Foto – Shutterstock

Atmosfēras spiediens: kā un kāpēc uz to reaģējam; vai sirdij bīstams? 0

Ja ir slikta pašsajūta, nereti piesaucam nelabvēlīgus laika apstākļus, vides piesārņojumu un tikai pēdējo minam neveselīgu dzīvesveidu. Laika apstākļus nevaram ietekmēt, bet dažus paradumus varam mainīt, lai sirds justos labi.

Reklāma
Reklāma

Atmosfēras spiediena svārstības

Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

No fizikas stundām zinām par klimata komponenti – atmosfēras spiedienu. Vairākums cilvēku gandrīz nereaģē uz tā svārstībām, bet citus meteorologu brīdinājums par ciklonu, anticiklonu tuvošanos uztrauc ne pa jokam. Meteoroloģiski jutīgie jeb meteopāti (pie tiem sevi pieskaita 35% vīriešu un 50% sieviešu) apgalvo, ka viņu organisms reaģē kā barometrs – lēkā asinsspiediens, pasliktinās pašsajūta, no deguna tek asinis, locītavas kļūst jutīgas.

XX gadsimtā radušās meteoroloģiskās zinātnes nozares biometeoroloģijas pētījumi liecina, ka cilvēka pašsajūtu tik tiešām var iespaidot pat grūti pamanāmas atmosfēras parādības, bet mediķu viedokļi atšķiras.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atmosfēra ir zemeslodes gāzveida apvalks, kas Zemes gravitācijas ietekmē ar savu svaru pastāvīgi iedarbojas uz Zemes virsmu, radot atmosfēras spiedienu, kas līdzvērtīgs 10 tonnām uz kvadrātmetru. Ikdienā mēs vairāk jūtam tieši atmosfēras spiediena svārstības, kas daļai cilvēku sagādā veselības problēmas. Piemēram, dažiem sākas migrēnas lēkmes, spiediena maiņa ietekmējot dzimstības un mirstības rādītājus. Biometeorologi secinājuši, ka pazemināta atmosfēras spiediena (hipobārijas) gadījumā kļūstam agresīvāki, biežāk iekuļamies nelaimes gadījumos. Ļaudis mēdz būt daudz aizmāršīgāki un paviršāki, palielinās sabiedriskās vietās aizmirsto mantu skaits.

Paaugstināta spiediena apgabalā (anticiklonā) gaiss ir blīvs un samērā vēss, kas veicina tā grimšanu. Atmosfērā esošais ūdens tvaiks grimstošajā gaisā nekondensējas, līdz ar to šādos apstākļos debesis parasti ir skaidras un saulainas. Paaugstināts atmosfēras spiediens (hiperbārija) mēdz būt arī dažādos zemūdens darbos, piemēram, ūdenslīdējiem, kesonos u.c. Ja ādas un citi perifērie asinsvadi ir saspiesti, palielinās iekšējo orgānu pildījums ar asinīm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.