojas – visas izpirka! Šogad iestādīju trīsreiz vairāk un vienalga pietrūka,” stāsta saimnieks.

Topā graudzāles

Gadu no gada pircēji aizvien vairāk novērtē graudzāles, jo atkarībā no veida tās kompozīcijai piešķir gaisīgumu vai vertikālo akcentu. Vislielākais pieprasījums ir pēc stepju līgas, un stādaudzētavā tā tiek izpirkta viena no pirmajām.

Smaržīgās…

Vasarai piemīt ne tikai krāsas, bet arī smaržas, tāpēc daudzi vēlas, lai puķu kaste ne tikai labi izskatītos, bet augi arī smaržotu. Lai arī vairāk vai mazāk smaržo katra puķe, dažām aromāts ir izteiktāks. Spēcīga smarža ir tumši zilajām nokarenajām petūnijām, lefkojām, alisēm, neļķītēm, puķu tabakai…

Trio grupas

Audzētavās var iegādāties jau gatavus podus, kuros iestādīti trīs dažādi augi. Ja kādreiz kompozīcijas – kas ar ko labāk saderēs kopā – stādīja uz vietas saimniecībā, tagad jau gatavu variantu piedāvā jaunstādu audzētāji. Lielākoties šādi tiek piedāvātas vairāku krāsu kalibrahojas, kā arī, piemēram, vienā briketē sunītis, kalibrahoja un petūnija. “Pieprasījums pēc vienas krāsas podiem sarūk, jo cilvēki grib raibumu,” teic saimnieks.

Garšaugu kastes

Aizvien biežāk pircēji izvēlas garšaugus audzēt kastēs. Tas ne tikai ir krāšņi, bet arī ērti, ja pa rokai ir kāds zaļums, ko noplūkt. Garšaugu kastē var stādīt dažādas piparmētras, salviju, lavandu, baziliku, timiānu, rozmarīnu… Tiesa, ar baziliku jāuzmanās, jo šo augu ziedēšanas laikā ļoti iecienījušas bites. Lai baziliks skaisti ziedētu, tas jāaudzē no spraudeņiem.

Reklāma
Reklāma

Laputu iecienītākās

Izrādās, arī laputīm ir puķes, kuras tās iecienījušas vairāk par citām un apciemo pirmās:

• kalibrahojas

• mulenbekijas

• ipomejas

• fuksijas

Ļoti svarīgi nenovaktēt laputu parādīšanās sākumu un augus savlaikus nomiglot. Tad problēma būs atrisināta.

Kam vajadzīgs frizieris

Lai arī vasaras pie mums ir salīdzinoši īsas, ne visas puķes spēj būt skaistas visu sezonu. Lai tās atkal skaisti saziedētu, nepieciešama apgriešana. Daudzi gan uzskata, ka petūnijas nav jāapgriež, taču daudz labāk tās izskatās un sazied pēc vainaga formēšanas. Garie nokarājušies dzinumi ar dažiem ziediem galā vasaras vidū diez ko glīti neizskatās. Apgriezt vajag arī diascijas un zemās jeb krūmu lauvmutītes, lobēlijas un arī parastās alises (ne nokarenās, jo tās skaisti zied visu vasaru).

Apgriešana vajadzīga visām puķēm, kas zied viļņveidīgi. Ja puķu traukā sastādītas dažādas vasaras puķes, tad viena vai vairāku augu apgrieztais cekuls uzmanību nepievērsīs. Toties pēc spēku atgūšanas augs ziedēs divtik skaisti.

Stādi dobē, nevis podā

LABA IDEJA. “Ļoti labu rezultātu var iegūt, kad lielās, dārgās nokarenās puķes stāda dobē, nevis podos. Piemēram, nokarenā verbēna ar dzinumiem lien uz priekšu un sakņojas. Tā no viena auga var iegūt iespaidīgu, koši ziedošu laukumu. Ar krūmu verbēnām tādu efektu nepanākt. Tāpat var rīkoties ar petūnijām,” pamāca Niks Ozols.

TĀ LABĀK NEDARĪT. Ne mazums redzēts, ka vasaras puķes dobē sastādītas ar lieliem attālumiem, un augiem ir grūti nosegt tiem atvēlēto laukumu. Bet saimniece visu vasaru cītīgi ravē nezāles. Dobe savu skaistumu iegūst tikai augusta beigās, kad ātri vien ir klāt rudens salnas un viss košums beidzas. Tādā gadījumā dobīti labāk veidot mazāku un augus sastādīt bagātīgi, lai zeme nespīd cauri. Arī augsnei dobē jābūt labi sagatavotai, lai sagaidītu labu rezultātu.

Cik lielai jābūt puķu kastei

Ja grib, lai augi sevi parādītu pilnībā un ziedēšana būtu bagātīga, arī stādāmajai kastei jābūt atbilstīgai. Nevar augus iespiest veikalā nopērkamā mazā standarta kastītē un cerēt uz labu rezultātu.

Augi ļoti ātri pieaudzē kasti ar saknēm un piedevām patērē daudz ūdens. Karstā laikā arī ūdens pats iztvaiko. Mazā kastītē substrāts ātri izžūst, un augiem rodas stress. Augus vakarā salaista, un tiem ir labi, tomēr trauma paliek.

Izvēloties lielāku kasti, vieglāk būs nodrošināt augiem optimālo augsnes mitrumu.

Neraugoties uz to, ka tagad pieejami daudzi labi līdzekļi, kas palīdz augsnē uzturēt mitrumu, arī kastei jābūt proporcionālai.

Bērnu ar pliku ūdeni nebaro

Lai puķes krāšņi ziedētu, vajadzīgs ne tikai labs stāds, bet arī kvalitatīvs substrāts, atbilstīga mēslošana un regulāra laistīšana. Ja tas viss tiek nodrošināts, puķes nevar neizdoties.

Cik bieži vajadzētu mēslot puķes podos? “Teikšu, kā mani mācīja Agita Bite – vai bērnu mēs arī barojam ar pliku ūdeni?” Katrā laistīšanas reizē dod arī drusciņ mēslojuma. Ja var redzēt, ka augiem ļoti trūkst mēslojuma, tie jāmēslo caur lapām. Ļoti labs ir firmas Schultz mēslojums Bloom Food ziedošiem augiem. Tas ir luksusa mēslojums, nav lēts, toties rezultāts ir garantēts. Vienkāršākā variantā var mēslot ar Vito,” skaidro Niks Ozols.

Stādām puķes kastē

Foto: Sandra Ruska
Foto: Sandra Ruska


• Stādot puķes kastē, nekādā gadījumā nevajag lietot universālo kūdru. Substrātam jābūt gana rupjam, lai tas pārlieku nesablīvētos un augu saknēm būtu pietiekami daudz gaisa. Labs ir uzņēmuma Laflora ražotais kūdras substrāts KKS-NPP un KKS-PP. Puķu kastēm saimniecībā izmanto substrātu KKS-PP, jo tajā nav tik daudz pievienots māls kā otrajā substrātā, līdz ar to puķu kastes arī nav tik smagas.

• Kad kastē iebērts substrāts, to pārkaisa ar kādu no augsnes mitruma regulatoriem, kas pēc nepieciešamības palīdzēs augiem nodrošināt vajadzīgo mitrumu. Augsnes mitruma regulatorus var iegādāties dārzkopības preču veikalos, safasētus mazākos iepakojumos mazdārznieku vajadzībām, piemēram, Zeba. Tomēr ar mitruma regulatoriem nevajag aizrauties, jo mazās granuliņas spēj piesaistīt lielu daudzumu ūdens – ja tā būs par daudz, var gadīties, ka pēc salaistīšanas augi kā korķi tiks izspiesti no kastes.

Foto: Sandra Ruska

Augsnes mitruma regulatoru var bērt arī puķu dobē.

• Uz mitrinātāja uzber nedaudz substrāta un no viena gala sāk stādīt augus. Substrātu nevajag stipri pieblietēt un piebērt līdz kastes malām, īpaši kastēm, kurām vidusdaļā nav stiprinātāju. Ja substrāta kastē būs par daudz, radīsies problēmas ar augu aplaistīšanu. 80 cm garai kastei pietiks ar četriem augiem, jo gan pelargonijas, gan nokarenās alises labi sakuplo.

• Kad augi iestādīti, vairākās vietās ieber (var arī iejaukt substrātā) mazo kausiņu (apmēram tējkaroti) minerālmēslu, kas pie noteiktas temperatūras strādās četrus mēnešus. Taču tas nenozīmē, ka augus vairs nevajag mēslot. Katrā laistīšanas reizē augiem jādod nedaudz papildu mēslojuma. Ilgiedarbīgais mēslojums augiem ir kā ātrā palīdzība. Ja kaut kas nojūk ar ikreizējo mēslošanu, šis mēslojums to kompensēs, un augs nepaliks badā.

Jo raibāk, jo labāk
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.